Danio pręgowany

Danio pręgowany (Danio rerio) to gatunek słodkowodnej ryby kostnoszkieletowej z rodziny karpiowatych, spotykany w akwariach. Po bokach biegnie pięć szerokich, niebieskich pasów. Pasy znajdują się także na płetwie ogonowej i odbytowej. Od pyska biegnie para niewielkich wąsików. Ma opływowy kształt. Samica jest większa od samca, ma też bardziej zaokrąglony brzuch. Samiec ma bardziej smukłą sylwetkę.


Danio pręgowany (Danio rerio)
© studiophotopro - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Danio pręgowany występuje w czystych wodach słodkich o szybkim nurcie południowo-wschodniej części Azji (Indie, Pakistan, Birma, Nepal).

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi stadny tryb życia. Jest bardzo ruchliwa.

Morfologia i anatomia

To mała ryba. Osiąga długość 4,5-5 cm.

Pożywienie

Ryba ta jest wszystkożerna.

Rozmnażanie

Tarło może odbywać w temperaturze 22-24 °C. Samica składa niekleistą ikrę.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Do Europy gatunek ten został sprowadzony w 1905 roku.

Jest to zwierzę laboratoryjne. W wyniku modyfikacji genetycznych uzyskano wiele odmian barwnych (zieloną, pomarańczową, czerwoną, żółta), a także odmianę fluorescencyjną.

Potocznie używa się także nazwy danio pręgowane.


Zdjęcia - galeria

akwarium

Hodowla - informacje dla akwarystów

Informacje ogólne o gatunku: To bardzo łatwa w hodowli i mało wymagająca rybka. Ma bardzo łagodne usposobienie. Prowadzi stadny tryb życia, dlatego trzymamy minimum 6 osobników.

Rodzaj akwarium i wyposażenie: Dla 6-8 osobników wystarczy akwarium o pojemności 70 litrów, długie, nasłonecznione. Nasadzenia robimy tak, aby pozostawić dużo wolnej przestrzeni do pływania. W akwarium utrzymujemy prąd wody, dobrze ją napowietrzamy. Raz w tygodniu należy wymienić do 20% wody.

Inne warunki chowu: Stosujemy wodę miękką i twardą (8-10 °n). Woda o odczynie obojętnym.

Temperatura: Utrzymujemy temperaturę od 20 do 25 °C.

Pokarm: Ryba ta jest wszystkożerna.

Rozmnażanie: Do rozrodu dochodzi najczęściej w grupach, w których mamy przewagę samców. Dość łatwo przystępuje do rozrodu.

Ograniczenia prawne:
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)


© medianauka.pl, 2016-08-27, GAT-4188


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.