Potwora buczynówka

Potwora buczynówka (Stauropus fagi) to gatunek motyla z rodziny garbatkowatych. Skrzydła drugiej pary są krótsze i szersze, co dobrze widać u tej ćmy w spoczynku. Ubarwienie szaro-brązowe z delikatnym rysunkiem i plamkami.

Najbardziej niezwykła jest gąsienica, której wygląd jest wyjątkowy w świecie motyli. Początkowo przypomina mrówkę i jest dość smukła. Z wiekiem przyjmuje groźniejszy wygląd, a zaniepokojona odstraszającą postawę. Wygląda wówczas jak potwór z filmów s-f.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Potwora buczynówka (Stauropus fagi)

© Henrik Larsson – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Gatunek występuje w Europie i Azji po samą Japonię. W Polsce często jest spotykany na terenie całego kraju. Motyl ten występuje w lasach liściastych i mieszanych, w parkach i ogrodach.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu od kwietnia do sierpnia. Zimuje poczwarka.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 4,5-6 cm.

Pożywienie

Rośliny pokarmowe to buk zwyczajny, dąb szypułkowy, grab pospolity, leszczyna pospolita, lipa drobnolistna, brzoza, wierzba.

Rozmnażanie

Występuje tylko jedno pokolenie w roku.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Okres lotu potwory buczynówki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.29 / 63.29%
2024-01-22Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Jarosław Buszko, Janusz Masłowski – Motyle nocne Polski. Macrolepidoptera cześć I, ISBN 978-83-930500-2-4, Koliber 2012
  • Heiko Bellmann – Owady – Spotkania z przyrodą, ISBN 978-83-7763-356-4, Multico Oficyna Wydawnicza 2015

© medianauka.pl, 2020-07-05, GAT-636007
©® Media Nauka 2008-2023 r.