
Czebaczek amurski
Czebaczek amurski (Pseudorasbora parva) to niewielka rybka z rodziny karpiowatych, występująca w naszych wodach jako gatunek inwazyjny. Ma wydłużone, lekko spłaszczone bocznie ciało z dużą, ciemniejszą na brzegach łuską. Otwór gębowy w położeniu górnym. Samiec jest większy od samicy, co jest wyjątkiem w rodzinie karpiowatych. Płetwa grzbietowa i odbytowa jest krótka. W okresie tarła samce maja ciemniejszy kolor, a pokrywy skrzelowe uzyskują fioletowy odcień.
Występowanie i środowisko PL
Ryba ta występuje w dorzeczu Amuru, w Japonii, Korei, Chinach, w Wietnamie. Został do nas sprowadzony przypadkowo z Węgier. Występuje w całym kraju. Preferuje wody stojące i zarośnięte.
Tryb życia i zachowanie
Brak danych.
Morfologia i anatomia
Dorasta do 11-15 cm długości ciała.
Pożywienie
Zjada drobną faunę denną oraz glony. Jest szkodnikiem ikry.
Rozmnażanie
Trze się w czerwcu. Samica składa ikrę na kamieniach, korzeniach drzew w spokojnych miejscach. Samiec ochrania ikrę. Dojrzałość płciową uzyskuje w drugim roku życia.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. To gatunek inwazyjny. W stawach rybnych uważany za rybi chwast. Nie ma żadnego znaczenia gospodarczego. Nie jest objęty ochroną. Nie wolno tego gatunku wprowadzać do wód otwartych, a złowionego okazu nie wolno wypuszczać.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2016-11-12, GAT-4312 OpisKalendarz przyrody
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ● Okres tarła czebaczka amurskiego.