logo

Chwytnica czerwonooka

Chwytnica czerwonooka (Agalychnis callidryas) to przedstawiciel rodziny rzekotkowatych o bladozielonym kolorze skóry, niebieskim odcieniu w tylnej, spodniej części ciała i czerwonych oczach. Ma duże źrenice. Dobrze widzi w ciemnościach. Ciało chwytnicy czerwonookiej zwęża się ku tylnej części. Tylne odnóża cienkie i bardzo długie, zakończone przylgami. Samce są nieco mniejsze od samic. Ciało jest silnie spłaszczone grzbieowo-brzusznie. To jeden z najpiękniejszych płazów na świecie.

Charakterystyczne dla gatunku są wystające, umieszczone po bokach głowy, czerwone oczy z wrzecionowatymi, pionowymi źrenicami. Tuż za oczami znajdują się błony bębenkowe. Nie ma parotyd.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Ameryka Środkowa od południowej części Meksyku po północne tereny Kolumbii. Żyje w koronach drzew tropikalnych. Zasiedla tereny nizinne, rzadko wyżyny do 900 m n.p.m.

Tryb życia i zachowanie

Aktywna w nocy, w dzień odpoczywa w ukryciu pod liśćmi. Dostosowuje barwę ciała do otoczenia. Zaatakowana groźnie otwiera pysk. Samce są terytorialne. Granice terytorium wyznaczają swoim głosem. Odbywają się także między nimi pojedynki, przypominające trochę zapasy.

Pożywienie

Płazy te zjadają owady aktywne nocą, szczególnie owady prostoskrzydłe.

Rozmnażanie

Okres godowy przypada na porę deszczową. Samiec walczy o swoje terytorium i nawołuje samice. Para w uchwycie godowym schodzi z drzewa do małych zbiorników wodnych na ziemi. Samica składa pakiety jaj po 8-10 sztuk na roślinach znajdujących się tuż nad zbiornikiem wodnym. Młode wykluwają się już po kilku dniach i wpadają do wody, gdzie trwa ich dalszy rozwój. Pełne przeobrażenie następuje po 3-6 miesiącach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Jest płazem dość często hodowanym w domowych terrariach. Preferowana wilgotność to 80-100%.

Gdy drapieżnik zaskoczy śpiącą w dzień chwytnicę czerwonooką, ta budzi się otwierając czerwone oczy. Drapieżnik często jest zaskoczony, co daje chwilę na ucieczkę.

To jeden z najczęściej przedstawianych płazów na różnego rodzaju publikacjach.© medianauka.pl, 2012-04-25, GAT-122
Pokrewne gatunki płazów

ikonaChwytnica plamobrzucha
Phyllomedusa hypochondrialis
ikonaChwytnica zwinna
Phyllomedusa bicolor
Phyllomedusidae
Phyllomedusidae

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Biblioteczka Montessori. Przyroda
kolorowe skarpetki góra lodowa
Płazy i gady
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Atlas płazów i gadów Polski status rozmieszczenie ochrona
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.