
Świerszczak
Świerszczak (Locustella naevia) to mały ptak z rodziny pokrzewkowatych o oliwkowobrunatnym grzbiecie z ciemnym kreskowaniem i jasnym spodem. Nad okiem widać jasną brew, ale ledwo zarysowaną.
Występowanie i środowisko PL
Występuje w Europie i Azji. Na zimowiska odlatuje do Afryki i południowej części Azji. W Polsce ptak ten występuje nielicznie, głównie na nizinach.
Tryb życia i zachowanie
Ptak ten prowadzi skryty tryb życia. Kryje się w gęstwinie, zwykle blisko ziemi. Jest ptakiem wędrownym. Na zimę odlatuje do Afryki. Jest samotnikiem. W okresie rozrodu najbardziej aktywny jest o zmierzchu i nocą.
Pożywienie
Świerszczak zjada przede wszystkim owady. Zjada też owoce bzu.
Rozmnażanie
Gniazdo w kształcie podłużnej czarki zakłada tuż nad ziemią w gąszczu bylin, na wilgotnych łąkach, krzewach, pokrzywach. Wyprowadza dwa lęgi w roku. Okres składania jaj trwa od maja do połowy lipca. W zniesieniu od 3 do 6 (rzadko 7) jaj. Jaja wysiaduje samiec i samica przez 13-15 dni. Pisklęta przebywają w gnieździe przez 10-12 dni.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce jest objęty ochroną ścisłą.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2015-04-09, GAT-751 OpisKalendarz przyrody
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ◂ ● ● ● ● ● Możliwość obserwacji w Polsce świerszczaka ● ● ▸ Samica świerszczaka składa jaja.
Pokrewne gatunki ptaków
Ile jest ptaków na świecie?

Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?