Ogackowate, maźnicowate

Ogackowate, maźnicowate (Ogcocephalidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu żabnicokształtnych. Należy do niej około 75 gatunków.

Ryby te mają przedziwny, tarczowaty lub trójkątny kształt. Płetwy parzyste są przystosowane do chodzenia po dnie, w szczególności zaś płetwy piersiowe przypominają łapki z łokciem. Ciało spłaszczone grzbieto-brzusznie. Na kostnych łuskach znajdują się kolce. Na głowie chowany kolec i mały wabik. Niektóre gatunki mają czerwone usta.

Występowanie i środowisko

Ryby te występują we wszystkich oceanach świata w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Pośród przedstawicieli tej rodziny są gatunki głębinowe.

Tryb życia i zachowanie

Ryby te potrafią kroczyć po dnie. Przychodzi im to łatwiej niż pływanie.

Morfologia i anatomia

Brak pęcherza pławnego. Rozmiary ciała nie przekraczają 50 cm, na ogół są znacznie mniejsze. Małe otwory skrzelowe są usytuowane na wierzchu ciała.

Pożywienie

Polują na ryby, skorupiaki i wieloszczety.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki
Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Eugeniusz Grabda, Tomasz Heese — Polskie nazewnictwo popularne - kręgouste i ryby. Cyclostomata et Pisces, ISSN 0239-7129, Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie 1991
  • red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer — Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994
  • Włodzimierz Załachowski — Ryby - zwierzęta świata, 83-01-10632-8, PWN 1992
  • Praca zbiorowa - redakcja Katarzyna Kolowca-Chnura — Zoologia Tom V. Ryby, ISBN 83-88988-02-6, Wydawnictwo Albatros 2004

Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2023-01-21, RODZ-1079Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.