Białoząbka dwubarwica

Białoząbka dwubarwica (Leucodonta bicoloria) to gatunek motyla z rodziny garbatkowatych o białym ubarwieniu ciała i skrzydeł. Na skrzydłach przednich bardzo charakterystyczny wzór pomarańczowo-czarnych, nieregularnych smug, prążków i kropek.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Białoząbka dwubarwica (Leucodonta bicoloria)

© Cosmin Manci – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Gatunek występuje w lasach liściastych i mieszanych z udziałem brzozy. Obecny w Eurazji po Japonię. W Polsce poza Tatrami wszędzie dość często spotykany.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu od maja do lipca. Zimuje poczwarka.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 3,4-4 cm.

Pożywienie

Roślina żywicielska to brzoza.

Rozmnażanie

Tworzy tylko jedno pokolenie w roku.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres lotu białoząbki dwubarwicy.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Quiz


Rozwiąż quiz powiązany tematycznie z tym artykułem i zweryfikuj swoją wiedzę.

Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Jarosław Buszko, Janusz Masłowski – Motyle nocne Polski. Macrolepidoptera cześć I, ISBN 978-83-930500-2-4, Koliber 2012

© medianauka.pl, 2020-07-17, GAT-636023
©® Media Nauka 2008-2023 r.