
Ukleja
Ukleja (Alburnus alburnus) to niewielka ryba z rodziny karpiowatych o dużym znaczeniu gospodarczym. Ciało jest dość mocno wydłużone, spłaszczone bocznie. Łuska jest drobna i bardzo łatwo odpada, nawet przy kontakcie ryby z ręką człowieka. Grzbiet jest ciemny, boki srebrne. Zęby gardłowe są ustawione w dwóch szeregach.
Występowanie i środowisko PL
Ukleja pojawia się we wszystkich rodzajach wód. Preferuje miejsca spokojne, przy powierzchni wody. To europejska ryba. W Polsce występuje w wodach na teranie całego kraju. Występuje też na niewielkim obszarze w Azji.
Tryb życia i zachowanie
Ukleje pływają w ławicach tuż pod powierzchnią wody.
Pożywienie
Ukleja zjada drobną faunę wodną oraz plankton. Poluje też na owady.
Rozmnażanie
Tarło odbywa w maju i czerwcu kilka razy. W rzekach samica na tarło wybiera kamieniste podłoże, a w jeziorach płycizny wystawione na działanie fal. Ikra przykleja się do podłoża.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Brak wymiaru i okresu ochronnego dla uklei.
Ciekawostki
Duże znaczenie gospodarcze wynika z faktu, iż ukleja jest pokarmem dla wielu gatunków drapieżnych ryb, wędkarze zaś używają jej jako żywej przynęty.
Niegdyś do produkcji sztucznej masy perłowej używano łuski uklei.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2016-02-21, GAT-1092 Opis Okres tarła u uklei.Kalendarz przyrody
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ● ●