logoWiosłonosowate, wiosłonosy

Wiosłonosowate, wiosłonosy, łyżkowce (Polyodontidae) to niewielka rodzina ryb kostnoszkieletowych, z rzędu jesiotroksztatnych, do której zaliczamy tylko 2 żyjące dziś gatunki.

Wygląd

To ryby o smukłym ciele, nie posiadającymi prawie wcale łusek (tylko na płetwie ogonowej występują łuski). Najbardziej charakterystyczne dla tych ryb są bardzo długie, stanowiące prawie połowę długości ciała, spłaszczone grzbietowo-brzusznie ryje (rostrum), które zawierają wiele elektroreceptorów. Ryby te przypominają nieco rekiny.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Wiosłonos amerykańskiWiosłonos amerykański

Polyodon spathula

Wiosłonos amerykański (Polyodon spathula) to gatunek ryby z rodziny wiosłonosowatych. Ma wydłużony ryj (rostrum), który zajmuje nawet niespełna połowę długości jego ciała. Mięso i ikra tej ryby uchodzą za przysmak.

Inne gatunki

  • wiosłonos chiński (Psephurus gladius)

Występowanie i środowisko

To ryby występujące w wodach słodkich i słonawych. Wiosłonos amerykański żyje w Ameryce Północnej, wiosłonos chiński żyje w Azji.

Tryb życia i zachowanie

Ryby te żerują odfiltrowując pokarm z wody. Pływają z otwartą paszczą.

Morfologia i anatomia

Wydłużony ryj zawiera kości szczęki górnej. Ryby te nie posiadają kostnych tarcz w skórze, w odróżnieniu od jesiotrów. Osiąga 7 metrów długości ciała (wiosłonos chiński).

Rozmnażanie

Tarło odbywa się w rzekach i jeziorach o kamienistym lub piaszczystym dnie.

Pożywienie

Odżywiają się skorupiakami żyjącymi w toni wodnej (wiosłonos amerykański) lub rybami (wiosłonos chiński).

Ciekawostki

Nie znamy kopalnych szczątków innych gatunków tej rodziny ryb.

Mięso tych ryb jest cenione ze względu na wyśmienity smak.
© medianauka.pl, 2016-12-03, RODZ-456 
Polecamy w naszym sklepie

Kubek wędkarza
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Ekologiczna torba bawełniana - Ryby
Mapa świata Puzzle
Kolorowe skarpetki Kostka
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.