logo

Trzepla zielona

Trzepla zielona (Ophiogomphus cecilia) to rodzima ważka z rodziny gadziogłówkowatych. Głowa oraz tułów są żółtozielone z czarnym rysunkiem. Kolorystyka odróżnia ją od innych ważek tej rodziny. Duże oczy są usadowione po bokach głowy. Są szeroko rozstawione. Odwłok jest czarny w żółte plamy. Koniec odwłoka jest grubszy. Samica w tylnej części głowy ma dwa ostre wyrostki. Larwy są wyposażone w kolce na grzbiecie.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Ważka ta występuje w Europie i Azji. W Polsce występuje dość pospolicie na terenie całego kraju poza górami. Najczęściej można ją spotkać w pobliżu dużych i mniejszych, wolno płynących rzek o piaszczystym dnie na nizinach i na terenach podgórskich.

Tryb życia i zachowanie

Postać dorosła tej ważki lata w okresie od lipca do października. Lata na duże odległości od zbiorników wodnych, do których wraca na rozród.

Pożywienie

Larwy trzepli zielonej żywią się drobnymi bezkręgowcami.

Rozmnażanie

Samica składa jaja do zbiorników wodnych bez samców. Rozwój larwalny trwa 2-3 lata. Larwy przebywają cały czas w dnie zbiorników wodnych, zagrzebane w osadzie.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce gatunek ten podlega ścisłej ochronie. Jest wrażliwy na zanieczyszczenia wód.© medianauka.pl, 2016-05-29, GAT-1166


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Okres lotu trzepli zielonej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki owadów

ikona
Gomphus pulchellus
ikona
Onychogomphus uncatus
ikonaGadziogłówka pospolita
Gomphus vulgatissimus
ikonaSmaglec ogonokleszcz
Onychogomphus forcipatus
Gadziogłówkowate
Gadziogłówkowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


Polecamy w naszym sklepie

Drewniany pojemnik z lupą do obserwacji owadów
Crambidae i Thyrididae Polski
Lupy
Kolorowe skarpetki - biedronki
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.