Logo Media Nauka

Facebook

Zeberka, zeberka timorska (Taeniopygia guttata)
© Eric Isselée - Fotolia.com

Zeberka, zeberka timorska

Zeberka, zeberka timorska (Taeniopygia guttata) to gatunek ptaka z rodziny astryldowatych, często hodowany w domowych klatkach. Samiec ma brązowe boki ciała, jasnobrązowa jest też plama na policzkach. Gardło i pierś są prążkowane (czarno-białe, faliste prążki). Spód jasny. Dziób jest krótki, ale silny, pomarańczowego koloru. Między okiem a nasadą dzioba występuje biała plama, a pod okiem czarna kreska. Samica na piersi nie posiada prążków, brązowych boków i plam na policzkach.

Znanych jest blisko 50 odmian barwnych zeberki. Należą do nich odmiana: biała (najstarsza), pstra, płowa pstra, pomarańczowopierśna, brązowa, srebrna i inne.

Występowanie i środowisko

Występuje na suchych terenach porośniętych trawami, zwykle w niedalekiej odległości od wody.

Tryb życia i zachowanie

Poza okresem lęgów buduje gniazda noclegowe. Tworzy stada liczące około 100 osobników. Ptak ten dożywa 8 lat.

Morfologia i anatomia

Zeberki osiągają rozmiary od 10 cm do 12 cm długości ciała.

Pożywienie

Zeberka zjada głównie nasiona.

Rozmnażanie

Gniazduje o każdej porze roku. Gniazdo jest typu zamkniętego, niewielkich rozmiarów, budowane na drzewach lub w krzakach. Budulcem są trawy. Gniazdo może być umieszczone na krzewie albo w dziupli. Samica składa 3-7 (zwykle 4-5) jaj. Jaja są białe. Wysiadywaniem zajmuje się samiec i samica. Okres inkubacji trwa 14 dni.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Zeberka to najbardziej pospolity ptak Australii.

Ciekawostki

Inna nazwa tego gatunku to amadyna zebrowa.

Zdjęcia - galeria


Hodowla - informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku To ptak bardzo popularny w domowych hodowlach. Jest odporny na choroby.
Rodzaj klatki i wyposażenie
Inne warunki chowu Unikamy trzymania w jednej wolierze dwóch par.
PokarmPodajemy proso, kanar, ziarna rzepaku, siemię lniane, mak, łuskany owies, śrutę owsianą, jabłka, chleb czerstwy namoczony w wodzie, krakersy, rozdrobnione orzeszki ziemne, szpinak, potłuczony słonecznik, pokarm jajeczny w sezonie lęgowym, larwy much, małe muszki, larwy mrówek.Nie zapominamy o zieleninie, trawy łąkowe z koszyczkami nasiennymi.
RozmnażanieWywieszamy kilka budek lęgowych, gdy w wolierze znajduje się więcej niż jedna para. Ptaki rozmnażają się przez cały rok. Stosujemy budki o rozmiarach 15×15×10 cm. Przednia ściana musi być z góry odkryta na 5 cm. Gdy budka jest zawieszona nisko, ptaki bedą budowały gniazdo na daszku budki.
Ograniczenia prawne
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

© medianauka.pl, 2016-10-29, GAT-3471
Pokrewne gatunki ptaków

ikonaAmadyna czerwonogłowa
Amadina erythrocephala
ikonaMotylik fioletowouchy
Uraeginthus granatina
ikonaMotylik sawannowy
Uraeginthus angolensis
ikonaRyżowiec siwy
Padda oryzivora
Astryldowate
Astryldowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Kubek sowy
Kubek zwierzęta Bałtyku
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Kolorowe skarpetki Kostka
Kolorowe skarpetki Miasto
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.