Chwytnica czerwonooka

Chwytnica czerwonooka (Agalychnis callidryas) to przedstawiciel rodziny rzekotkowatych o bladozielonym kolorze skóry, niebieskim odcieniu w tylnej, spodniej części ciała i czerwonych oczach. Ma duże źrenice. Dobrze widzi w ciemnościach. Ciało chwytnicy czerwonookiej zwęża się ku tylnej części. Tylne odnóża cienkie i bardzo długie, zakończone przylgami. Samce są nieco mniejsze od samic. Ciało jest silnie spłaszczone grzbieowo-brzusznie. To jeden z najpiękniejszych płazów na świecie.

Charakterystyczne dla gatunku są wystające, umieszczone po bokach głowy, czerwone oczy z wrzecionowatymi, pionowymi źrenicami. Tuż za oczami znajdują się błony bębenkowe. Nie ma parotyd.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Chwytnica czerwonooka (Agalychnis callidryas)

Zdjęcie zbiorów ZOO w Opolu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Ameryka Środkowa od południowej części Meksyku po północne tereny Kolumbii. Żyje w koronach drzew tropikalnych. Zasiedla tereny nizinne, rzadko wyżyny do 900 m n.p.m.

Tryb życia i zachowanie

Aktywna w nocy, w dzień odpoczywa w ukryciu pod liśćmi. Dostosowuje barwę ciała do otoczenia. Zaatakowana groźnie otwiera pysk. Samce są terytorialne. Granice terytorium wyznaczają swoim głosem. Odbywają się także między nimi pojedynki, przypominające trochę zapasy.

Pożywienie

Płazy te zjadają owady aktywne nocą, szczególnie owady prostoskrzydłe.

Rozmnażanie

Okres godowy przypada na porę deszczową. Samiec walczy o swoje terytorium i nawołuje samice. Para w uchwycie godowym schodzi z drzewa do małych zbiorników wodnych na ziemi. Samica składa pakiety jaj po 8-10 sztuk na roślinach znajdujących się tuż nad zbiornikiem wodnym. Młode wykluwają się już po kilku dniach i wpadają do wody, gdzie trwa ich dalszy rozwój. Pełne przeobrażenie następuje po 3-6 miesiącach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Jest płazem dość często hodowanym w domowych terrariach. Preferowana wilgotność to 80-100%.

Gdy drapieżnik zaskoczy śpiącą w dzień chwytnicę czerwonooką, ta budzi się otwierając czerwone oczy. Drapieżnik często jest zaskoczony, co daje chwilę na ucieczkę.

To jeden z najczęściej przedstawianych płazów na różnego rodzaju publikacjach.


Pokrewne gatunki płazów


Największa żaba na świecie
Jak się nazywa największa żaba na świecie? Jakie ma rozmiary, gdzie żyje? Oto garść ciekawostek ze świata płazów.
Największy płaz na świecie
Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?


© medianauka.pl, 2012-04-25, GAT-122
©® Media Nauka 2008-2023 r.