logo

Sum pospolity

Sum pospolity, sum, sum europejski (Silurus glanis) to ryba słodkowodna z rodziny sumowatych, powszechnie uważana za króla polskich wód. Ma bardzo dużą, spłaszczoną grzbietowo-brzusznie głowę z małymi oczami. W szczęce górnej znajduje się jedna para wąsów. Wąsy te są bardzo długie. Czasem sięgają nawet do płetwy piersiowej. W szczęce dolnej znajdują się cztery, krótsze wąsy. W szerokim otworze gębowym występują liczne zęby. Ciało jest nagie i długie. Kolor brązowy, oliwkowy z ciemnymi plamami, wzór nierzadko marmurkowy. Spód jest biały lub żółtawy. Ogon jest również długi, stanowi nawet 3/5 długości ciała. Największy złowiony okaz w Polsce miał 254 cm długości i 105 kg wagi. Ogólnie sum może osiągnąć nawet 5 metrów długości i ciężar do 300 kg. Sum żyje zwykle w mętnej wodzie, więc polega głównie na zmysłach węchu i dotyku. Ma też elektroreceptory. Sum także ma świetny słuch, dzięki temu że jest wyposażony w narząd Webera.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Sum występuje w zbiornikach zaporowych, jeziorach, dużych rzekach. Preferuje dolne biegi rzek oraz zbiorniki z względnie stałą temperaturą wody. Lubi przebywać pod osłoną zatopionych konarów, wraków, innych kryjówek. Ryba ta występuje w Europie oraz w wodach przybrzeżnych Morza Czarnego, Azowskiego, Kaspijskiego. U nas można ją spotkać w dorzeczu Wisły i Odry, rzadziej w wielu jeziorach.

Tryb życia i zachowanie

Ryba ta prowadzi samotniczy tryb życia. Jest aktywna o zmroku i w nocy. Przez całe lata sum zajmuje zwykle jedno miejsce, jedną jamę czy inną kryjówkę. W okresie tarła odbywa dalsze wędrówki. Przy temperaturze poniżej 5 °C przestaje żerować.

Pożywienie

Sum jest drapieżnikiem. Poluje na inne mniejsze ryby, ssaki, ptaki wodne i płazy oraz małże i raki. Czasem zjada padlinę. Narybek odżywia się drobnymi skorupiakami oraz larwami owadów.

Rozmnażanie

Tarło odbywa się kilka razy w roku od maja do lipca zwykle w trzcinowiskach. Temperatura wody musi przewyższać 20 °C. Samica najpierw buduje gniazdo, oczyszczając dno z roślin i mułu. Do gniazda składa ikrę. Może złożyć maksymalnie milion jaj. Larwy wykluwają się już po 3-4 dniach. Mają 6-7 mm długości. Po 7-10 dniach narybek zaczyna samodzielnie żerować, a po 18 dniach młode osobniki zaczynają być podobne do dorosłych. Samiec chroni gniazdo oraz larwy. Sum staje się dojrzały płciowo w 3-6 roku życia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Wymiar ochronny dla tego gatunku to 70 cm. Okres ochronny trwa od 1 stycznia do 31 maja (zmiana od 8 sierpnia 2017 roku).

Ciekawostki

Duży okaz suma może pociągnąć pod wodę za sobą kąpiące się małe dzieci i zwierzęta domowe!

To jedna z największych ryb europejskich i największa w naszym kraju. Jest jednocześnie najbardziej drapieżną rybą naszych wód.

Sum w ciągu sezonu nie potrzebuje dużo pokarmu. Zadowala się ilością równoważną dwukrotności wagi swego ciała.© medianauka.pl, 2016-02-20, GAT-1088


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Trwa okres rozrodczy suma.
       Trwa okres ochronny dla suma w rzece Odra od ujścia Warty w kierunku morza.
    Trwa okres ochronny dla suma w pozostałych rzekach.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki ryb

ikonaSumik szklisty, sumek szklisty
Kryptopterus bicirrhis
Sumowate
Sumowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Ilustrowana encyklopedia ryb Polski - Atlas
Atlas ryb polskich. 140 gatunków
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Mapa świata Puzzle
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.