Karaś pospolity

Karaś pospolity (Carassius carassius) to jedna z najczęściej łowionych przez wędkarzy ryb w Polsce. Należy do rodziny karpiowatych. Ma spłaszczone bocznie ciało, bardzo wysokie i krótkie zarazem. Łuski mają złoty połysk. Zęby gardłowe są ustawione w pojedynczym szeregu. Mały pysk nie jest wyposażony w wąsy. W dość wysokiej płetwie grzbietowej ostatni promień jest ząbkowany. Ciało jest brunatno-złociste, ma zielony odcień. Piersiowe i brzuszne płetwy mają przy nasadzie czerwony odcień.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Karaś pospolity (Carassius carassius)

© mikhailg - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Ryba ta żyje w prawie każdym rodzaju zbiorników wodnych. Można ją spotkać zarówno w jeziorach jak i małych, zamulonych stawach, a także w małych i dużych rzekach. Karasie unikają wartkiego nurtu. Preferują płytkie, muliste i ciepłe zbiorniki wody słodkiej. Gatunek ten można spotkać prawie w całej Europie, a u nas na terenie całego kraju.

Środowisko

ryba słodkowodna

Informacje dla wędkarzy

Okres ochronny
brak
Wymiar ochronny
brak
Normy medalowe
Złoty medal: 50 cm, 1.5 kg
Srebrny medal: 45 cm, 1.2 kg
Brązowy medal: 40 cm, 1 kg
Rekord Polski
54 cm
4.1 kg
Preferowane metody wędkarskie
metoda gruntowa
metoda spławikowa
Okres tarła i najlepszych połowów
zobacz kalendarz

Uwaga: szczegółowe zasady połowu, tj. okres ochronny, wymiar, a także limity połowu określają dzierżawcy danego zbiornika wodnego.

Tryb życia i zachowanie

Jest bardzo odporny na brak pokarmu i niedobór tlenu. Na zimę potrafi zakopać się głęboko w mule i przeżyć nawet wówczas, gdy mróz skuje wodę do samego dna. Ryba ta rośnie wolno.

Pożywienie

Podstawę pokarmu stanowi fauna denna i roślinność wodna.

Rozmnażanie

Okres rozrodu przypada na miesiące od maja do lipca. W tym okresie samica składa ikrę kilka razy. Jajeczka przyklejają się do wodnych roślin. Po kilku dniach z jajeczek wylęga się narybek, który potrafi przyssać się do wodnych roślin.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Brak okresu ochronnego na odłów tego gatunku.

Ciekawostki

Mimo, że ryba ta ma dość smaczne mięso i jest często odławiana przez wędkarzy, nie ma dużego znaczenia gospodarczego. Przyczyną tego stanu rzeczy jest jej bardzo powolny wzrost.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Trwa okres rozrodczy karasia pospolitego.
         Okres najlepszych brań karasia przez wędkarzy.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • PZW – Polski Związek Wędkarski, PZW https://www.pzw.org.pl

© medianauka.pl, 2016-02-16, GAT-1080




©® Media Nauka 2008-2023 r.