Karp

Karp (Cyprinus carpio) to ryba słodkowodna z rodziny karpiowatych, pierwsza udomowiona i najważniejszy gatunek hodowlany w naszym kraju. Zęby gardłowe występują w trzech szeregach. Występują dwie odmiany karpia. Pierwsza to dziki karp - sazan, a druga to karp udomowiony. Obie odmiany mają dwa dłuższe i dwa krótsze wąsiki w okolicy kącików wargi górnej, długą, nieco zaokrągloną płetwę grzbietową, słabo wciętą płetwę ogonową, krótką płetwę odbytową. Ciało jest bocznie spłaszczone.

Kształt ciała sazana jest nieco wydłużony, walcowaty, niezbyt wygrzbiecony, z mniejszą głową, małym otworem gębowym. Pokryty jest jednolicie grubą łuską. Ma jaśniejsze, złotawe boki i ciemny grzbiet.

Karp udomowiony jest mocno wygrzbiecony. Wyróżniamy cztery odmiany karpia udomowionego, spotykane w Polsce:

Ponadto w Polsce mamy pięć odmian barwnych: złotą, szarą, żółto-białą, brązową i niebieską.

Karp koi

Karp koi jest hodowlaną, ozdobną i udomowioną odmianą karpia. Jego hodowlę rozpoczęto w XIX wieku w Japonii. Dziś znamy wiele odmian barwnych (ponad 100). Ubarwienie zwykle pomarańczowe, białe, czarne, w plamy. Kilka zdjęć znajduje się w naszej galerii.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Karp (Cyprinus carpio)

© Alexander Raths - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Karp jest u nas obcym gatunkiem, który nie może się u nas rozmnażać. W naturze występuje w południowej i południowo-wschodniej części Europy oraz we wschodniej części Azji. Zamieszkuje wolno płynące rzeki o mulistym dnie i bogatej roślinności wodnej oraz zbiorniki wody stojącej. Zamieszkuje też laguny przymorskie. Znosi zasolenie wody do 2%.

Środowisko

ryba słodkowodna

Informacje dla wędkarzy

Okres ochronny
brak
Wymiar ochronny
W rzekach brak wymiaru ochronnego,
poza nimi wymiar ochronny wynosi 30 cm.
Normy medalowe
Złoty medal: 100 cm, 15 kg
Srebrny medal: 90 cm, 12 kg
Brązowy medal: 80 cm, 8 kg
Rekord Polski
110 cm
34 kg
Preferowane metody wędkarskie
metoda karpiowa
Okres tarła i najlepszych połowów
zobacz kalendarz

Uwaga: szczegółowe zasady połowu, tj. okres ochronny, wymiar, a także limity połowu określają dzierżawcy danego zbiornika wodnego.

Tryb życia i zachowanie

To ryba denna, przeszukująca w poszukiwaniu pokarmu muliste podłoże. Jest ciepłolubna. Lubi wodę o temperaturze 18-30 °C. Na żer wychodzi o zmroku.

Pożywienie

Zjada larwy owadów, skąposzczety, ślimaki. Zjada też pokarm pochodzenia roślinnego. Ryba w charakterystyczny sposób pobiera pokarm. Wsysa muł wraz z pokarmem, wypluwa i wchłania ponownie. Ponieważ muł opada wolniej, ryba wybiera właściwy pokarm. W hodowli może być karmiony paszami i nasionami roślin strączkowych.

Rozmnażanie

W Polsce karp w naturze nie jest zdolny do rozrodu! Tarło odbywa się wyłącznie w specjalnych stawach tarliskowych lub w wylęgarniach. W normalnych warunkach karp potrzebuje do rozrodu wody o temperaturze 18-20 °C. Tarło odbywa się od maja do czerwca na zalanych łąkach nad rzekami. Ikra przyczepia sie do traw. Z jaj małe larwy wykluwają się już po 3-5 dniach, po miesiącu stają się osobnikami młodocianymi. Po 3-4 latach staje się już dojrzały płciowo, w hodowli po niecałym roku. W jednym miocie może się znaleźć od 180 tysięcy do 1 miliona (maksymalnie 1,5 mln) jaj.

Ochrona i zagrożenia VU

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Wymiar ochronny dla tego gatunku to 30 cm. Rozmiar ochronny nie obowiązuje w rzekach. Brak okresu ochronnego. Status VU dotyczy sazana.

Ciekawostki

Karp jest najważniejszą rybą hodowlaną w Polsce. To pierwszy udomowiony gatunek ryby. Jego hodowla rozpoczęła się prawdopodobnie w V w. p.n.e. w Chinach. Rzymianie sto lat później również go hodowali. Ważną rolę w hodowli karpia odegrał zakon cystersów, który zakładał gospodarstwa rybackie. Do Polski karp trafił w XIII w. Obecnie stanowi 50% połowu ryb słodkowodnych w Polsce. Sazana używa się do zarybiania rzek.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Karp przystępuje do tarła
         W tym okresie karp ma najlepsze branie dla wędkarzy.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • PZW – Polski Związek Wędkarski, PZW https://www.pzw.org.pl

© medianauka.pl, 2015-11-21, GAT-1006




©® Media Nauka 2008-2023 r.