Aracanidae
Aracanidae to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu rozdymkokształtnych, należące do kosterowatych.
Wygląd
Ryby te mają pancerz zbudowany z łuskowatych płytek.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Anoplocapros lenticularis
Anoplocapros lenticularis to ryba z rodziny Aracanidae. Ma jajowaty kształt. ciało szczelnie pokrywają twarde, łuskowate płytki. Ubarwienie pomarańczowe w białe smugi.

Aracana ornata
Aracana ornata to gatunek ryby rozdymkoształtnej z rodziny Aracanidae. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec ma żółte ubarwienie z niebieskimi plamkami w ciemnych otoczkach.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.


Inne gatunki
- Anoplocapros inermis
Występowanie i środowisko
Ryby te żyją na dużych głębokościach (ponad 200 m) w Oceanie Indyjskim i Pacyfiku.
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer - Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994
Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?
© medianauka.pl, 2019-12-01, RODZ-948