Różanka

Różanka, siekierka (Rhodeus amarus) to gatunek małej ryby z rodziny karpiowatych, jedna z najmniejszych przedstawicieli rodziny, spotykanej też w akwarystyce. Do niedawna nasza różanka była uważana za podgatunek różanki amurskiej (Rhodeus sericeus). Ciało jest spłaszczone i wygrzbiecone. Głowa niewielka, z otworem gębowym w szczycie. Ubarwienie zmienne, z wierzchu szarozielone, boki szaroniebieskie z niebieskawą smugą od połowy boku do nasady ogona. Płetwa grzbietowa ciemniejsza, reszta przeźroczysta. Samice w okresie tarła wykształcają długie na 5 cm pokładełko, jej kolory są bardziej jaskrawe, a samiec staje się stalowoniebieski od spodu i z boków, a płetwy odbytowa i grzbietowa czerwienieją i mają ciemną obwódkę.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Różanka (Rhodeus amarus)

© Geza Farkas - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Gatunek ten występuje w Europie, a w Polsce na terenie całego kraju. Preferuje wody wolno płynące i stojące, szczególnie miejsca z zanurzoną roślinnością z mulistym dnem i małżami skójkowymi.

Środowisko

ryba słodkowodna
Hodowla

ryba akwariowa

Tryb życia i zachowanie

Różanka żyje zwykle 3-4 lata, nie więcej niż 8 lat. Ryba jest aktywna za dnia.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 5-6(9) cm. Ryba ta ma względnie najdłuższe jelito ze wszystkich naszych ryb.

Pożywienie

Osobniki dorosłe zjadają szczątki roślinne, glony, rzadziej wodne bezkręgowce.

Rozmnażanie

To jedyny krajowy gatunek ryby, który wykorzystuje do inkubacji jajeczek małże, szczególnie skójek (Unio sp.), rzadziej szczeżui. Przed tarłem samiec staje się terytorialny i pilnuje terenu z kilkoma małżami. Przed samicami odbywa godowy taniec. Samiec wydziela odrobinę spermy w okolicy syfonu małży. Samica za pomocą pokładełka wpuszcza jaja (około 20 sztuk) do syfonu małża. Następnie samiec wydala nasienie do syfonu małża. Samiec tuż potem przegania samicę. W ciągu sezony samica składa około 300 jaj ikry. Zarodki w skrzelach małża rozwijają się przez 23 dni, kolejne 20 małe rybki pozostają wewnątrz małża. Później go opuszczają.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce jest to gatunek objęty ochroną ścisłą.

Ciekawostki

Niegdyś różanki były odławiane na karmę dla świń.

Różanki niegdyś były wykorzystywane jako test ciążowy. Po wstrzyknięciu pod skórę różanki moczu kobiety w ciąży, różanka wykształcała pokładełko.


akwarium

Hodowla – informacje dla akwarystów

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku To dość spokojna ryba.
Rodzaj akwarium i wyposażenie Akwarium powinno zapewnić sporo miejsca do pływania i roślinność wodną. Ryba ta nadaje się także do sadzawek w ogrodach. Zimą temperatura wody może spaść do 10 °C.
TemperamentBrak informacji.
Temperatura18-22 °C
Odczyn pH wody w akwarium7.0-7.4
Twardość wody 8-18 °n
PokarmStosujemy dowolny produkt karmowy dostępny w sprzedaży.
Dostępność w sklepach w PolsceGatunek trudny do zdobycia.
Ograniczenia prawneUWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie. Czytaj więcej i sprawdź, czy ten gatunek jest na liście CITES.
Atlasy
Atlas ryb akwariowych
Atlas ryb akwariowych słodkowodnych
Atlas ryb akwariowych morskich

Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt – Atlas ryb akwariowych. Ponad 750 gatunków ryb, 978-83-7175-260-5, Delta 2000
  • Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik – Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980
  • Joanna Grabowska, Michał Grabowski – Ilustrowana encyklopedia ryb Polski - Atlas, 978-83-7705-827-5, Fenix 2015

© medianauka.pl, 2019-03-02, GAT-15314
Data aktualizacji artykułu: 2022-11-09
©® Media Nauka 2008-2023 r.