Strzebla potokowa

Strzebla potokowa (Phoxinus phoxinus)

© Erni - Fotolia.com

Strzebla potokowa (Phoxinus phoxinus) to rodzimy, pospolity gatunek ryby z rodziny karpiowatych o wrzecionowatym, bocznie spłaszczonym ciele i zmiennym ubarwieniu. Wzdłuż boku biegnie pasek w kolorze złota, pod nią ciemna smuga. Ogon jest dość długi i wąski. Samce w okresie godowym mają ciemny wierzch, a podgardle i brzuch przyjmują barwę czerwoną, a na głowie pojawiają sie brodawki.

Występowanie i środowisko PL

Ryba ta występuje w Europie i Azji na prawie całym ich obszarze, poza południowymi obszarami Europy. W Polsce jest rzadsza w centrum kraju. Płetwy zaokrąglone. Preferuje szybko płynące potoki, rzeki z czystą wodą i kamienistym albo piaszczystym dnem. W Polsce w górskich rzekach jest bardzo licznym gatunkiem. W górach występuje także w jeziorach.

Środowisko

ryba słodkowodna

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi stadny tryb życia.

Morfologia i anatomia

Pod płetwami piersiowymi znajdują się rzędy łusek. Osiąga 10-12 cm długości ciała i 30 g ciężaru.

Pożywienie

Poluje na wodne bezkręgowce i owady, które łapie znad powierzchni wody.

Rozmnażanie

Tarło zaczyna się w maju i odbywa się kilka razy aż do września.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Brak ochrony w Polsce dla tego gatunku.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Okres tarła u strzebli potokowej.

Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2016-08-31, GAT-4209




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.