Świstkowate, żaby południowe

Świstkowate, zwane żabami południowymi (Leptodactylidae), to rodzina płazów z rzędu płazów bezogonowych. Rodzina ta liczy dziś 45 rodzajów i około 1268 gatunków. W Polsce nie żyją w środowisku naturalnym przedstawiciele tej rodziny płazów.

Podrodziny

Wyróżniamy następujące podrodziny: Cycloramphinae, Ceratophryinae, Eleutherodactylinae, Leptodactylinae, Telmatobiinae oraz Hemiphractinae - włączone do tej rodziny 2005 roku

Żaby południowe to grupa różnorodnych pod względem wyglądu żab. Są tu i duże, masywne gatunki, jak i bardzo małe.

Występowanie i środowisko

Obszar występowania to Ameryka Południowa i Środkowa, południowe obszary Ameryki Północnej, wyspy Morza Karaibskiego i Oceanu Atlantyckiego (Wielkie Antyle, Małe Antyle, Bahamy)

Można te żaby znaleźć wysoko w górach, na terenach suchych i wilgotnych.

Tryb życia i zachowanie

W obliczu zagrożenia niektóre żaby z tej rodziny otwierają szeroko pysk, uwidaczniając pomarańczowy język. Niektóre gatunki mogą także ugryźć.

Zwykle żaby te prowadzą nocny tryb życia.

Polują w taki sposób, że zaczajają się na stawonogi. Niektóre duże gatunki polują także na jaszczurki, węże, płazy, ssaki i ptaki. Niektóre gatunki, jak argentyńska żaba rogata, są bardzo agresywne.

Morfologia i anatomia

Cechą charakterystyczną gatunków z tej rodziny są zęby w górnej szczęce. W kośćcu nie występują żebra. Nie posiadają też narządu Biddera.

Liczba chromosomów w diploidalnych komórkach wynosi 18-36.

Rozmnażanie

Samce w okresie godów wydają głosy, wabiąc w ten sposób samice. Ampleksus za wyjątkiem rodzaju Batrachyla jest pochwowy. Samica zwykle składa jaja do wody. Z jaj wykluwają się wolno żyjące larwy.

Gatunki z rodzaju Gastrotheca jaja umieszczają w specjalnej kieszeni, która znajduje się na grzbiecie. Czasem u niektórych gatunków z jaj wykluwają się już przeobrażone osobniki.

Wyjątkiem jest gatunek Eleutherodactylus jasperi z Puerto Rico, (już prawdopodobnie wyginął), u którego zapłodnienie jest wewnętrzne, a samica rodzi już przeobrażone żabki. Embriony żywią się żółtkiem jaja.

Pożywienie

Brak danych.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Brak danych.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunkiPowiązane quizy

Płazy Polski — quiz

Liczba pytań: 27
Quiz szkolny
Quiz dla każdego
Średni wynik:
17.52 / 64.89%
2024-01-21
Największa żaba na świecie
Jak się nazywa największa żaba na świecie? Jakie ma rozmiary, gdzie żyje? Oto garść ciekawostek ze świata płazów.
Największy płaz na świecie
Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?

© medianauka.pl, 2014-01-05, RODZ-66Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.