Sardelowate

Sardelowate (Engraulidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu śledziokształtnych, mimo dużego znaczenia gospodarczego, mało poznana. Zaliczamy do niej 13 gatunków z grupy Coilia, 125 gatunków z grupy sardeli właściwych (14 rodzajów). W Polsce mamy tylko jednego przedstawiciela tego gatunku.

Wygląd

Sardele przypominają małe śledzie. Mają krótszą dolną szczękę, przez co uwidacznia się pysk w kształcie "nosa", który przybiera czasem inna barwę. Otwór gębowy jest głęboko wcięty, daleko poza linię oczu.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Sardela europejska, chamsaSardela europejska, chamsa PL

Engraulis encrasicolus

Sardela europejska, chamsa (Engraulis encrasicolus) to gatunek niewielkiej ryby z rodziny sardelowatych. Ma dośc duże oczy. Grzbiet jest ciemny, zielony, rzadziej zielononiebieski. Boki są srebrzyste.Spód jest jasny.

Występowanie i środowisko

Zamieszkują wody oceanów i wody sródlądowe. Do tej grupy zaliczamy zarówno gatunki morskie jak i słodkowodne. Te drugie zamieszkują obie Ameryki, Azję.

Tryb życia i zachowanie

Sardelowate mają zwykle otwarte paszcze, dzięki czemu stale filtrują pokarm z wody. W czasie wędrówek na tarło ryby te tworzą ogromne ławice.

Morfologia i anatomia

Na czubku pyska znajduje się narząd charakterystyczny dla tej rodziny ryb. Narząd ten prawdopodobnie pełni rolę narządu czucia. Kanały czuciowe na głowie tworzą sieć na części policzkowej i za oczami. Ryby te łatwo gubią łuski i skórę (wierzchnią warstwę).

Rozmnażanie

Brak danych.

Pożywienie

Zwykle sardelowate odfiltrowują pokarm z wody, większe gatunki polują na inne ryby.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Sardele złowione w sieć gubią łuski i wierzchnią warstwę skóry. Z tego powodu szybko giną.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2016-08-30, RODZ-441


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Sardela europejska, chamsa
       

Okres rozrodczy sardeli europejskiej.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.