PL

Strumieniówka

Strumieniówka (Locustella fluviatilis) to ptak z rodziny pokrzewkowatych, podobny do świerszczaka. Upierzenie oliwkowobrunatne, płowe od spodu, prawie białe na gardle i brzuchu. Gardło kreskowane. Nogi mają cielisty kolor. Brak dymorfizmu płciowego.


Strumieniówka (Locustella fluviatilis)
© Wildlife World - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Strumieniówka występuje w Europie południowo-wschodniej, Azji i Afryce. W Polsce jest spotykana na terenie całego kraju. Zasiedla tereny krzewiaste, podmokłe, trawiaste.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi skryty tryb życia. Głos donośny, mało urozmaicony, podobny do odgłosu pasikonika zielonego. do Polski przylatuje w maju, a odlatuje na zimę od sierpnia do września.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 16 cm, rozpiętość skrzydeł 19-22 cm, a ciężar ciała 18 g.

Pożywienie

Poluje na owady, pajęczaki, mięczaki i dżdżownice.

Rozmnażanie

Strumieniówka buduje gniazdo pośród zielnych roślin, na ziemi. Podstawowym budulcem są trawy. Na początku czerwca samica składa 4-5 jaj. Inkubacja trwa 13 dni. Przez 2 tygodnie młode pozostają w gnieździe.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Podlega w Polsce ochronie.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2019-02-02, GAT-3327

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Strumieniówka
           

Strumieniówka przylatuje do Polski.

           

Strumieniówka odbywa lęgi.

          

Strumieniówka odlatuje na zimę.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaNiektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.