Razbora klinowa

Razbora klinowa (Trigonostigma heteromorpha) to gatunek niewielkiej ryby z rodziny karpiowatych, chętnie hodowany przez akwarystów. Charakterystyczna dla gatunku jest plama w kształcie "klina" po bokach ciała. Plama ma kolor czarny lub niebieskawy. Samiec jest od samicy nieco mniejszy i ma bardziej intensywne ubarwienie. U samicy "klin" jest symetryczny, wyraźny o zaokrąglonym dolnym końcu. "Klin" samca jest nieco wklęsły. Płetwa ogonowa jest wcięta.


Razbora klinowa (Trigonostigma heteromorpha)
© johannes - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Ryba ta występuje w południowo-wschodniej części Azji (Od Tajlandii do Sumatry). Preferuje brzegi zbiorników, mocno zarośnięte wodną roślinnością.

Tryb życia i zachowanie

Razbora klinowa prowadzi stadny tryb życia.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi do 4,5 cm.

Pożywienie

Ryba ta jest wszystkożerna.

Rozmnażanie

Przed tarłem samiec układa się do samicy tak, jakby ją chciał trącić w kark. Samica brzuchem wypróbowuje liść, a następnie zwykle na spodniej jego części składa jaja. Samica składa zwykle kilkadziesiąt jaj.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Do Europy rybę tę sprowadzono w 1906 roku.


Zdjęcia - galeria

akwarium

Hodowla - informacje dla akwarystów

Informacje ogólne o gatunku: To dość spokojna ryba, nadająca się do akwarium ogólnego. Trzymamy najlepiej całą grupkę minimum 5 sztuk.

Rodzaj akwarium i wyposażenie: Akwarium powinno mieć długość minimum 60 cm i pojemność minimum 70 litrów.. Stosujemy najlepiej podłoże ciemne. Akwarium osadzamy bujną roślinnością o twardych liściach. Stosujemy silne oświetlenie. Wodę dobrze napowietrzamy i filtrujemy.

Inne warunki chowu: Odczyn pH 6-6,5. Woda o twardości do 12 °n.

Temperatura: 22-26 °C.

Pokarm: Stosujemy pokarm suchy i żywy. Taką dietę uzupełniamy pokarmem roślinnym.

Rozmnażanie: Rozród odbywa się parami, dość często spontanicznie w akwarium ogólnym. Można też przenieść tarlaki do osobnego zbiornika i karmić żywym pokarmem. Zbiornik tarliskowy musi być ciemny, wypełniony bardzo miękka wodą o temperaturze 27-28 °C, odkażona, czysta, z dodatkiem garbników. Zbiornik obsadzamy roślinnością twardolistną. Młode karmimy "pyłem".

Ograniczenia prawne:
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)


© medianauka.pl, 2016-08-30, GAT-4204


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.