Widłorogie

Widłorogie (Antilocapridae) to rodzina ssaków z podrzędu przeżuwaczy, która liczy dziś tylko 1 gatunek w 1 rodzaju. Rodzina ta rozwinęła się w miocenie.

Wygląd

Samiec i samica mają rogi. Ubarwienie rudobrązowe, spód biały, na szyi i pośladkach występują białe plamy. Boczne palce są zredukowane. Samice są mniejsze od samców.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Widłoróg, antylopa widłorogaWidłoróg, antylopa widłoroga

Antilocapra americana

Widłoróg to jedyny przedstawiciel rodziny widłorogich o rogach prostopadłych do czoła, haczykowato zakończonych. Żyje w małych grupach. Zimą tworzą duże stada, które wędrują na południe.

Występowanie i środowisko

Żyją w Ameryce Północnej od Kanady po Meksyk. Zamieszkuje stepy i półpustynie.

Tryb życia i zachowanie

Są aktywne za dnia i w nocy. Latem przebywa w niewielkich grupach, zimą tworzą wielkie stada. Są szybkimi biegaczami.

Rozmnażanie

Samce tworzą haremy złożone z kilkunastu samic. Ciąża trwa 230-240 dni. W pierwszym miocie zawsze 1, w kolejnych 2-3 młode.

Pożywienie

Są roślinożerne. Zjadają przede wszystkim rośliny zielne.

Ochrona i zagrożenia

Widłorogi nie są zagrożone wyginięciem.
Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-121

Polecamy w naszym sklepie

Leniwce Puzzle
Animalium
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Kolorowe skarpetki Kostka
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.