Brzeszczotkowate
Brzeszczotkowate (Notopteridae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu kostnojęzykokształtnych. Zaliczamy do niej 9 gatunków.
Wygląd
Ciało bocznie spłaszczone, zwężające się ku tyłowi. Nazwa rodziny wywodzi się z kształtu ciała, które przypomina nieco ostrze noża, brzeszczot. Charakterystyczna jest bardzo sługa płetwa odbytowa, która łączy się ze zredukowaną płetwą ogonową. Płetwa grzbietowa mała lub nie występuje w ogóle.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Chitala ornata
Chitala ornata to gatunek słodkowodnej ryby z rodziny brzeszczotkowatych. Ciało bocznie spłaszczone, zwężające się ku tyłowi. Na bokach w dolnej części duże, ciemne plamy w jasnych otoczkach.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.

Inne gatunki
- Adontosternarchus sachsi
- Chitala blanci
- Chitala borneensis
- Chitala chitala
- Chitala hypselonotus
- nożowiec wielki (Chitala lopis)
- Eigenmannia lineata
- Eigenmannia virescens
- brzeszczotek azjatyski (Notopterus notopterus)
- Papyrocranus afer
- Papyrocranus congoensis
- brzeszczotek czarny (Xenomystus nigri)
Występowanie i środowisko
Ryby te występują w wodach słodkich Afryki i południowej Azji z wyspami Indonezji.
Tryb życia i zachowanie
Ryby te pływają ze sztywnym ciałem i falującą płetwą odbytową.
Morfologia i anatomia
Pęcherz pławny podzielony i bardzo długi. Długość ciała wynosi od 15 cm do 100 cm, w zależności od gatunku.
Pożywienie
To drapieżniki.
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer - Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994
Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?
© medianauka.pl, 2020-04-16, RODZ-1393