Amadyniec

Amadyniec, amadyna wspaniała, guld (Chloebia gouldiae) to gatunek przepięknego, kolorowego ptaka z rodziny astryldowatych. Jest to niewielki ptak o krępym ciele i niezwykle kolorowy. Ma silny, ostro zakończony dziób. Ubarwienie głowy odcina się barwą zależną od odmiany ptaka od ubarwienia reszty ciała. spód, pierś i skrzydła mają również odmienne, na ogół kontrastowe kolory. Znamy trzy barwne odmiany: czerwoną, czarnogłową i żółtogłową. W hodowli odmian jest więcej. Samica i samiec są do siebie podobni. Pierś samicy ma bardziej intensywny kolor fioletowy, jest też nieco ciemniejsza na spodzie. Wybrane odmiany hodowlane: białopierśna, liliowopierśna,niebieskopierśna, niebieska, żółta, biała.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Amadyniec (Chloebia gouldiae)

© nickjene - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Amadyna wspaniała występuje w północnej części Australii, głównie w rejonie Kimberley. Zamieszkuje tereny otwarte (łąki, sawanny), a także tereny leśne.

Tryb życia i zachowanie

Amadyniec dożywa 7 lat.

Morfologia i anatomia

Ptak ten dorasta do 12,5-14 cm długości ciała.

Pożywienie

Guld zjada dojrzałe nasiona traw z rodzaju sorgo.

Rozmnażanie

Samica składa 5-6 jaj w dziuplach drzew, zawsze w pobliżu zbiorników wodnych. Jaja są białe z lekkim połyskiem. Wysiadywaniem zajmuje się samiec i samica. W nocy wysiaduje tylko samica. Okres inkubacji trwa około 2 tygodnie. Młode ptaki po 3 tygodniach opuszczają gniazdo, a usamodzielniają się po 40 dniach.

Ochrona i zagrożenia NT

Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Liczebność tego gatunku maleje w naturalnym środowisku z uwagi na nadmierną eksploatację trawiastych terenów przy wypasie zwierząt oraz z powodu pożarów.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:Hodowla – informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku Są to ptaki dla doświadczonych hodowców.
Rodzaj klatki i wyposażenieKlatka musi być przestronna, najlepiej jeśli jest to woliera.
Inne warunki chowu Trzymamy minimum parę, najlepiej trzy, maksimum pięć.
PokarmPodajemy proso, kłosy prosa, kanar, ziarno rzepaku, siemię lniane, mak, owies łuskany, jabłko, czerstwy, namoczony chleb, krakersy, pokruszone orzeszki ziemne, szpinak, słonecznik bez łusek, ziarna traw,. Podczas lęgów podajemy pokarm jajeczny, larwy much, małe muszki. Dbamy o dostęp do świeżej wody, witamin, minerałów, sepii, muszli ostryg, skorupki jaj (wyparzone), żwirek mineralny. Nie można zapomnieć o zieleninie i trawach z koszyczkami nasion.
RozmnażanieDo lęgów przygotowujemy budkę o wymiarach 15 x 15 x 25 cm z otworem o średnicy 5 cm. Gniazdo ptak ten buduje z suchej trawy. Ptaki nie zawsze wysiadują jaja.
Ograniczenia prawne
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2016-10-10, GAT-3439
©® Media Nauka 2008-2023 r.