Wiosłonosowate, wiosłonosy

Wiosłonosowate, wiosłonosy, łyżkowce (Polyodontidae) to niewielka rodzina ryb kostnoszkieletowych, z rzędu jesiotroksztatnych, do której zaliczamy tylko 2 żyjące dziś gatunki.

To ryby o smukłym ciele, nie posiadającymi prawie wcale łusek (tylko na płetwie ogonowej występują łuski). Najbardziej charakterystyczne dla tych ryb są bardzo długie, stanowiące prawie połowę długości ciała, spłaszczone grzbietowo-brzusznie ryje (rostrum), które zawierają wiele elektroreceptorów. Ryby te przypominają nieco rekiny.

Występowanie i środowisko

To ryby występujące w wodach słodkich i słonawych. Wiosłonos amerykański żyje w Ameryce Północnej, wiosłonos chiński żyje w Azji.

Tryb życia i zachowanie

Ryby te żerują odfiltrowując pokarm z wody. Pływają z otwartą paszczą.

Morfologia i anatomia

Wydłużony ryj zawiera kości szczęki górnej. Ryby te nie posiadają kostnych tarcz w skórze, w odróżnieniu od jesiotrów. Osiąga 7 metrów długości ciała (wiosłonos chiński).

Rozmnażanie

Tarło odbywa się w rzekach i jeziorach o kamienistym lub piaszczystym dnie.

Pożywienie

Odżywiają się skorupiakami żyjącymi w toni wodnej (wiosłonos amerykański) lub rybami (wiosłonos chiński).

Ciekawostki

Nie znamy kopalnych szczątków innych gatunków tej rodziny ryb.

Mięso tych ryb jest cenione ze względu na wyśmienity smak.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki

Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2016-12-03, RODZ-456©® Media Nauka 2008-2023 r.