logo

Żabka złota, mantella złocista

Żabka złota, mantella złocista (Mantella aurantiaca) to płaz bezogonowy z rodziny mantellowatych, niegdyś zaliczany do żabowatych. To jedna z najmniejszych żabek świata. Samce są mniejsze od samic. Ubarwienie ciała jest złote, pomarańczowe lub czerwone, w zgięciach kolanowych pojawia się czerwień. Oczy wystają z głowy, są całe czarne. Grzbiet jest wąski, ciało wysoko wysklepione. Skóra ma lekką ziarnistość.

Błony bębenkowe nie są dobrze widoczne. Palce są pozbawione błon pławnych.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Zamieszkuje wilgotne lasy tropikalne Madagaskaru. Pionowy zasięg występowania to 1200 m n.p.m.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi naziemny tryb życia, choć nieźle się wspina na niskopienną roślinność. Szybko się porusza, skacząc lub biegając. Nie lubi jaskrawego światła słonecznego. Dobrze znosi niższe temperatury (nawet 10 °C). Żyje w koloniach.

Pożywienie

Zjada głównie owady o długości do 6 mm, głównie termity i mrówki.

Rozmnażanie

Podczas pory godowej samce wabią samice odgłosem przypominającym odgłos świerszcza. Pośród liści w ściółce w pobliżu wody samica składa około 50 białych jajeczek. Po tygodniu z jaj wylęgają się kijanki, które wraz z deszczem są spłukiwane do zbiorników wodnych. Po 3 miesiącach młode przechodzą przeobrażenie zupełne. Młode żabki mają brązowy kolor. Młode stają się dojrzałe płciowo po roku.

Ochrona i zagrożenia CR

Gatunek ten jest krytycznie zagrożony wymarciem. Ma status CR w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Brak danych.Hodowla - informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Rodzaj terrarium i wyposażenieTerrarium dżunglowe o wymiarach co najmniej 50×40×40 cm. Dno lekko opadają z płytek torfowych przykrytych liśćmi dębu. Należy zapewnić wiele kryjówek. W terrarium musi się znaleźć część wodna. Roślinność w terrarium: figowiec pnący i scindapsus złoty.
Inne warunki chowu Chowamy całą grupę.
TemperaturaDzienna temperatura: 24°C, nocna - pokojowa.
Temperatura wody: 22°C. Zimą może być niższa temperatura.
WilgotnośćW dzień - 80-90%, w nocy - prawie 100% (zraszamy terrarium obficie każdego wieczora).
PokarmMałe owady o długości do 6 mm. Podajemy pokarm żywy.
RozmnażaniePrzed przystąpieniem do rozrodu żabki zimujemy w niższej temperaturze (15-20°C) i niższej wilgotności. Inkubacja najlepiej w temperaturze 20-22°C. Kijanki karmimy sproszkowanym pokarmem i pokarmem dla ryb.
Ograniczenia prawneWymagana jest rejestracja; zwierzę jest wymienione w dodatku B do rozporządzenia UE 338/97 oraz 750/2013 z dnia 29 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi.
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

© medianauka.pl, 2014-05-28, GAT-659
Pokrewne gatunki płazów

ikonaMantella madagaskarska
Mantella madagascariensis
Mantellowate
Mantellowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki Miasto
kolorowe skarpetki góra lodowa
Zoologia Szkarłupnie-płazy
Płazy i gady
Pakiet Zwierzęta Polski - Rośliny Polski
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.