Strumieniówka

Strumieniówka (Locustella fluviatilis) to ptak z rodziny pokrzewkowatych, podobny do świerszczaka. Upierzenie oliwkowobrunatne, płowe od spodu, prawie białe na gardle i brzuchu. Gardło kreskowane. Nogi mają cielisty kolor. Brak dymorfizmu płciowego.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Strumieniówka (Locustella fluviatilis)

© Wildlife World - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Strumieniówka występuje w Europie południowo-wschodniej, Azji i Afryce. W Polsce jest spotykana na terenie całego kraju. Zasiedla tereny krzewiaste, podmokłe, trawiaste.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi skryty tryb życia. Głos donośny, mało urozmaicony, podobny do odgłosu pasikonika zielonego. do Polski przylatuje w maju, a odlatuje na zimę od sierpnia do września.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 16 cm, rozpiętość skrzydeł 19-22 cm, a ciężar ciała 18 g.

Pożywienie

Poluje na owady, pajęczaki, mięczaki i dżdżownice.

Rozmnażanie

Strumieniówka buduje gniazdo pośród zielnych roślin, na ziemi. Podstawowym budulcem są trawy. Na początku czerwca samica składa 4-5 jaj. Inkubacja trwa 13 dni. Przez 2 tygodnie młode pozostają w gnieździe.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Podlega w Polsce ochronie.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

           Strumieniówka przylatuje do Polski.
           Strumieniówka odbywa lęgi.
          Strumieniówka odlatuje na zimę.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2019-02-02, GAT-3327
©® Media Nauka 2008-2023 r.