Łobegong brodaty

Łobegong brodaty (Eucrossorhinus dasypogon) to gatunek rekina z rodziny brodatowatych. Ciało spłaszczone grzbieto-brzusznie z szerokim pyskiem, z którego wyrastają frędzelkowate wypustki, tworzące charakterystyczną brodę. Ubarwienie brązowawe, żółtawe z marmurkowym deseniem. Idealnie kamufluje się w swoim otoczeniu. Ma dwie przesunięte ku tyłowi płetwy grzbietowe, duże płetwy piersiowe. Płetwa ogonowa asymetryczna.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Łobegong brodaty (Eucrossorhinus dasypogon)

© Bunakenhans – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Występuje w strefie przybrzeżnej Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego wokół północnej części Australii i Nowej Gwinei oraz okolicznych wysp.

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Pacyfik
Ocean Indyjski

Tryb życia i zachowanie

Pływa przy dnie. Zwykle jest mało ruchliwy lecz na ofiarę rzuca się z impetem. Prowadzi nocny tryb życia.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi około 120 cm.

Pożywienie

To drapieżnik polujący na ryby i bezkręgowce.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.


Pokrewne gatunki ryb

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Henryk Garbarczyk, Małgorzata Garbarczyk, Leszek Myszkowski – Ryby Encyklopedia Zwierząt, ISBN 978-83-01-15341, KDC - Klub dla Ciebie 2008
  • Derek Hall, Amy-Jane Beer, Daniel Gilpin – Encyklopedia ryb, skorupiaków i innych zwierząt wodnych - wizualny przewodnik opisujący 1250 gatunków., ISBN 978-83-8172-649-8, Dragon 2020

© medianauka.pl, 2022-11-13, GAT-644304




©® Media Nauka 2008-2023 r.