Karpiowate

Karpiowate (Cyprinidae) to najliczniejsza rodzina ryb. Należy do rzędu karpiokształtnych. Są to ryby kostnoszkieletowe. Znamy około 1500 gatunków z tej rodziny.

Wygląd

Samce są zwykle mniejsze od samic.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Amur białyAmur biały PL

Ctenopharyngodon idella

Amur biały (Ctenopharyngodon idella) to gatunek ryby z rodziny karpiowatych. Ciało jest walcowate, podłużne. Głowa jest dość szeroka z otworem gębowym końcowym. Łuska pokrywająca ciało jest dość duża i gruba, ciemna na brzegach.


Boleń pospolityBoleń pospolity PL

Aspius aspius

Boleń pospolity, rapa, rap (Aspius aspius) to europejska ryba z rodziny karpiowatych o wąskim, długim ciele, spłaszczonym bocznie. Płetwy mają czerwonawy odcień. Grzbiet jest stalowy, boki srebrne, spód jest białawy. Szczęka dolna ma trójkątną wypukłość.


BrzanaBrzana PL

Barbus barbus

Brzana to europejska ryba słodkowodna, dorastająca do 1 m długości. Na łuskach grzbietu widać podłużne prążki. Promień najdłuższej, mocno wciętej płetwy grzbietowej jest kostny. Przy szerokim pysku znajdują się cztery wąsy czuciowe.


CertaCerta PL

Vimba vimba

Certa (Vimba vimba) to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny karpiowatych z charakterystycznym noskiem. Jest podobna do świnki pospolitej. Na grzbiecie znajduje się rowek, pozbawiony łusek. Ciało jest płaskie, smukłe. Grzbiet ma niebieskawy odcień.


CiosaCiosa PL

Pelecus cultratus

Ciosa (Pelecus cultratus) to ryba z rodziny karpiowatych o wydłużonym ciele, silnie bocznie spłaszczonym, o łukowato zakrzywionej linii brzucha i prostej linii grzbietu. Ogonowa płetwa ma duże wcięcie. Ciało z wierzchu ma ciemną, zielonkawą barwę.


Czebaczek amurskiCzebaczek amurski PL

Pseudorasbora parva

Czebaczek amurski (Pseudorasbora parva) to niewielka rybka z rodziny karpiowatych, występująca w naszych wodach jako gatunek inwazyjny. Ma wydłużone, lekko spłaszczone bocznie ciało z dużą, ciemniejszą na brzegach łuską.


JaźJaź PL

Leuciscus idus

Jaź (Leuciscus idus) to ryba z rodziny karpiowatych, podobna do płoci. Ciało jest bocznie spłaszczone, lekko wygrzbiecone, pokryte łuskami niewielkich rozmiarów. Znana jest odmiana - złota orfa.


Jelec pospolityJelec pospolity PL

Leuciscus leuciscus

Jelec pospolity, jelec europejski (Leuciscus leuciscus) to niewielka ryba z rodziny karpiowatych. Boki ciała i spód srebrzysto-biało-żóltawe, grzbiet jest stalowy, ciemny. Płetwa odbytowa ma niewielkie wcięcie.


Karaś pospolityKaraś pospolity PL

Carassius carassius

Karaś pospolity (Carassius carassius) to jedna z najczęściej łowionych przez wędkarzy ryb w Polsce. Należy do rodziny karpiowatych. Łuski mają złoty połysk. Zęby gardłowe są ustawione w pojedynczym szeregu. Mały pysk nie jest wyposażony w wąsy.


Karaś srebrzystyKaraś srebrzysty PL

Carassius gibelio

Karaś srebrzysty, japończyk (Carassius gibelio), czasem nazywany japońcem, to ryba z rodziny karpiowatych, bliski krewniak karasia złocistego. Grzbiet ma stalowy kolor z granatowym odcieniem.


KarpKarp PL

Cyprinus carpio

Karp to ryba słodkowodna z rodziny karpiowatych, pierwsza udomowiona i najważniejszy gatunek hodowlany w naszym kraju. Występują dwie odmiany karpia. Pierwsza to dziki karp - sazan, a druga to karp udomowiony.


Kiełb, kiełb krótkowąsyKiełb, kiełb krótkowąsy PL

Gobio gobio

Kiełb to pospolita ryba słodkowodna, żyjąca w polskich wodach. Ryba ta ma wydłużone ciało, cylindryczne w przekroju. Łuska jest stosunkowo duża i pokrywa całe ciało. Grzbiet jest zielonobrązowy. Boki są srebrzyste.


KleńKleń PL

Squalius cephalus

Kleń (Squalius cephalus) to ryba słodkowodna z rodziny karpiowatych, z rodzaju jelców. Ryba z wierzchu jest brązowoszara. Bocznie spłaszczone ciało pokrywa srebrna łuska z ciemnymi krawędziami, u osobników starych nabiera złotego odcienia.


KrąpKrąp PL

Blicca bjoerkna

Krąp (Blicca bjoerkna) to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny karpiowatych. Ryba ta jest podobna do leszcza. Grzbiet jest brunatny z niebieskim odcieniem. Spód i boki są srebrne.


LeszczLeszcz PL

Abramis brama

Leszcz (Abramis brama) to dość duża ryba z rodziny karpiowatych, pospolita w naszych wodach. Ryba ta ma bocznie spłaszczone ciało. Leszcz jest cenioną rybą przez wędkarzy ze względu na bardzo smaczne mięso.


LinLin PL

Tinca tinca

Lin to ryba słodkowodna z rodziny karpiowatych. Ciało tej ryby jest lekko bocznie spłaszczone, wydłużone. Łuski, pokrywające ciało, są drobne. Mięso lina jest bardzo smaczne. Ryba ta jest ceniona przez wędkarzy.


PiekielnicaPiekielnica PL

Alburnoides bipunctatus

Linia boczna jest wygięta w dół, a łuski mają podwójną pigmentację. Ubarwienie z wierzchu oliwkowobrązowe, boki srebrzyste, z boku tęczowa smuga. Płetwa grzbietowa i ogona jest szara, reszta jest żółtawa. U ich nasady występują pomarańczowe plamy.


PłoćPłoć PL

Rutilus rutilus

Płoć, płotka (Rutilus rutilus) to niewielka ryba słodkowodna z rodziny karpiowatych, jedna z najczęściej spotykanych w naszych wodach słodkich. Płotka to ulubiony obiekt polowań szczupaka, sandacza i okonia.


Rozpiór, siniecRozpiór, siniec PL

Ballerus ballerus

Rozpiór, siniec (Ballerus ballerus) to gatunek ryby z rodziny karpiowatych. Ma dość małą głowę z otworem gębowym w położeniu końcowym, skierowany lekko ku górze. ma długą płetwę odbytową, a płetwa ogonowa jest asymetryczna.


RóżankaRóżanka PL

Rhodeus amarus

Różanka, siekierka (Rhodeus amarus) to gatunek małej ryby z rodziny karpiowatych, jedna z najmniejszych przedstawicieli rodziny, spotykanej też w akwarystyce. Do niedawna nasza różanka była uważana za podgatunek różanki amurskiej (Rhodeus sericeus).


Sapa, klepiecSapa, klepiec PL

Ballerus sapa

Sapa, klepiec (Ballerus sapa) to rodzima ryba z rodziny karpiowatych, krewniak leszcza. Ma krępe, bocznie spłaszczone, silnie wygrzbiecone ciało. Płetwa odbytowa jest dość długa. Ryba ta ma duże oczy. Lubi głębię.


SłonecznicaSłonecznica PL

Leucaspius delineatus

Słonecznica, słonecznica pospolita, owsianka (Leucaspius delineatus) to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny karpiowatych. Ma wrzecionowate ciało, przypominające ziarno owsa, z czego bierze się jedna z polskich nazw tej ryby.


Strzebla potokowaStrzebla potokowa PL

Phoxinus phoxinus

Strzebla potokowa (Phoxinus phoxinus) to rodzimy, pospolity gatunek ryby z rodziny karpiowatych o wrzecionowatym, bocznie spłaszczonym ciele i zmiennym ubarwieniu. Wzdłuż boku biegnie pasek w kolorze złota, pod nią ciemna smuga.


Świnka pospolitaŚwinka pospolita PL

Chonfrostoma nasus

Świnka pospolita (Chondrostoma nasus) to ryba słodkowodna z rodziny karpiowatych. Ma ciemnoszary grzbiet, srebrzyste boki. Płetwa grzbietowa i ogonowa są ciemne. Płetwy pozostałe mają czerwony kolor. Jest podobna do certy.


Tołpyga białaTołpyga biała PL

Hypophthalmichthys molitrix

Tołpyga biała (Hypophthalmichthys molitrix) to gatunek ryby z rodziny karpiowatych, jedna z naszych największych ryb. Mięso tej ryby jest wyśmienite. W Azji odławia się znaczne ilości tołpygi.


Tołpyga pstraTołpyga pstra PL

Hypophthalmichthys nobilis

Tołpyga pstra (Hypophthalmichthys nobilis) to gatunek ryby z rodziny karpiowatych, mający spłaszczone bocznie i krępe ciało. Tołpygę pstrą wprowadza się do zbiorników, które zakwitają glonami.


UklejaUkleja PL

Alburnus alburnus

Ukleja (Alburnus alburnus) to niewielka ryba z rodziny karpiowatych o dużym znaczeniu gospodarczym. Niegdyś do produkcji sztucznej masy perłowej używano łuski uklei. Łuska jest drobna i bardzo łatwo odpada.


WzdręgaWzdręga PL

Scardinius erythrophthalmus

Wzdręga (Scardinius erythrophthalmus) to ryba słodkowodna z rodziny karpiowatych, zwana przez wędkarzy krasnopiórką, dość często mylona z płocią. Wszystkie płetwy są czerwone i mają intensywny kolor. Ryba ta nie ma większego znaczenia gospodarczego.


Leptobarbus hoeveniiLeptobarbus hoevenii

Leptobarbus hoevenii

Leptobarbus hoevenii to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny karpiowatych o niebieskawym ubarwieniu i czerwonawymi płetwami.


Barbonymus gonionotusBarbonymus gonionotus

Barbonymus gonionotus

Barbonymus gonionotus to gatunek słodkowodnej ryby z rodziny karpiowatych.


Catlocarpio siamensisCatlocarpio siamensis

Catlocarpio siamensis

Catlocarpio siamensis to gatunek dość dużej ryby z rodziny karpiowatych o ciemnym, niemalże czarnym ubarwieniu.


Danio margaritatusDanio margaritatus

Danio margaritatus

Danio margaritatus to gatunek niewielkiej ryby słodkowodnej z rodziny karpiowatych, odkryty dopiero w 2007 roku. Ubarwienie żółtawo-brązowe z czerwonymi elementami w jasne kropki po bokach ciała.


Hypsibarbus malcolmiHypsibarbus malcolmi

Hypsibarbus malcolmi

Hypsibarbus malcolmi to gatunek słodkowodnej ryby z rodziny karpiowatych.


Neolissochilus stracheyiNeolissochilus stracheyi

Neolissochilus stracheyi

Neolissochilus stracheyi to gatunek ryby karpiowatej o oryginalnym wyglądzie. Oczy wysoko osadzone, duże. Pysk wykrzywiony. Ubarwienie brązowe z żółtawymi przebarwieniami.


Notropis chrosomusNotropis chrosomus

Notropis chrosomus

Notropis chrosomus to gatunek małej ryby słodkowodnej z rodziny karpiowatych o bogatym ubarwieniu.


Garra cambodgiensisGarra cambodgiensis

Garra cambodgiensis

Garra cambodgiensis to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny karpiowatych. Ubarwienie brązowe. Z boku ciała ciemna, szeroka pręga w jasnej otoczce. Płetwy przezroczyste.


Hypsibarbus pierreiHypsibarbus pierrei

Hypsibarbus pierrei

Hypsibarbus pierrei to gatunek słodkowodnej ryby z rodziny karpiowatych. ciało masywne, głowa stosunkowo małych rozmiarów.


Brzanka brokatowaBrzanka brokatowa

Barbodes semifasciolatus

Barbodes semifasciolatus to gatunek ryby z rodziny karpiowatych. Ma typowy dla brzanek kształt ciała. Wierzch pomarańczowoczerwony, boki zielonkawo-żółte. Na zielonym tle łuski mają ciemne brzegi.


Brzanka czarnoplamaBrzanka czarnoplama

Dawkinsia filamentosa

Brzanka czarnoplama (Dawkinsia filamentosa) to gatunek niewielkiej ryby z rodziny karpiowatych. U nasady ogona widnieje duża, czarna plama. Płetwa ogonowa wcięta. Płaty na końcach mają czerwono-czarne plamy.


Brzanka czarnopręgaBrzanka czarnopręga

Barbodes lateristriga

Brzanka czarnopręga (Barbodes lateristriga) to gatunek ryby z rodziny karpiowatych. Na srebrzystym tle z zielonkawym odcieniem występują dwie lub jedna poprzeczna, ciemna pręga.


Brzanka DenisonaBrzanka Denisona

Puntius denisonii

Brzanka Denisona (Puntius denisonii) to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny karpiowatych. Można się także czasem spotkać z nazwą brzanka czerwonopręga. Ciało ma torpedowaty kształt. Ubarwienie oliwkowo-srebrne.


Brzanka rekiniaBrzanka rekinia

Balantiocheilos melanopterus

Brzanka rekinia (Balantiocheilus melanopterus) to gatunek niewielkiej ryby karpiowatej. Jej ciało jest srebrzyste, połyskujące. Płetwy mają barwę ochry z czarnymi brzegami. Ryba ta występuje w Azji.


Brzanka różowaBrzanka różowa

Puntius conchonius

Brzanka różowa (Puntius conchonius) to niewielka ryba z rodziny karpiowatych, spotykana w akwariach. ciało krępe, wygrzbiecone. W tylnej części, blisko nasady ogona znajduje się ciemna plama. Czerń pojawia się także na płetwach.


Brzanka sumatrzańskaBrzanka sumatrzańska

Puntius tetrazona

Brzanka sumatrzańska (Puntius tetrazona) to gatunek ryby z rodziny karpiowatych, dość często spotykany w akwariach. Ciało brzanki sumatrzańskiej jest bocznie spłaszczone, wygrzbiecone. Ubarwienie żółte z czterema szerokimi, ciemnymi, poprzecznymi pasami.


Brzanka wielka, brzanka SchwanenfeldaBrzanka wielka, brzanka Schwanenfelda

Barbonymus schwanenfeldii

Brzanka wielka, brzanka Schwanenfelda (Barbonymus schwanenfeldii) to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny karpiowatych. Ryba ta ma bocznie spłaszczone ciało, silnie wygrzbiecone, srebrzyste z dość dużymi łuskami.


Brzanka wysmukła, brzanka TitteyaBrzanka wysmukła, brzanka Titteya

Puntius titteya

Brzanka wysmukła, brzanka Titteya (Puntius titteya) to gatunek ryby z rodziny karpiowatych, należący do rodzaju brzanek (Puntius). Płetwy są wyraźnie wykształcone i zaokrąglone. Kolor ciała jest czerwonawy z jaśniejszymi i ciemniejszymi plamami.


Brzanka zielona, brzanka siedmiopręgaBrzanka zielona, brzanka siedmiopręga

Puntius semifasciolatus

Brzanka zielona, brzanka siedmiopręga (Puntius semifasciolatus) to gatunek ryby akwariowej z rodziny karpiowatych. Ciało zielonkawe, ale tylko u formy pierwotnej, odmiany w wielu barwach.


Danio malabarskiDanio malabarski

Danio aequipinnatus

Danio malabarski (Danio aequipinnatus) to gatunek niewielkiej ryby kostnoszkieletowej z rodziny karpiowatych, dość często spotykany w akwariach. Kształt ciała opływowy. Boki ciała są metalicznie niebieskawe, turkusowe z żółtymi, przerywanymi paskami.


Danio pręgowanyDanio pręgowany

Danio rerio

Danio pręgowany (Danio rerio) to gatunek słodkowodnej ryby z rodziny karpiowatych, spotykany w akwariach. Po bokach biegnie pięć szerokich, niebieskich pasów. Pasy znajdują się także na płetwie ogonowej i odbytowej.


Grubowarg dwubarwnyGrubowarg dwubarwny

Epalzeorhynchos bicolor

Grubowarg dwubarwny (Epalzeorhynchos bicolor) to niewielka ryba słodkowodna z rodziny karpiowatych. Ciało ma aksamitnie czarne, co wspaniale kontrastuje z krwistoczerwonym kolorem ogona.


Grubowarg syjamski, kosiarkaGrubowarg syjamski, kosiarka

Crossocheilus siamensis

Grubowarg syjamski, kosiarka (Crossocheilus siamensis) to niewielka ryba słodkowodna z rodziny karpiowatych. Ma otwór gębowy w położeniu dolnym. Przez boki ciała biegnie szeroka ciemna pręga z jasną otoczką.


Grubowarg zielonyGrubowarg zielony

Epalzeorhynchos frenatum

Grubowarg zielony (Epalzeorhynchos frenatum) to gatunek ryby z rodziny karpiowatych. Ciało wydłużone, smukłe z wydatnymi, jaskrawymi, czerwonymi płetwami. Płetwa grzbietowa krótka i wysoka. Ubarwienie ciała oliwkowe.


Grubowarg złotopręgiGrubowarg złotopręgi

Epalzeorhynchos kalopterum

Grubowarg złotopręgi (Epalzeorhynchos kalopterum) to gatunek ryby z rodziny karpiowatych. Ma wydłużoną sylwetkę. Przez całe ciało ciało od głowy do ogona biegnie żółta linia. Boki do połowy i wierzch są ciemne, spód brudnożółty lub szarawy.


Kardynałek, kardynałek chińskiKardynałek, kardynałek chiński

Tanichthys albonubes

Kardynałek, kardynałek chiński (Tanichthys albonubes) to gatunek słodkowodnej ryby z rodziny karpiowatych, spotykanej w hodowlach akwarystycznych. Charakterystyczną cechą gatunkową są dwie pręgi biegnące przez bok ciała.


Razbora karłowataRazbora karłowata

Boraras urophthalmoides

Razbora karłowata (Boraras urophthalmoides) to gatunek ryby z rodziny karpiowatych. Ubarwienie srebrzyste. Charakterystyczna jest czarna, zwężająca się w tylnej części smuga, podkreślona u góry pomarańczową kreską.


Razbora klinowaRazbora klinowa

Trigonostigma heteromorpha

Razbora klinowa (Trigonostigma heteromorpha) to gatunek niewielkiej ryby z rodziny karpiowatych, chętnie hodowany przez akwarystów. Charakterystyczna dla gatunku jest plama w kształcie klina po bokach ciała. Plama ma kolor czarny lub niebieskawy.


Razbora plamistaRazbora plamista

Boraras maculatus

Razbora plamista (Boraras maculatus) to gatunek małej ryby z rodziny karpiowatych. Samca charakteryzuje prosta linia brzusznej strony, u samicy występuje wcięcie. Ubarwienie czerwonawo-srebrzyste z ciemnymi plamami po bokach.


Złota rybkaZłota rybka

Carassius auratus

Karaś srebrzysty chiński (Carassius auratus) to gatunek ryby z rodziny karpiowatych. Gatunek ten dał początek ogromnej liczby odmian złotej rybki. Historia światowej akwarystyki zaczyna się od złotej rybki.

Inne gatunki

 • Aaptosyax grypus
 • Acanthalburnus urmianus
 • Acanthobrama hadiyahensis
 • Acanthobrama lissneri
 • Acanthobrama marmid
 • Acanthobrama telavivensis
 • Acanthobrama tricolor
 • Acheilognathus barbatulus
 • Acheilognathus deignani
 • Acheilognathus elongatoides
 • Acheilognathus elongatus
 • Acheilognathus kyphus
 • Acheilognathus longipinnis
 • Acheilognathus macropterus
 • Acheilognathus meridianus
 • Acheilognathus tonkinensis
 • Achondrostoma arcasii
 • Achondrostoma occidentale
 • Achondrostoma oligolepis
 • Acrocheilus alutaceus
 • Acrossocheilus beijiangensis
 • Acrossocheilus clivosius
 • Acrossocheilus hemispinus
 • Acrossocheilus kreyenbergii
 • Acrossocheilus lamus
 • Acrossocheilus malacopterus
 • Acrossocheilus microstoma
 • Acrossocheilus parallens
 • Acrossocheilus yunnanensis
 • Agosia chrysogaster
 • Akrokolioplax bicornis
 • Albulichthys albuloides
 • Alburnoides eichwaldii
 • Alburnoides fasciatus
 • Alburnoides manyasensis
 • Alburnoides ohridanus
 • Alburnoides rossicus
 • Alburnus attalus
 • Alburnus battalgilae
 • Alburnus belvica
 • Alburnus caeruleus
 • Alburnus chalcoides
 • Alburnus demiri
 • Alburnus derjugini
 • Alburnus escherichii
 • Alburnus istanbulensis
 • Alburnus kotschyi
 • Alburnus leobergi
 • Alburnus macedonicus
 • Alburnus mento
 • Alburnus mentoides
 • Alburnus nasreddini
 • Alburnus sarmaticus
 • Alburnus schischkovi
 • Alburnus sp. nov. Volvi
 • Alburnus thessalicus
 • Alburnus timarensis
 • Alburnus volviticus
 • Amblypharyngodon atkinsonii
 • Amblypharyngodon chulabhornae
 • Amblypharyngodon melettinus
 • Amblypharyngodon microlepis
 • Amblypharyngodon mola
 • Amblyrhynchichthys micracanthus
 • Anabarilius andersoni
 • Anabarilius maculatus
 • Anabarilius qiluensis
 • Anabarilius transmontanus
 • Anabarilius xundianensis
 • Anabarilius yangzonensis
 • Ancherythroculter daovantieni
 • Aphyocypris chinensis
 • Arabibarbus arabicus
 • Arabibarbus grypus
 • Aspidoparia jaya
 • Aspiolucius esocinus
 • Atrilinea roulei
 • Aulopyge huegelii
 • Balantiocheilos ambusticauda
 • Bangana almorae
 • Bangana ariza
 • Bangana behri
 • Bangana decorus
 • Bangana dero
 • Bangana devdevi
 • Bangana diplostoma
 • Bangana lemassoni
 • Bangana lippa
 • Bangana musaei
 • Bangana sinkleri
 • Bangana tonkinensis
 • Bangana wui
 • Bangana xanthogenys
 • Bangana yunnanensis
 • Barbichthys laevis
 • Barbodes aurotaeniatus
 • Barbodes baoulan
 • Barbodes carnaticus
 • Barbodes cataractae
 • Barbodes clemensi
 • Barbodes flavifuscus
 • Barbodes hemictenus
 • Barbodes katalo
 • Barbodes lindog
 • Barbodes manguaoensis
 • Barbodes pachycheilus
 • Barbodes palaemophagus
 • Barbodes palata
 • Barbodes resimus
 • Barbodes rhombeus
 • Barbodes sirang
 • Barbodes truncatulus
 • Barbodes tumba
 • Barbodes wynaadensis
 • Barbonymus altus
 • Barbopsis devecchii
 • Barbus bergi
 • brzanka plamkopłetwa (Barbus callipterus)
 • Barbus caninus
 • Barbus carpathicus
 • Barbus cf. pobeguini
 • Barbus ciscaucasicus
 • Barbus cyclolepis
 • Barbus escherichii
 • Barbus euboicus
 • Barbus haasi
 • brzanka czarnopasa (Barbus holotaenia)
 • Barbus hondeensis
 • Barbus kamaia
 • Barbus kubanicus
 • Barbus lacerta
 • Barbus macedonicus
 • Barbus meridionalis
 • Barbus microbarbis
 • Barbus microterolepis
 • Barbus myersi
 • Barbus oligolepis
 • Barbus paucisquamatus
 • Barbus pergamonensis
 • Barbus prespensis
 • Barbus rebeli
 • Barbus sp. nov. Chimanimani
 • Barbus sp. nov. Pangani
 • Barbus strumicae
 • Barbus tetraspilus
 • Barbus tyberinus
 • Barilius bakeri
 • Barilius barna
 • Barilius bendelisis
 • Barilius canarensis
 • Barilius chatricensis
 • Barilius dimorphicus
 • Barilius dogarsinghi
 • Barilius evezardi
 • Barilius gatensis
 • Barilius ngawa
 • Barilius radiolatus
 • Barilius shacra
 • Barilius vagra
 • Bengala elanga
 • Betadevario ramachandrani
 • Boraras micros
 • Boraras naevus
 • danio Kerra (Brachydanio "kerri")
 • danio tęczowy (Brachydanio albolineatus)
 • danio kropkowany (Brachydanio nigrofasciatus)
 • Cabdio morar
 • Caecocypris basimi
 • Campostoma anomalum
 • Campostoma oligolepis
 • Campostoma ornatum
 • Campostoma pauciradii
 • Campostoma spadiceum
 • Capoeta antalyensis
 • Capoeta banarescui
 • Capoeta barroisi
 • Capoeta buhsei
 • Capoeta caelestis
 • Capoeta ekmekciae
 • Capoeta erhani
 • Capoeta kosswigi
 • Capoeta mauricii
 • Capoeta pestai
 • Capoeta sieboldii
 • Capoeta trutta
 • Capoeta turani
 • Capoeta umbla
 • Capoetobrama kuschakewitschi
 • Carasobarbus apoensis
 • Carasobarbus canis
 • Carasobarbus exulatus
 • Carasobarbus kosswigi
 • Carasobarbus moulouyensis
 • Carassioides acuminatus
 • Carassioides phongnhaensis
 • Chagunius baileyi
 • Chagunius chagunio
 • Chanodichthys dabryi
 • Chanodichthys flavipinnis
 • śmigałczek niebieski (Chela caeruleostigmata)
 • Chelaethiops elongatus
 • Chondrostoma beysehirense
 • Chondrostoma colchicum
 • Chondrostoma cyri
 • Chondrostoma holmwoodii
 • Chondrostoma knerii
 • Chondrostoma kubanicum
 • Chondrostoma meandrense
 • Chondrostoma nasus
 • Chondrostoma oxyrhynchum
 • Chondrostoma phoxinus
 • Chondrostoma prespense
 • Chondrostoma regium
 • Chondrostoma scodrense
 • Chondrostoma soetta
 • Chondrostoma vardarense
 • Chondrostoma variabile
 • Chrosomus cumberlandensis
 • Chrosomus eos
 • Chrosomus erythrogaster
 • Chrosomus neogaeus
 • Chrosomus saylori
 • Chrosomus tennesseensis
 • Cirrhinus cirrhosus
 • Cirrhinus fulungee
 • Cirrhinus microlepis
 • Cirrhinus molitorella
 • Cirrhinus mrigala
 • Cirrhinus rubirostris
 • Clinostomus funduloides
 • Clypeobarbus bellcrossi
 • Clypeobarbus bomokandi
 • Clypeobarbus hypsolepis
 • Clypeobarbus pleuropholis
 • Clypeobarbus pseudognathodon
 • Coptostomabarbus wittei
 • Cosmochilus harmandi
 • Couesius plumbeus
 • Crossocheilus atrilimes
 • Crossocheilus burmanicus
 • Crossocheilus nigriloba
 • Crossocheilus oblongus
 • Crossocheilus periyarensis
 • Crossocheilus reticulatus
 • Culter recurviceps
 • Cyclocheilichthys apogon
 • Cyclocheilichthys armatus
 • Cyclocheilichthys enoplos
 • Cyclocheilichthys furcatus
 • Cyclocheilichthys heteronema
 • Cyprinella alvarezdelvillari
 • Cyprinella analostana
 • Cyprinella bocagrande
 • Cyprinella callisema
 • Cyprinella callitaenia
 • Cyprinella chloristia
 • Cyprinella galactura
 • Cyprinella labrosa
 • Cyprinella leedsi
 • Cyprinella lepida
 • Cyprinella lutrensis
 • Cyprinella monacha
 • Cyprinella nivea
 • Cyprinella panarcys
 • Cyprinella proserpina
 • Cyprinella pyrrhomelas
 • Cyprinella trichroistia
 • Cyprinella venusta
 • Cyprinella xaenura
 • Cyprinella xanthicara
 • Cyprinion acinaces
 • Cyprinion kais
 • Cyprinion macrostomum
 • Cyprinion mhalensis
 • Cyprinion semiplotum
 • Cyprinion watsoni
 • Cyprinus barbatus
 • Cyprinus chilia
 • Cyprinus dai
 • Cyprinus exophthalmus
 • Cyprinus fuxianensis
 • Cyprinus hyperdorsalis
 • Cyprinus ilishaestomus
 • Cyprinus intha
 • Cyprinus longzhouensis
 • Cyprinus melanes
 • Cyprinus micristius
 • Cyprinus multitaeniata
 • Cyprinus multitaeniatus
 • Cyprinus qionghaiensis
 • Cyprinus quidatensis
 • Cyprinus rubrofuscus
 • Cyprinus yilongensis
 • Cyprinus yunnanensis
 • Danio aequipinnulus
 • Danio aesculapii
 • Danio dangila
 • danio krępaczek (Danio devario)
 • Danio jaintianensis
 • Danio kerri
 • Danio nigrofasciatus
 • Danio roseus
 • Danionella dracula
 • Danionella priapus
 • Danionella translucida
 • Dawkinsia arulius
 • Dawkinsia assimilis
 • Dawkinsia exclamatio
 • Dawkinsia rohani
 • Devario acuticephala
 • Devario aequipinnatus
 • Devario affinis
 • Devario apopyris
 • Devario assamensis
 • Devario devario
 • Devario fangfangae
 • Devario fraseri
 • Devario gibber
 • Devario horai
 • Devario interruptus
 • Devario jayarami
 • Devario kakhienensis
 • Devario laoensis
 • Devario leptos
 • Devario maetaengensis
 • Devario manipurensis
 • Devario neilgherriensis
 • Devario ostreographus
 • Devario quangbinhensis
 • Devario salmonatus
 • Devario shanensis
 • Devario sondhii
 • Devario strigillifer
 • Devario xyrops
 • Devario yuensis
 • Dionda argentosa
 • Dionda diaboli
 • Dionda episcopa
 • Discherodontus ashmeadi
 • Discherodontus colemani
 • Discherodontus halei
 • Discherodontus parvus
 • Discherodontus schroederi
 • Discocheilus wui
 • Discogobio microstoma
 • Discogobio yunnanensis
 • Distoechodon tumirostris
 • Eechathalakenda ophicephalus
 • Engraulicypris brevianalis
 • Engraulicypris gariepinus
 • Engraulicypris ngalala
 • Engraulicypris sardella
 • Enteromius ablabes
 • Enteromius aboinensis
 • Enteromius afrovernayi
 • Enteromius aliciae
 • Enteromius aloyi
 • Enteromius amanpoae
 • Enteromius anema
 • Enteromius annectens
 • Enteromius anniae
 • Enteromius ansorgii
 • Enteromius apleurogramma
 • Enteromius arcislongae
 • Enteromius argenteus
 • Enteromius aspilus
 • Enteromius atakorensis
 • Enteromius atkinsoni
 • Enteromius atromaculatus
 • Enteromius bagbwensis
 • Enteromius barnardi
 • Enteromius baudoni
 • Enteromius bawkuensis
 • Enteromius bifrenatus
 • Enteromius bigornei
 • Enteromius boboi
 • Enteromius bourdariei
 • Enteromius brachygramma
 • Enteromius brazzai
 • Enteromius breviceps
 • Enteromius brevidorsalis
 • Enteromius brichardi
 • Enteromius cadenati
 • Enteromius callipterus
 • Enteromius camptacanthus
 • Enteromius candens
 • Enteromius carcharhinoides
 • Enteromius carens
 • Enteromius castrasibutum
 • Enteromius catenarius
 • Enteromius caudosignatus
 • Enteromius chicapaensis
 • Enteromius chiumbeensis
 • Enteromius chlorotaenia
 • Enteromius choloensis
 • Enteromius citrinus
 • Enteromius clauseni
 • Enteromius collarti
 • Enteromius condei
 • Enteromius crocodilensis
 • Enteromius deguidei
 • Enteromius deserti
 • Enteromius dialonensis
 • Enteromius diamouanganai
 • Enteromius ditinensis
 • Enteromius dorsolineatus
 • Enteromius eburneensis
 • Enteromius erythrozonus
 • Enteromius eutaenia
 • Enteromius evansi
 • Enteromius fasciolatus
 • Enteromius foutensis
 • Enteromius greenwoodi
 • Enteromius guildi
 • Enteromius guineensis
 • Enteromius guirali
 • Enteromius gurneyi
 • Enteromius haasianus
 • Enteromius holotaenia
 • Enteromius hospes
 • Enteromius huguenyi
 • Enteromius hulstaerti
 • Enteromius humeralis
 • Enteromius inaequalis
 • Enteromius innocens
 • Enteromius jacksoni
 • Enteromius jae
 • Enteromius janssensi
 • Enteromius kamolondoensis
 • Enteromius kerstenii
 • Enteromius kessleri
 • Enteromius kissiensis
 • Enteromius kuiluensis
 • Enteromius lamani
 • Enteromius laticeps
 • Enteromius lauzannei
 • Enteromius leonensis
 • Enteromius liberiensis
 • Enteromius lineomaculatus
 • Enteromius litamba
 • Enteromius lornae
 • Enteromius loveridgii
 • Enteromius lufukiensis
 • Enteromius luikae
 • Enteromius lujae
 • Enteromius lukindae
 • Enteromius lukusiensis
 • Enteromius luluae
 • Enteromius machadoi
 • Enteromius macinensis
 • Enteromius macrops
 • Enteromius macrotaenia
 • Enteromius magdalenae
 • Enteromius manicensis
 • Enteromius marmoratus
 • Enteromius martorelli
 • Enteromius matthesi
 • Enteromius mattozi
 • Enteromius mediosquamatus
 • Enteromius melanotaenia
 • Enteromius mimus
 • Enteromius miolepis
 • Enteromius mocoensis
 • Enteromius motebensis
 • Enteromius multilineatus
 • Enteromius musumbi
 • Enteromius neefi
 • Enteromius neglectus
 • Enteromius neumayeri
 • Enteromius nigeriensis
 • Enteromius nigrifilis
 • Enteromius nigroluteus
 • Enteromius niokoloensis
 • Enteromius nounensis
 • Enteromius nyanzae
 • Enteromius okae
 • Enteromius oligogrammus
 • Enteromius olivaceus
 • Enteromius owenae
 • Enteromius pallidus
 • Enteromius paludinosus
 • Enteromius papilio
 • Enteromius parablabes
 • Enteromius parajae
 • Enteromius pellegrini
 • Enteromius perince
 • Enteromius petchkovskyi
 • Enteromius pleurogramma
 • Enteromius pobeguini
 • Enteromius poechii
 • Enteromius prionacanthus
 • Enteromius profundus
 • Enteromius pseudotoppini
 • Enteromius pumilus
 • Enteromius punctitaeniatus
 • Enteromius pygmaeus
 • Enteromius quadralineatus
 • Enteromius quadripunctatus
 • Enteromius radiatus
 • Enteromius raimbaulti
 • Enteromius rapax
 • Enteromius roussellei
 • Enteromius rouxi
 • Enteromius rubrostigma
 • Enteromius salessei
 • Enteromius serengetiensis
 • Enteromius sexradiatus
 • Enteromius seymouri
 • Enteromius sp. nov. south africa
 • Enteromius stanleyi
 • Enteromius stauchi
 • Enteromius stigmatopygus
 • Enteromius subinensis
 • Enteromius sublineatus
 • Enteromius sylvaticus
 • Enteromius syntrechalepis
 • Enteromius taeniopleura
 • Enteromius taeniurus
 • Enteromius tegulifer
 • Enteromius thamalakanensis
 • Enteromius thysi
 • Enteromius tiekoroi
 • Enteromius tomiensis
 • Enteromius tongaensis
 • Enteromius toppini
 • Enteromius traorei
 • Enteromius treurensis
 • Enteromius trimaculatus
 • Enteromius trinotatus
 • Enteromius trispilomimus
 • Enteromius trispilos
 • Enteromius turkanae
 • Enteromius urostigma
 • Enteromius venustus
 • Enteromius viviparus
 • Enteromius walkeri
 • Enteromius wellmani
 • Enteromius yeiensis
 • Enteromius yongei
 • Enteromius zalbiensis
 • Enteromius zanzibaricus
 • Ericymba amplamala
 • Ericymba buccata
 • Erimystax harryi
 • Erimystax insignis
 • Erimystax x-punctatus
 • Esomus altus
 • Esomus barbatus
 • Esomus caudiocellatus
 • Esomus danrica
 • lotniczek zwyczajny (Esomus danricus danricus)
 • Esomus longimanus
 • Esomus thermoicos
 • Evarra bustamantei
 • Evarra eigenmanni
 • Evarra tlahuacensis
 • Exoglossum laurae
 • Exoglossum maxillingua
 • Folifer brevifilis
 • Folifer yunnanensis
 • Garra aethiopica
 • Garra allostoma
 • Garra annandalei
 • Garra barreimiae
 • Garra bibarbatus
 • Garra bicornuta
 • Garra buettikeri
 • Garra compressa
 • Garra congoensis
 • Garra cryptonemus
 • Garra dembeensis
 • Garra dunsirei
 • Garra duobarbis
 • Garra elegans
 • Garra elongata
 • Garra flavatra
 • Garra fuliginosa
 • Garra gotyla
 • Garra gracilis
 • Garra hughi
 • Garra ignestii
 • Garra imberbis
 • Garra kalakadensis
 • Garra kemali
 • Garra kempi
 • Garra klatti
 • Garra laichowensis
 • Garra lautior
 • Garra lissorhynchus
 • Garra litanensis
 • Garra longipinnis
 • Garra makiensis
 • Garra mamshuqa
 • Garra menoni
 • Garra mullya
 • Garra nambulica
 • Garra nasuta
 • Garra nigricollis
 • Garra nujiangensis
 • Garra orientalis
 • Garra paralissorhynchus
 • Garra periyarensis
 • Garra poecilura
 • Garra poilanei
 • Garra qiaojiensis
 • Garra rakhinica
 • Garra robustus
 • Garra rufa
 • Garra sahilia
 • Garra salweenica
 • Garra smarti
 • Garra spilota
 • Garra stenorhynchus
 • Garra surendranathanii
 • Garra tana
 • Garra theunensis
 • Garra tibanica
 • Garra trewavasae
 • Garra typhlops
 • Garra variabilis
 • Garra vittatula
 • Garra waterloti
 • Garra yiliangensis
 • Gibbibarbus cyphotergous
 • Gibelion catla
 • Gila atraria
 • Gila coerulea
 • Gila crassicauda
 • Gila cypha
 • Gila ditaenia
 • Gila elegans
 • Gila intermedia
 • Gila modesta
 • Gila nigra
 • Gila nigrescens
 • Gila orcuttii
 • Gila pandora
 • Gila purpurea
 • Gila robusta
 • Gila seminuda
 • Gnathopogon nicholsi
 • Gnathopogon taeniellus
 • Gnathopogon tsinanensis
 • Gobio alverniae
 • Gobio bulgaricus
 • Gobio carpathicus
 • Gobio caucasicus
 • Gobio delyamurei
 • Gobio gymnostethus
 • Gobio insuyanus
 • Gobio krymensis
 • Gobio kubanicus
 • Gobio maeandricus
 • Gobio microlepidotus
 • Gobio obtusirostris
 • Gobio occitaniae
 • Gobio ohridanus
 • Gobio sakaryaensis
 • Gobio sarmaticus
 • Gobio skadarensis
 • Gobio volgensis
 • Gobiobotia kolleri
 • Gobiobotia longibarba
 • Gobiobotia meridionalis
 • Gobiobotia tungi
 • Gymnocypris chui
 • Gymnocypris dobula
 • Gymnocypris scleracanthus
 • Gymnocypris waddellii
 • Gymnostomus caudimaculatus
 • Gymnostomus horai
 • Gymnostomus inornatus
 • Gymnostomus lineatus
 • Gymnostomus lobatus
 • Gymnostomus ornatipinnis
 • Hainania serrata
 • Haludaria fasciata
 • Haludaria kannikattiensis
 • Haludaria melanampyx
 • Hampala lopezi
 • Hampala salweenensis
 • Hemibarbus longirostris
 • Hemibarbus macracanthus
 • Hemibarbus songloensis
 • Hemibarbus thacmoensis
 • Hemibarbus umbrifer
 • Hemiculter elongatus
 • Hemiculter krempfi
 • Hemiculter leucisculus
 • Hemiculter songhongensis
 • Hemiculter tchangi
 • Hemiculterella macrolepis
 • Hemitremia flammea
 • Horalabiosa arunachalami
 • Horalabiosa joshuai
 • Horalabiosa palaniensis
 • Huigobio chenhsienensis
 • Hybognathus amarus
 • Hybognathus argyritis
 • Hybognathus hankinsoni
 • Hybognathus hayi
 • Hybognathus nuchalis
 • Hybognathus placitus
 • Hybognathus regius
 • Hybopsis hypsinotus
 • Hybopsis lineapunctata
 • Hybopsis rubrifrons
 • Hybopsis winchelli
 • Hypophthalmichthys harmandi
 • Hypselobarbus curmuca
 • Hypselobarbus dobsoni
 • Hypselobarbus dubius
 • Hypselobarbus jerdoni
 • Hypselobarbus kolus
 • Hypselobarbus lithopidos
 • Hypselobarbus mussullah
 • Hypselobarbus periyarensis
 • Hypselobarbus pulchellus
 • Hypselobarbus thomassi
 • Hypsibarbus lagleri
 • Hypsibarbus macrosquamatus
 • Hypsibarbus myitkyinae
 • Hypsibarbus oatesii
 • Hypsibarbus salweenensis
 • Hypsibarbus suvattii
 • Hypsibarbus vernayi
 • Hypsibarbus wetmorei
 • Iberochondrostoma almacai
 • Iberochondrostoma lusitanicus
 • Iberochondrostoma olisiponensis
 • Iberocypris palaciosi
 • Inlecypris auropurpureus
 • Iotichthys phlegethontis
 • Labeo alluaudi
 • Labeo altivelis
 • Labeo angra
 • Labeo annectens
 • Labeo barbatus
 • Labeo bata
 • Labeo batesii
 • Labeo boga
 • Labeo boulengeri
 • Labeo brunellii
 • Labeo calbasu
 • Labeo camerunensis
 • Labeo capensis
 • Labeo chrysophekadion
 • Labeo congoro
 • Labeo coubie
 • Labeo curchius
 • Labeo curriei
 • Labeo cyclopinnis
 • Labeo cyclorhynchus
 • Labeo cylindricus
 • Labeo dhonti
 • Labeo dyocheilus
 • grubowarg zielony (Labeo erythrurus)
 • Labeo fimbriatus
 • grubowarg nilowy (Labeo forskalii)
 • Labeo fulakariensis
 • Labeo gonius
 • Labeo greenii
 • Labeo indramontri
 • Labeo kawrus
 • Labeo kibimbi
 • Labeo kirkii
 • Labeo kontius
 • Labeo lankae
 • Labeo lineatus
 • Labeo lukulae
 • Labeo luluae
 • Labeo maleboensis
 • Labeo mesops
 • Labeo microphthalmus
 • Labeo molybdinus
 • Labeo nandina
 • Labeo nasus
 • Labeo nunensis
 • Labeo pangusia
 • Labeo percivali
 • Labeo pierrei
 • Labeo polli
 • Labeo porcellus
 • Labeo potail
 • Labeo rocadasi
 • Labeo rohita
 • Labeo rosae
 • Labeo roseopunctatus
 • Labeo rubromaculatus
 • Labeo sanagaensis
 • Labeo seeberi
 • Labeo senegalensis
 • Labeo simpsoni
 • Labeo sp. nov. Baomo
 • Labeo stolizkae
 • Labeo umbratus
 • Labeo weeksii
 • Labeo werneri
 • Labeo worthingtoni
 • Labeobarbus acuticeps
 • Labeobarbus aeneus
 • Labeobarbus altianalis
 • Labeobarbus arambourgi
 • Labeobarbus aspius
 • Labeobarbus batesii
 • Labeobarbus bynni
 • Labeobarbus cardozoi
 • Labeobarbus caudovittatus
 • Labeobarbus claudinae
 • Labeobarbus codringtonii
 • Labeobarbus compiniei
 • Labeobarbus crassibarbis
 • Labeobarbus dartevellei
 • Labeobarbus ensis
 • Labeobarbus ethiopicus
 • Labeobarbus fasolt
 • Labeobarbus gananensis
 • Labeobarbus gestetneri
 • Labeobarbus girardi
 • Labeobarbus gorgorensis
 • Labeobarbus gruveli
 • Labeobarbus habereri
 • Labeobarbus huloti
 • Labeobarbus intermedius
 • Labeobarbus iturii
 • Labeobarbus johnstonii
 • Labeobarbus jubbi
 • Labeobarbus kimberleyensis
 • Labeobarbus lagensis
 • Labeobarbus latirostris
 • Labeobarbus longifilis
 • Labeobarbus longissimus
 • Labeobarbus lucius
 • Labeobarbus macroceps
 • Labeobarbus macrolepis
 • Labeobarbus macrophtalmus
 • Labeobarbus mawambiensis
 • Labeobarbus mbami
 • Labeobarbus micronema
 • Labeobarbus mirabilis
 • Labeobarbus mungoensis
 • Labeobarbus nanningsi
 • Labeobarbus nelspruitensis
 • Labeobarbus nthuwa
 • Labeobarbus ossensis
 • Labeobarbus oxyrhynchus
 • Labeobarbus pagenstecheri
 • Labeobarbus parawaldroni
 • Labeobarbus petitjeani
 • Labeobarbus platydorsus
 • Labeobarbus polylepis
 • Labeobarbus reinii
 • Labeobarbus rhinoceros
 • Labeobarbus rhinophorus
 • Labeobarbus rosae
 • Labeobarbus roylii
 • Labeobarbus ruasae
 • Labeobarbus sacratus
 • Labeobarbus seeberi
 • Labeobarbus somereni
 • Labeobarbus stappersii
 • Labeobarbus surkis
 • Labeobarbus trachypterus
 • Labeobarbus tropidolepis
 • Labeobarbus truttiformis
 • Labeobarbus tsanensis
 • Labeobarbus urotaenia
 • Labeobarbus vanderysti
 • Labeobarbus versluysii
 • Labeobarbus wurtzi
 • Labiobarbus leptocheila
 • Labiobarbus siamensis
 • Ladigesocypris ghigii
 • Laocypris hispida
 • Laubuca caeruleostigmata
 • Laubuca fasciata
 • Laubuca khujairokensis
 • Laubuca laubuca
 • Laubuca siamensis
 • Lepidomeda albivallis
 • Lepidomeda aliciae
 • Lepidomeda altivelis
 • Lepidomeda copei
 • Lepidomeda vittata
 • Lepidopygopsis typus
 • Leptobarbus hosii
 • Leptocypris crossensis
 • Leptocypris guineensis
 • Leptocypris lujae
 • Leptocypris modestus
 • Leptocypris niloticus
 • Leptocypris taiaensis
 • Leptocypris weeksii
 • Leptocypris weynsii
 • Leucalburnus satunini
 • Leuciscus aspius
 • Leuciscus bearnensis
 • Leuciscus chuanchicus
 • Leuciscus danilewskii
 • orfa (Leuciscus idus)
 • Leuciscus oxyrrhis
 • Lobocheilos rhabdoura
 • Longiculter siahi
 • Luciobarbus antinorii
 • Luciobarbus bocagei
 • Luciobarbus brachycephalus
 • Luciobarbus callensis
 • Luciobarbus capito
 • Luciobarbus esocinus
 • Luciobarbus figuiguensis
 • Luciobarbus graecus
 • Luciobarbus graellsii
 • Luciobarbus guiraonis
 • Luciobarbus issenensis
 • Luciobarbus kersin
 • Luciobarbus kottelati
 • Luciobarbus ksibi
 • Luciobarbus labiosa
 • Luciobarbus lepineyi
 • Luciobarbus leptopogon
 • Luciobarbus lorteti
 • Luciobarbus lydianus
 • Luciobarbus magniatlantis
 • Luciobarbus massaensis
 • Luciobarbus microcephalus
 • Luciobarbus mursa
 • Luciobarbus nasus
 • Luciobarbus pallaryi
 • Luciobarbus pectoralis
 • Luciobarbus sclateri
 • Luciobarbus setivimensis
 • Luciobarbus steindachneri
 • Luciocyprinus langsoni
 • Luciocyprinus striolatus
 • Luciosoma bleekeri
 • Luciosoma setigerum
 • Luciosoma trinema
 • Luxilus albeolus
 • Luxilus cerasinus
 • Luxilus chrysocephalus
 • Luxilus coccogenis
 • Luxilus cornutus
 • Luxilus pilsbryi
 • Luxilus zonatus
 • Luxilus zonistius
 • Lythrurus alegnotus
 • Lythrurus ardens
 • Lythrurus atrapiculus
 • Lythrurus bellus
 • Lythrurus fasciolaris
 • Lythrurus fumeus
 • Lythrurus matutinus
 • Lythrurus roseipinnis
 • Lythrurus snelsoni
 • Lythrurus umbratilis
 • Macrhybopsis aestivalis
 • Macrhybopsis australis
 • Macrhybopsis gelida
 • Macrhybopsis marconis
 • Macrhybopsis meeki
 • Macrhybopsis storeriana
 • Macrhybopsis tetranema
 • Macrochirichthys macrochirus
 • Margariscus nachtriebi
 • Meda fulgida
 • Megalobrama amblycephala
 • Mekongina erythrospila
 • Mesobola spinifer
 • Metzia alba
 • Metzia formosae
 • Metzia hautus
 • Microdevario gatesi
 • Microdevario kubotai
 • Microdevario nanus
 • Microphysogobio chinssuensis
 • Microphysogobio fukiensis
 • Microphysogobio kachekensis
 • Microphysogobio vietnamica
 • Microphysogobio yunnanensis
 • Microrasbora rubescens
 • Moapa coriacea
 • grubowarg czarnozłoty (Morulius chrysophekadion)
 • Mylocheilus caurinus
 • Mylopharodon conocephalus
 • Mylopharyngodon piceus
 • Mystacoleucus argenteus
 • Mystacoleucus chilopterus
 • Mystacoleucus ectypus
 • Mystacoleucus lepturus
 • Mystacoleucus marginatus
 • Neobarynotus microlepis
 • Neobola bottegoi
 • Neobola fluviatilis
 • Neobola nilotica
 • Neolissochilus bovanicus
 • Neolissochilus dukai
 • Neolissochilus hexastichus
 • Neolissochilus nigrovittatus
 • Neolissochilus paucisquamatus
 • Neolissochilus spinulosus
 • Neolissochilus stevensonii
 • Neolissochilus subterraneus
 • Neolissochilus vittatus
 • Nocomis asper
 • Nocomis biguttatus
 • Nocomis effusus
 • Nocomis leptocephalus
 • Nocomis micropogon
 • Nocomis platyrhynchus
 • Nocomis raneyi
 • Notemigonus crysoleucas
 • Notropis albizonatus
 • Notropis alborus
 • Notropis altipinnis
 • Notropis amabilis
 • Notropis ammophilus
 • Notropis amoenus
 • Notropis anogenus
 • Notropis asperifrons
 • Notropis atherinoides
 • Notropis baileyi
 • Notropis bairdi
 • Notropis bifrenatus
 • Notropis boops
 • Notropis buccula
 • Notropis buchanani
 • Notropis cahabae
 • Notropis candidus
 • Notropis chiliticus
 • Notropis chlorocephalus
 • Notropis edwardraneyi
 • Notropis girardi
 • Notropis greenei
 • Notropis heterodon
 • Notropis hudsonius
 • Notropis imeldae
 • Notropis jemezanus
 • Notropis leuciodus
 • Notropis longirostris
 • Notropis lutipinnis
 • Notropis mekistocholas
 • Notropis melanostomus
 • Notropis micropteryx
 • Notropis nubilus
 • Notropis orca
 • Notropis ortenburgeri
 • Notropis oxyrhynchus
 • Notropis percobromus
 • Notropis perpallidus
 • Notropis petersoni
 • Notropis photogenis
 • Notropis procne
 • Notropis rafinesquei
 • Notropis rubricroceus
 • Notropis rupestris
 • Notropis sabinae
 • Notropis saladonis
 • Notropis scabriceps
 • Notropis scepticus
 • Notropis semperasper
 • Notropis spectrunculus
 • Notropis stramineus
 • Notropis telescopus
 • Notropis texanus
 • Notropis topeka
 • Notropis uranoscopus
 • Notropis volucellus
 • Notropis wickliffi
 • Notropis xaenocephalus
 • Ochetobius elongatus
 • Onychostoma barbatum
 • Onychostoma elongatum
 • Onychostoma fusiforme
 • Onychostoma gerlachi
 • Onychostoma lepturum
 • Onychostoma lini
 • Onychostoma meridionale
 • Onychostoma ovale
 • Onychostoma simum
 • Onychostoma uniforme
 • Opsaridium boweni
 • Opsaridium engrauloides
 • Opsaridium leleupi
 • Opsaridium loveridgii
 • Opsaridium maculicauda
 • Opsaridium microcephalum
 • Opsaridium microlepis
 • Opsaridium tweddleorum
 • Opsaridium ubangiense
 • Opsaridium zambezense
 • Opsariichthys bea
 • Opsariichthys bidens
 • Opsariichthys hieni
 • Opsariichthys songmaensis
 • Opsarius barnoides
 • Opsarius bernatziki
 • Opsarius caudiocellatus
 • Opsarius cocsa
 • Opsarius koratensis
 • Opsarius ornatus
 • Opsarius pulchellus
 • Oregonichthys kalawatseti
 • Oreichthys cosuatis
 • Oreichthys parvus
 • Orthodon microlepidotus
 • Osteobrama bakeri
 • Osteobrama belangeri
 • Osteobrama cotio
 • Osteobrama feae
 • Osteobrama neilli
 • Osteobrama vigorsii
 • Osteochilichthys brevidorsalis
 • Osteochilichthys thomassi
 • Osteochilus brachynotopteroides
 • Osteochilus enneaporos
 • Osteochilus longidorsalis
 • Osteochilus melanopleura
 • Osteochilus microcephalus
 • Osteochilus salsburyi
 • Osteochilus sarawakensis
 • Osteochilus schlegelii
 • Osteochilus serokan
 • Osteochilus vittatus
 • Oxygaster pointoni
 • Oxygymnocypris stewartii
 • Pachychilon pictum
 • Parachela hypophthalmus
 • śmiglaczek szklisty (Parachela oxygastroides)
 • Parachela siamensis
 • Parachondrostoma miegii
 • Parachondrostoma turiense
 • Paralaubuca barroni
 • Paralaubuca harmandi
 • Paralaubuca riveroi
 • Paralaubuca typus
 • Parapsilorhynchus discophorus
 • Parapsilorhynchus elongatus
 • Parapsilorhynchus prateri
 • Parapsilorhynchus tentaculatus
 • Parasikukia maculata
 • Parazacco babeensis
 • Parazacco vinhi
 • Parazacco vuquangensis
 • Pelasgus laconicus
 • Pelasgus minutus
 • Pelasgus prespensis
 • Pelasgus stymphalicus
 • Percocypris pingi
 • Pethia ater
 • Pethia conchonius
 • Pethia erythromycter
 • Pethia gelius
 • Pethia guganio
 • Pethia khugae
 • Pethia manipurensis
 • Pethia nankyweensis
 • Pethia narayani
 • Pethia nigrofasciata
 • Pethia ornata
 • Pethia padamya
 • Pethia phutunio
 • Pethia setnai
 • Pethia shalynius
 • Pethia sharmai
 • Pethia thelys
 • Pethia tiantian
 • Pethia ticto
 • Pethia yuensis
 • Petroleuciscus aphipsi
 • Petroleuciscus borysthenicus
 • Petroleuciscus smyrnaeus
 • Phenacobius teretulus
 • Phenacobius uranops
 • Phoxinellus anatolicus
 • Phoxinellus crassus
 • Phoxinellus pseudalepidotus
 • Phoxinus bigerri
 • Phoxinus colchicus
 • Phoxinus strymonicus
 • Pimephales promelas
 • Pimephales tenellus
 • Pimephales vigilax
 • Placocheilus caudofasciatus
 • Placogobio bacmeensis
 • Placogobio nahangensis
 • Plagiognathops microlepis
 • Plagopterus argentissimus
 • Platygobio gracilis
 • Platysmacheilus exiguus
 • Pogonichthys macrolepidotus
 • Poropuntius aluoiensis
 • Poropuntius angustus
 • Poropuntius bantamensis
 • Poropuntius baolacensis
 • Poropuntius bolovenensis
 • Poropuntius brevispinus
 • Poropuntius burtoni
 • Poropuntius carinatus
 • Poropuntius chonglingchungi
 • Poropuntius clavatus
 • Poropuntius consternans
 • Poropuntius genyognathus
 • Poropuntius hampaloides
 • Poropuntius hathe
 • Poropuntius huangchuchieni
 • Poropuntius krempfi
 • Poropuntius laoensis
 • Poropuntius lobocheiloides
 • Poropuntius margarianus
 • Poropuntius melanogrammus
 • Poropuntius solitus
 • Poropuntius speleops
 • Poropuntius tawarensis
 • Probarbus jullieni
 • Probarbus labeamajor
 • Probarbus labeaminor
 • Procypris mera
 • Prolabeops melanhypopterus
 • Protochondrostoma genei
 • Pseudobarbus afer
 • Pseudobarbus asper
 • Pseudobarbus burchelli
 • Pseudobarbus calidus
 • Pseudobarbus capensis
 • Pseudobarbus erubescens
 • Pseudobarbus phlegethon
 • Pseudobarbus serra
 • Pseudobarbus sp. nov. keiskamma
 • Pseudobarbus tenuis
 • Pseudobarbus trevelyani
 • Pseudochondrostoma polylepis
 • Pseudochondrostoma willkommii
 • Pseudogobio guilinensis
 • Pseudogobio vaillanti
 • Pseudogyrinocheilus prochilus
 • Pseudohemiculter dispar
 • Pseudohemiculter hainanensis
 • Pseudolaubuca engraulis
 • Pseudolaubuca hotaya
 • Pseudolaubuca sinensis
 • Pseudophoxinus alii
 • Pseudophoxinus atropatenus
 • Pseudophoxinus burduricus
 • Pseudophoxinus elizavetae
 • Pseudophoxinus evliyae
 • Pseudophoxinus hasani
 • Pseudophoxinus irideus
 • Pseudophoxinus ninae
 • Pterocapoeta maroccana
 • Pteronotropis euryzonus
 • Pteronotropis grandipinnis
 • Pteronotropis hubbsi
 • Pteronotropis hypselopterus
 • Pteronotropis metallicus
 • Pteronotropis welaka
 • Ptychidio jordani
 • Ptychocheilus grandis
 • Ptychocheilus lucius
 • Ptychocheilus oregonensis
 • Puntigrus partipentazona
 • Puntioplites bulu
 • Puntioplites proctozystron
 • Puntioplites waandersi
 • Puntius ambassis
 • Puntius amphibius
 • Puntius arenatus
 • brzanka pióropuszowa (Puntius arulius)
 • Puntius asoka
 • brzanka dwucętkowa (Puntius bimaculatus)
 • Puntius burmanicus
 • Puntius cauveriensis
 • brzanka dwupunktowa (Puntius cf. binotatus)
 • brzanka karłowata (Puntius cf. phutunio)
 • Puntius cf. sophore
 • Puntius chola
 • Puntius deccanensis
 • Puntius dorsalis
 • brzanka liniowana (Puntius eugrammus)
 • brzanka klown (Puntius everetti)
 • brzanka pręgowana (Puntius fasciatus)
 • Puntius fraseri
 • Puntius gelius
 • brzanka czarnopręga (Puntius lateristriga)
 • Puntius mahecola
 • Puntius mudumalaiensis
 • brzanka purpurowa (Puntius nigrofasciatus)
 • brzanka wielkołuska (Puntius oligolepis)
 • brzanka pięciopręga (Puntius pentazona pentazona)
 • Puntius pugio
 • Puntius sahyadriensis
 • brzanka czerwonopoliczkowa (Puntius sarana orphoides)
 • Puntius schanicus
 • Puntius sophore
 • Puntius terio
 • brzanka birmańska (Puntius ticto)
 • brzanka pręgopłetwa (Puntius vittatus)
 • Raiamas ansorgii
 • Raiamas buchholzi
 • Raiamas guttatus
 • Raiamas longirostris
 • Raiamas nigeriensis
 • Raiamas shariensis
 • Raiamas steindachneri
 • Rasbora amplistriga
 • Rasbora atridorsalis
 • Rasbora aurotaenia
 • Rasbora baliensis
 • razbora czerwonopłetwa (Rasbora borapetensis)
 • razbora ogonopręga (Rasbora caudimaculata)
 • Rasbora caverii
 • Rasbora chrysotaenia
 • Rasbora daniconius
 • razbora sumatrzańska (Rasbora dorsiocellata)
 • razbora brylantowa (Rasbora einthovenii)
 • razbora piękna (Rasbora elegans)
 • razbora Hengela (Rasbora hengeli)
 • razbora pięknopłetwa (Rasbora kalochroma)
 • Rasbora ornata
 • razbora czerwonopręga (Rasbora pauciperforata)
 • Rasbora paucisqualis
 • Rasbora paviana
 • razbora siatkowata (Rasbora reticulata)
 • Rasbora septentrionalis
 • Rasbora steineri
 • Rasbora tornieri
 • razbora szklista (Rasbora trilineata)
 • razbora perłowa (Rasbora vaterifloris pallida)
 • Rasbora vulgaris
 • Rastrineobola argentea
 • Rectoris luxiensis
 • Relictus solitarius
 • Rhinichthys atratulus
 • Rhinichthys cataractae
 • Rhinichthys cobitis
 • Rhinichthys deaconi
 • Rhinichthys obtusus
 • Rhinichthys umatilla
 • Rhodeus laoensis
 • Rhodeus meridionalis
 • Rhodeus ocellatus
 • Rhodeus rheinardti
 • Rhodeus sericeus
 • Rhodeus vietnamensis
 • Rhynchocypris czekanowskii
 • Richardsonius balteatus
 • Richardsonius egregius
 • Rohtee ogilbii
 • Romanogobio albipinnatus
 • Romanogobio antipai
 • Romanogobio belingi
 • Romanogobio benacensis
 • Romanogobio ciscaucasicus
 • Romanogobio kesslerii
 • Romanogobio parvus
 • Romanogobio tanaiticus
 • Romanogobio uranoscopus
 • Romanogobio vladykovi
 • Rutilus aula
 • Rutilus caspicus
 • Rutilus frisii
 • Rutilus karamani
 • Rutilus ohridanus
 • Rutilus panosi
 • Rutilus prespensis
 • Rutilus rubilio
 • Rutilus virgo
 • Rutilus ylikiensis
 • Sahyadria chalakkudiensis
 • Sahyadria denisonii
 • Salmophasia acinaces
 • Salmophasia bacaila
 • Salmophasia balookee
 • Salmophasia belachi
 • Salmophasia boopis
 • Salmophasia horai
 • Salmophasia novacula
 • Salmophasia phulo
 • Salmophasia sladoni
 • Salmostoma bacaila
 • Sanagia velifera
 • Sarcocheilichthys hainanensis
 • Sarcocheilichthys parvus
 • Sarcocheilichthys sinensis
 • Saurogobio immaculatus
 • uklejka naga (Sawbwa resplendens)
 • Scaphesthes macrolepis
 • Scaphiodonichthys burmanicus
 • Scaphiodonichthys macracanthus
 • Scaphiodonichthys microcorpus
 • Scaphognathops bandanensis
 • Scaphognathops stejnegeri
 • Scaphognathops theunensis
 • Scardinius acarnanicus
 • Scardinius hesperidicus
 • Scardinius plotizza
 • Scardinius racovitzai
 • Scardinius scardafa
 • Schismatorhynchos nukta
 • Schizocypris altidorsalis
 • Schizopygopsis anteroventris
 • Schizopygopsis younghusbandi
 • Schizothorax curvilabiatus
 • Schizothorax grahami
 • Schizothorax griseus
 • Schizothorax heterochilus
 • Schizothorax integrilabiatus
 • Schizothorax kumaonensis
 • Schizothorax lantsangensis
 • Schizothorax lepidothorax
 • Schizothorax lissolabiatus
 • Schizothorax macrophthalmus
 • Schizothorax macropogon
 • Schizothorax malacanthus
 • Schizothorax meridionalis
 • Schizothorax molesworthi
 • Schizothorax nepalensis
 • Schizothorax oconnori
 • Schizothorax pelzami
 • Schizothorax progastus
 • Schizothorax richardsonii
 • Schizothorax waltoni
 • Schizothorax wangchiachii
 • Schizothorax yunnanensis
 • Securicula gora
 • Semilabeo notabilis
 • Semilabeo obscurus
 • Semiplotus cirrhosus
 • Semiplotus manipurensis
 • Semotilus lumbee
 • Semotilus thoreauianus
 • Sikukia flavicaudata
 • Sikukia gudgeri
 • Sinibrama affinis
 • Sinibrama melrosei
 • Sinilabeo binhluensis
 • Sinocyclocheilus anatirostris
 • Sinocyclocheilus angularis
 • Sinocyclocheilus anophthalmus
 • Sinocyclocheilus grahami
 • Sinocyclocheilus hyalinus
 • Sinocyclocheilus tingi
 • Siphateles alvordensis
 • Siphateles bicolor
 • Spinibarbus babeensis
 • Spinibarbus brevicephalus
 • Spinibarbus hollandi
 • Spinibarbus maensis
 • Spinibarbus nammauensis
 • Spinibarbus ovalius
 • Squalidus argentatus
 • Squalidus atromaculatus
 • Squalidus intermedius
 • Squalidus maii
 • Squalidus wolterstorffi
 • Squaliobarbus curriculus
 • Squalius adanaensis
 • Squalius aradensis
 • Squalius aristotelis
 • Squalius berak
 • Squalius cappadocicus
 • Squalius carolitertii
 • Squalius castellanus
 • Squalius cii
 • Squalius illyricus
 • Squalius janae
 • Squalius kosswigi
 • Squalius laietanus
 • Squalius lucumonis
 • Squalius malacitanus
 • Squalius moreoticus
 • Squalius orpheus
 • Squalius peloponnensis
 • Squalius platyceps
 • Squalius prespensis
 • Squalius pursakensis
 • Squalius sp. nov. Aoos
 • Squalius sp. nov. Evia
 • Squalius squalus
 • Squalius svallize
 • Squalius tenellus
 • Squalius torgalensis
 • Squalius turcicus
 • Squalius valentinus
 • Squalius vardarensis
 • Stypodon signifer
 • Systomus asoka
 • Systomus compressiformis
 • Systomus martenstyni
 • Systomus pleurotaenia
 • Systomus sarana
 • Tampichthys catostomops
 • Tampichthys dichromus
 • Tampichthys mandibularis
 • Tanakia tanago
 • Tanichthys micagemmae
 • Tanichthys thacbaensis
 • Tariqilabeo latius
 • Telestes beoticus
 • Telestes croaticus
 • Telestes fontinalis
 • Telestes karsticus
 • Telestes montenigrinus
 • Telestes muticellus
 • Telestes polylepis
 • Telestes souffia
 • Thryssocypris tonlesapensis
 • Thynnichthys sandkhol
 • Thynnichthys thynnoides
 • Tor ater
 • Tor barakae
 • Tor dongnaiensis 
 • Tor hemispinus
 • Tor khudree
 • Tor kulkarnii
 • Tor laterivittatus
 • Tor malabaricus
 • Tor mosal
 • Tor polylepis
 • Tor putitora
 • Tor qiaojiensis
 • Tor remadevii
 • Tor sinensis
 • Tor tor
 • Tor yingjiangensis
 • Toxabramis hoffmanni
 • Toxabramis hotayensis
 • Toxabramis houdemeri
 • Toxabramis maensis
 • Toxabramis nhatleensis
 • Trigonostigma espei
 • Trigonostigma somphongsi
 • Troglocyclocheilus khammouanensis
 • Tropidophoxinellus callensis
 • Tropidophoxinellus hellenicus
 • Tropidophoxinellus spartiaticus
 • Typhlobarbus nudiventris
 • Varicorhinus altipinnis
 • Varicorhinus ansorgii
 • Varicorhinus axelrodi
 • Varicorhinus beso
 • Varicorhinus brauni
 • Varicorhinus clarkeae
 • Varicorhinus ensifer
 • Varicorhinus iphthimostoma
 • Varicorhinus jaegeri
 • Varicorhinus jubae
 • Varicorhinus latirostris
 • Varicorhinus leleupanus
 • Varicorhinus lufupensis
 • Varicorhinus macrolepidotus
 • Varicorhinus mariae
 • Varicorhinus pellegrini
 • Varicorhinus pungweensis
 • Varicorhinus robertsi
 • Varicorhinus ruandae
 • Varicorhinus semireticulatus
 • Varicorhinus stenostoma
 • Varicorhinus upembensis
 • Varicorhinus varicostoma
 • Varicorhinus werneri
 • Varicorhinus wittei
 • Xenobarbus loveridgei
 • Xenocypris hupeinensis
 • Xenocypris macrolepis
 • Xenocypris yunnanensis
 • Yaoshanicus arcus

Występowanie i środowisko

Ryby z rodziny karpiowatych zamieszkują wody prawie wszystkich kontynentów świata (poza Antarktydą), zarówno śródlądowe jak i morskie. Większość gatunków jest jednak słodkowodna. Zamieszkuje zarówno wody stojące jak i płynące. Najwięcej gatunków żyje w strefie zwrotnikowej i podzwrotnikowej.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Karpiowate nie posiadają typowych zębów, w zamian za to są wyposażone w nieliczne zęby gardłowe i tak zwane żarna. Ich ciało jest pokryte łuskami. Niektóre gatunki posiadają wąsiki czuciowe w okolicy otworu gębowego. Pęcherz pławny jest dwukomorowy. Ryby te nie posiadają żołądka.

Rozmnażanie

Wszystkie gatunki są jajorodne. Samica zwykle jaja składa poprzez rozsiewanie. Różanki składają jaja do małży. Karpiowate składają jaja nawet kilka razy w roku. Poza kilkoma wyjątkami ryby te nie sprawują opieki nad potomstwem.

Pożywienie

Ryby te żywią się bardzo różnorodnym pokarmem. Są tu gatunki odżywiające się glonami, innymi zwierzętami (bezkręgowce, ryby), roślinami wodnymi. To w zasadzie ryby wszystkożerne. Narybek odżywia się planktonem zwierzęcym.

Ochrona i zagrożenia

Karpiowate to druga co do liczności grupa zagrożonych wymarciem ryb.

Ciekawostki

Wiele karpiowatych to ryby akwariowe. W akwarystyce popularne są brzanki, orfy, złote rybki. Ryby te są podstawą światowego rybołówstwa śródlądowego. W Polsce największe znaczenie ma leszcz i certa, w stawach hoduje się karpie, amura białego, amura czarnego, tołpygę, tołpygę pstrą.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

          Amur biały: Okres tarła (sztucznego w Polsce) amura białego
        Amur biały: Najlepszy okres połowu na amura białego.
          Boleń pospolity: Trwa okres tarła u bolenia pospolitego.
        Boleń pospolity: Trwa okres ochronny dla połowu bolenia pospolitego.
        Boleń pospolity: Najlepszy okres połowu bolenia.
         Brzana: Brzana przystępuje do tarła
      Brzana: Trwa okres ochronny brzany. W tym czasie nie można łowić tej ryby.
         Certa: Trwa okres ochronny połowu certy w Wiśle od zapory we Włocławku do samego ujścia.
      Certa: Trwa okres ochronny połowu certy w Wiśle powyżej zapory we Włocławku oraz we wszystkich innych rzekach.
         Certa: Okres tarła u certy.
         Certa: Optymalny okres połowu certy.
           Czebaczek amurski: Okres tarła czebaczka amurskiego.
          Jaź: Trwa okres rozrodu jazia.
         Jaź: Najlepszy okres dla połowu jazia.
         Jelec pospolity: Trwa okres rozrodczy jelca.
        Jelec pospolity: W tym okresie jelec ma najlepsze branie przez wędkarzy.
         Karaś pospolity: Trwa okres rozrodczy karasia pospolitego.
         Karaś pospolity: Okres najlepszych brań karasia przez wędkarzy.
         Karaś srebrzysty: Trwa okres rozrodczy karasia srebrzystego.
          Karp: Karp przystępuje do tarła
         Karp: W tym okresie karp ma najlepsze branie dla wędkarzy.
         Kiełb, kiełb krótkowąsy: Kiełb przystępuje do tarła
       Kiełb, kiełb krótkowąsy: Najlepszy okres na połów kiełbi.
          Kleń: Trwa okres rozrodczy klenia.
         Kleń: Najlepszy okres na połów klenia.
          Krąp: Trwa okres rozrodczy krąpia.
         Krąp: W tym czasie krąp najlepiej bierze podczas wędkowania.
          Leszcz: Trwa okres tarła u leszcza.
        Leszcz: Sezon na leszcza dla wędkarzy.
         Lin: Lin przystępuje do tarła
          Lin: Najlepszy czas na połów lina.
         Piekielnica: Trze się piekielnica.
         Płoć: Trwa okres rozrodczy płoci.
         Płoć: Najlepszy okres na połów płoci.
          Rozpiór, siniec: Okres tarła u rozpióra.
          Rozpiór, siniec: Najlepszy czas na połów rozpióra.
          Sapa, klepiec: Trwa okres ochronny dla sapy.
         Słonecznica: Okres rozrodczy u słonecznicy pospolitej.
       Strzebla potokowa: Okres tarła u strzebli potokowej.
           Świnka pospolita: Okres tarła świnki pospolitej.
       Świnka pospolita: Okres ochronny dla świnki pospolitej.
         Świnka pospolita: Najlepszy okres na połów świnki.
          Tołpyga biała: Okres tarła u tołpygi białej.
         Tołpyga biała: Okres najlepszych połowów tołpygi białej.
          Ukleja: Okres tarła u uklei.
         Ukleja: Okres najlepszych brań uklei.
          Wzdręga: Okres tarła u wzdręgi.
          Wzdręga: Sezon na wzdręgi u wędkarzy.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2019-02-05, RODZ-354Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.