Zeberka (zwyczajna)
Zeberka, zeberka timorska (Taeniopygia guttata) to gatunek ptaka z rodziny astryldowatych, często hodowany w domowych klatkach. Samiec ma brązowe boki ciała, jasnobrązowa jest też plama na policzkach. Gardło i pierś są prążkowane (czarno-białe, faliste prążki). Spód jasny. Dziób jest krótki, ale silny, pomarańczowego koloru. Między okiem a nasadą dzioba występuje biała plama, a pod okiem czarna kreska. Samica na piersi nie posiada prążków, brązowych boków i plam na policzkach.
Znanych jest blisko 50 odmian barwnych zeberki. Należą do nich odmiana: biała (najstarsza), pstra, płowa pstra, pomarańczowopierśna, brązowa, srebrna i inne.
Zdjęcia – galeria
Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.

© Eric Isselée - Fotolia.com
⤢ POWIĘKSZWystępowanie i środowisko
Występuje na suchych terenach porośniętych trawami, zwykle w niedalekiej odległości od wody.
Tryb życia i zachowanie
Poza okresem lęgów buduje gniazda noclegowe. Tworzy stada liczące około 100 osobników. Ptak ten dożywa 8 lat.
Morfologia i anatomia
Zeberki osiągają rozmiary od 10 cm do 12 cm długości ciała.
Pożywienie
Zeberka zjada głównie nasiona.
Rozmnażanie
Gniazduje o każdej porze roku. Gniazdo jest typu zamkniętego, niewielkich rozmiarów, budowane na drzewach lub w krzakach. Budulcem są trawy. Gniazdo może być umieszczone na krzewie albo w dziupli. Samica składa 3-7 (zwykle 4-5) jaj. Jaja są białe. Wysiadywaniem zajmuje się samiec i samica. Okres inkubacji trwa 14 dni.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Zeberka to najbardziej pospolity ptak Australii.
Ciekawostki
Inna nazwa tego gatunku to amadyna zebrowa.
Hodowla – informacje dla hodowców
Parametry i informacje | Opis |
---|---|
Informacje ogólne o gatunku | To ptak bardzo popularny w domowych hodowlach. Jest odporny na choroby. |
Rodzaj klatki i wyposażenie | |
Inne warunki chowu | Unikamy trzymania w jednej wolierze dwóch par. |
Pokarm | Podajemy proso, kanar, ziarna rzepaku, siemię lniane, mak, łuskany owies, śrutę owsianą, jabłka, chleb czerstwy namoczony w wodzie, krakersy, rozdrobnione orzeszki ziemne, szpinak, potłuczony słonecznik, pokarm jajeczny w sezonie lęgowym, larwy much, małe muszki, larwy mrówek.Nie zapominamy o zieleninie, trawy łąkowe z koszyczkami nasiennymi. |
Rozmnażanie | Wywieszamy kilka budek lęgowych, gdy w wolierze znajduje się więcej niż jedna para. Ptaki rozmnażają się przez cały rok. Stosujemy budki o rozmiarach 15×15×10 cm. Przednia ściana musi być z góry odkryta na 5 cm. Gdy budka jest zawieszona nisko, ptaki bedą budowały gniazdo na daszku budki. |
Ograniczenia prawne | Czytaj więcej. (UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.) |
Pokrewne gatunki ptaków
Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?

Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?

To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
© medianauka.pl, 2016-10-29, GAT-3471