Czapla nadobna

Czapla nadobna (Egretta garzetta) charakteryzuje się długim czubem, czarnym, również długim dziobem, białym upierzeniem ciała. Stopy są żółte, nogi czarne. Jest dużo mniejsza od czapli siwej. Nogi są czarne, palce żółtawe. W Polsce to ptak przelotny. Jest podobna do czapli białej, ale jest od niej prawie połowę mniejsza.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Czapla nadobna (Egretta garzetta)

Zdjęcie zbiorów ZOO w Opolu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Południowa Europa i Azja, część Archipelagu Sundajskiego, Afryka, Australia i Madagaskar. Zamieszkuje ujścia rzek, mokradła i inne podmokłe tereny. Do Polski zalatuje nieregularnie. Pojawia się w Polsce od połowy kwietnia do połowy października. Najwięcej osobników można zaobserwować w sierpniu i we wrześniu.

Tryb życia i zachowanie

Gatunki żyjące na północy prowadzą wędrowny tryb życia, pozostałe - osiadły. W locie szyja jest esowato zgięta, nogi poziomo ułożone do tyłu. Uderzenia skrzydłami głębokie, niezbyt szybkie. Wydaje odgłosy, przypominające odgłosy żab "gulla-gulla" lub odzywa się zgrzytliwym "kark".

Morfologia i anatomia

Wraz z dziobem i ogonem długość ciała czapli nadobnej wynosi od 55 do 65 cm. Ogon ma długość do 11,5 cm. Rozpiętość skrzydeł wynosi do 110 cm. Waga tej czapli wynosi 400-630 g.

Pożywienie

Zjada drobne zwierzęta wodne.

Rozmnażanie

Gnieździ się kolonijnie, nierzadko z innymi czaplami lub kormoranami. Samica raz do roku składa 3-5 jaj. Inkubacja trwa 21-22 dni. Pisklęta po wykluciu przebywają w gnieździe jeszcze 30 dni.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.


Pokrewne gatunki ptaków


Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2013-06-04, GAT-580
©® Media Nauka 2008-2023 r.