Logo Media Nauka
PL

Sum pospolity

Sum pospolity, sum, sum europejski (Silurus glanis) to ryba słodkowodna z rodziny sumowatych, powszechnie uważana za króla polskich wód. Ma bardzo dużą, spłaszczoną grzbietowo-brzusznie głowę z małymi oczami. W szczęce górnej znajduje się jedna para wąsów. Wąsy te są bardzo długie. Czasem sięgają nawet do płetwy piersiowej. W szczęce dolnej znajdują się cztery, krótsze wąsy. W szerokim otworze gębowym występują liczne zęby. Ciało jest nagie i długie. Kolor brązowy, oliwkowy z ciemnymi plamami, wzór nierzadko marmurkowy. Spód jest biały lub żółtawy. Ogon jest również długi, stanowi nawet 3/5 długości ciała. Największy złowiony okaz w Polsce miał 254 cm długości i 105 kg wagi. Ogólnie sum może osiągnąć nawet 5 metrów długości i ciężar do 300 kg. Sum żyje zwykle w mętnej wodzie, więc polega głównie na zmysłach węchu i dotyku. Ma też elektroreceptory. Sum także ma świetny słuch, dzięki temu że jest wyposażony w narząd Webera.

Sum pospolity (Silurus glanis)
© Kletr - Fotolia.com

Nazwa gatunku
Sum pospolity
Nazwa łacińska
Silurus glanis
Nazwy obce
angielska: Wels catfish
niemiecka: Europäischer Wels
czeska: Sumec velký
francuska: Silure glane
Pierwsze opisanie gatunku
Linnaeus, 1758
Obszar występowania
Europa - tak; Polska - tak;
Azja - tak;
Afryka - nie;
Ameryka Północna - nie;
Ameryka Południowa - nie;
Australia - nie;
Antarktyda - nie;
Wielkość
Długość: od 70 cm do 250 cm
Ciężar: do 100 kg
Wymiar ochronny
70 cm.
Maksymalna długość życia
80 lat.
Systematyka
Domena: Eukarionty (Eukaryota)
Królestwo: Zwierzęta (Animalia)
Typ: Strunowce (Chordata)
Gromada: Ryby kostnoszkieletowe (Osteichtyes)
Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)
Rodzina: Sumowate (Siluridae)

Występowanie i środowisko

Sum występuje w zbiornikach zaporowych, jeziorach, dużych rzekach. Preferuje dolne biegi rzek oraz zbiorniki z względnie stałą temperaturą wody. Lubi przebywać pod osłoną zatopionych konarów, wraków, innych kryjówek. Ryba ta występuje w Europie oraz w wodach przybrzeżnych Morza Czarnego, Azowskiego, Kaspijskiego. U nas można ją spotkać w dorzeczu Wisły i Odry, rzadziej w wielu jeziorach.

Tryb życia i zachowanie

Ryba ta prowadzi samotniczy tryb życia. Jest aktywna o zmroku i w nocy. Przez całe lata sum zajmuje zwykle jedno miejsce, jedną jamę czy inną kryjówkę. W okresie tarła odbywa dalsze wędrówki. Przy temperaturze poniżej 5 °C przestaje żerować.

Pożywienie

Sum jest drapieżnikiem. Poluje na inne mniejsze ryby, ssaki, ptaki wodne i płazy oraz małże i raki. Czasem zjada padlinę. Narybek odżywia się drobnymi skorupiakami oraz larwami owadów.

Rozmnażanie

Tarło odbywa się kilka razy w roku od maja do lipca zwykle w trzcinowiskach. Temperatura wody musi przewyższać 20 °C. Samica najpierw buduje gniazdo, oczyszczając dno z roślin i mułu. Do gniazda składa ikrę. Może złożyć maksymalnie milion jaj. Larwy wykluwają się już po 3-4 dniach. Mają 6-7 mm długości. Po 7-10 dniach narybek zaczyna samodzielnie żerować, a po 18 dniach młode osobniki zaczynają być podobne do dorosłych. Samiec chroni gniazdo oraz larwy. Sum staje się dojrzały płciowo w 3-6 roku życia.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Wymiar ochronny dla tego gatunku to 70 cm. Okres ochronny trwa od 1 stycznia do 31 maja (zmiana od 8 sierpnia 2017 roku).

Ciekawostki

Duży okaz suma może pociągnąć pod wodę za sobą kąpiące się małe dzieci i zwierzęta domowe!

To jedna z największych ryb europejskich i największa w naszym kraju. Jest jednocześnie najbardziej drapieżną rybą naszych wód.

Sum w ciągu sezonu nie potrzebuje dużo pokarmu. Zadowala się ilością równoważną dwukrotności wagi swego ciała.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2016-02-20, GAT-1088

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
sum pospolity
         

Trwa okres rozrodczy suma.

       

Trwa okres ochronny dla suma w rzece Odra od ujścia Warty w kierunku morza.

    

Trwa okres ochronny dla suma w pozostałych rzekach.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia


© Media Nauka 2008-2018 r.