Ogończa amerykańska

Ogończa amerykańska (Hypanus americanus)

© Vladimir Wrangel – stock.adobe.com

Ogończa amerykańska (Hypanus americanus) to gatunek ryby chrzęstnoszkieletowej z rodziny ogończowatych. Ciało spłaszczone grzbieto-brzusznie, szarobrązowe z wierzchu, białe od spodu. Długi, cienki ogon wyposażony w kolec jadowy.

Występowanie i środowisko

Ogończa ta żyje w Morzu Karaibskim, Zatoce Meksykańskiej i nieco na północ aż po Nowy Jork oraz po Gujanę Francuską w Ameryce Południowej.

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Atlantyk

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Pożywienie

Poluje na ryby, mięczaki, skorupiaki.

Ochrona i zagrożenia NT

Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.


Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Derek Hall, Amy-Jane Beer, Daniel Gilpin – Encyklopedia ryb, skorupiaków i innych zwierząt wodnych - wizualny przewodnik opisujący 1250 gatunków., ISBN 978-83-8172-649-8, Dragon 2020

© medianauka.pl, 2022-12-19, GAT-633590
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.