Głuptak zwyczajny

Głuptak zwyczajny (Morus bassanus) to morski ptak o białym ubarwieniu, czarnych lotkach pierwszorzędowych, żółtawej głowie, wokół oczu i dzioba jest czarny rysunek. Skrzydła są długie, zaostrzone na końcach, ogon również jest dość długi. Młode ptaki są brązowe.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Głuptak zwyczajny (Morus bassanus)

Kolonia głuptaków © Corel


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Wyspy Brytyjskie, Norwegia, Islandia, Nowa Fundlandia, południowa Afryka, Australia, Tasmania, Nowa Zelandia. Przybrzeżne wody mórz umiarkowanych i chłodnych. Największa kolonia żyje na wyspie St. Kilda (Hebrydy). Bardzo rzadko ptak ten pojawia się nad polskim wybrzeżem. Zaledwie kilka obserwacji.

Tryb życia i zachowanie

Pokarm łowi spadając z dużej wysokości jak kamień, w ostatniej fazie pionowo nurkuje do wody. Potrafi nurkując pływać. Koczuje. Rzadko szybuje, podczas lotu szybko uderza skrzydłami. Gdy nurkuje z dużej wysokości, składa skrzydła do tyłu. Podczas sztormów lata nisko między falami. Wydaje głośne, bulgoczące dźwięki.

Pożywienie

Żywi się rybami.

Rozmnażanie

Gniazduje w koloniach najczęściej na skałach wysepek. Gniazdo zbudowane z kupki wodorostów. Samica składa 1 jajo. Pisklęta są brązowe z białymi plamami, opiekują się nimi samiec i samica. Młode zostają w gnieździe 2 miesiące. Młode docierają do morza pieszo. Nie potrafią wówczas jeszcze latać i łowić pokarmu. Żyją z zapasów tłuszczu.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Podczas wysiadywania jajo jest ogrzewane stopami, co jest wyjątkowe w świecie ptaków.


Pokrewne gatunki ptaków


Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2013-06-18, GAT-609




©® Media Nauka 2008-2023 r.