Wiosłonos amerykański
Wiosłonos amerykański (Polyodon spathula) to gatunek ryby z rodziny wiosłonosowatych. Ma wydłużony ryj (rostrum), który zajmuje nawet niespełna połowę długości jego ciała. Samica jest większa od samca. Ciało przypomina sylwetką rekina. Paszcza jest przepastna z wyrostkami filtracyjnymi. Kolorystyka ciemna, czasem z delikatnym cętkowaniem, spód jaśniejszy.
Zdjęcia – galeria
Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.

© Vladimir Wrangel - Fotolia.com
⤢ POWIĘKSZWystępowanie i środowisko
Zamieszkuje słodkie wody wschodniej części Stanów Zjednoczonych, głównie w dorzeczu Missisipi. Spotykana jest też w wodach słonawych.
ryba słodkowodna
Tryb życia i zachowanie
Ryba ta pływa z otwartą paszczą, odfiltrowując pokarm z wody. Odbywa sezonowe wędrówki na tarliska.
Morfologia i anatomia
Osiąga zwykle długość od 50 do 100 cm i ciężar od 1 do 10 kg. Rekordowy osobnik ważył 90 kg i mierzył 150 cm długości ciała. Ciało nie jest (poza fragmentem płetwy ogonowej) pokryte łuskami. W rostrum znajdują się elektroreceptory.
Pożywienie
Odżywia się pelagicznymi żyjątkami, które odfiltrowuje z wody. Są to głównie skorupiaki.
Rozmnażanie
Tarło odbywa na wiosnę w rzekach i jeziorach o kamienistym bądź piaszczystym dnie. Ikra przykleja się do podłoża. Samica składa naraz do 750 000 jaj. Narybek jest od razu samodzielny.
Ochrona i zagrożenia VU
Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
Mięso i ikra tej ryby uchodzą za przysmak.
Pokrewne gatunki ryb
Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.
Elektryczne ryby

Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?
© medianauka.pl, 2016-12-03, GAT-4330