Certa
Certa (Vimba vimba) to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny karpiowatych z charakterystycznym noskiem. Jest podobna do świnki pospolitej. Na grzbiecie znajduje się rowek, pozbawiony łusek. Ciało jest płaskie, smukłe. Grzbiet ma niebieskawy odcień. Spód jest białoszary. W okresie godowym ubarwienie zmienia się. Grzbiet jest ciemnobrązowy, spód staje się żółty lub pomarańczowo-żółty.
Zdjęcia - galeria
Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.

© Rostislav - fotolia.com
⤢ POWIĘKSZWystępowanie i środowisko PL
Ryba ta występuje w Europie. Preferuje rzeki nizinne, wpływa też w obszary przybrzeżne morza.
Tryb życia i zachowanie
Tworzy stada. Odbywa wędrówki na tarło z rzek do morza. Certa żyje 15 lat.
Morfologia i anatomia
W Polsce certy osiągają rozmiary od 20 do 50 cm długości ciała i ciężar zwykle od 350 do 550 g (maksymalnie 1,4 kg).
Pożywienie
Certa zjada zooplankton, larwy owadów, małżoraczki, skorupiaki, ślimaki, wieloszczety, małże. Podczas wędrówki certa nie żeruje.
Rozmnażanie
Samica składa 30-120 tysięcy jaj. Młode są zdolne do rozrodu w wieku 4-5 lat. Okres rozrodu zależy od miejsca występowania. Ryby te trą się w rzekach o żwirowo-kamienistym dnie. Samce oczyszczają tarlisko z różnego rodzaju osadów i mułu. Później przybywają samice. Tarło odbywa się o wschodzie słońca.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Wymiar ochronny dla tego gatunku to 30 cm. Okres ochronny zależy od miejsca połowu.
Pokrewne gatunki ryb
Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?
© medianauka.pl, 2018-07-09, GAT-15434