Ciosa

Ciosa (Pelecus cultratus)

© Tsian - Fotolia.com

Ciosa (Pelecus cultratus) to ryba z rodziny karpiowatych o wydłużonym ciele, silnie bocznie spłaszczonym, o łukowato zakrzywionej linii brzucha i prostej linii grzbietu. Głowa w stosunku do reszty ciała jest niewielka. Oczy mają duże rozmiary. Linia boczna ma pofalowany kształt. Ma długie i zaostrzone płetwy piersiowe. Płetwa odbytowa u swojej podstawy jest długa. Ogonowa płetwa ma duże wcięcie. Ciało z wierzchu ma ciemną, zielonkawą barwę, boki są srebrzyste, brzuch biały.

Występowanie i środowisko PL

Gatunek ten występuje w zlewisku mórz: Bałtyckiego, Czarnego i Kaspijskiego. W Polsce najczęściej jest spotykana w słonawych wodach zalewu Wiślanego i Szczecińskiego, chociaż to dość rzadka u nas ryba. Sporadycznie bywa łowiona również w wodach słodkich.

Środowisko

ryba słodkowodna

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi pelagiczny tryb życia. Żyje w ławicach i odbywa wędrówki.

Morfologia i anatomia

Dorasta do 50-60 cm długości ciała. Osiąga maksymalny ciężar 1,3 kg. Ciało jest pokryte drobną łuską, która dość łatwo odpada. Otwór gębowy w górnym położeniu. Zęby gardłowe są ułożone w dwa szeregi.

Pożywienie

Narybek odżywia się drobnymi zooplanktonem. Dorosłe osobniki polują na wodne bezkręgowce, larwy owadów, narybek innych ryb.

Rozmnażanie

Trze się w rzekach o piaszczystym dnie prawdopodobnie kilka razy w roku, u nas w Wiśle. Ikra jest pelagiczna. Narybek już w pierwszym roku życia osiąga rozmiary 15 cm długości ciała. Staje się dojrzały płciowo w 3-4 roku życia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Podlega częściowej ochronie w wodach śródlądowych.

Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2016-07-16, GAT-4182




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.