Logo Media Nauka

Sumik szklisty, sumek szklisty (Kryptopterus bicirrhis)
© mikhailg - Fotolia.com

Sumik szklisty, sumek szklisty

Sumik szklisty, sumek szklisty (Kryptopterus bicirrhis) to gatunek niewielkiej ryby słodkowodnej z rodziny sumowatych, której prawie całe ciało jest przeźroczyste, szkliste. Płetwa grzbietowa składa się tylko z jednego promienia. Z okolic pyska wychodzą dwa długie wąsy.

Występowanie i środowisko

Ryba ta występuje w południowo-wschodniej części Azji. Zasiedla rzeki o wolnym nurcie, także na niektórych wyspach Indonezji.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi stadny tryb życia. Przejawia dzienną aktywność.

Morfologia i anatomia

Ryba to osiąga długość 10 cm. głowa ma niewielkie rozmiary. Oczy są duże, ciemne. Płetwa ogonowa mocno wcięta, zaokrąglona.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Zdjęcia - galeria

Hodowla - informacje dla akwarystów

Informacje ogólne o gatunku: Sumiki szkliste to stadne rybki, więc trzymamy je w małych grupach, po co najmniej kilka sztuk.

Rodzaj akwarium i wyposażenie: Akwarium z niezbyt bujną roślinnością, także pływającą. W akwarium powinien być utrzymany stały, niewielki prąd.

Inne warunki chowu: Możemy stosować zarówno miękką jak i twardą wodę. Można łączyć ich hodowle z innymi sumikami i gatunkami stadnymi. Odczyn pH: 6-7,5.

Temperatura: Temperatura wody: 22-27 °C.

Pokarm: Stosujemy zarówno żywy jak i suchy pokarm.

Ograniczenia prawne:
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)


© medianauka.pl, 2016-08-26, GAT-4186


Pokrewne gatunki ryb

ikonaSum pospolity
Silurus glanis
Sumowate
Sumowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2020 r.