Niedźwiedziówka włodarka, włodarka chorągiewka

Niedźwiedziówka włodarka, włodarka chorągiewka (Arctia villica) to gatunek pięknego, nocnego motyla z rodziny niedźwiedziówkowatych. Skrzydła pierwszej pary są czarne z białymi, nieregularnymi plamami. Druga para skrzydeł ma pomarańczową barwę z czarnymi plamami, które tworzą na skraju przepaskę. Głowa i tułów są czarne, odwłok jest pomarańczowo-czerwony z czarnymi plamkami. Gąsienice są czarne, porośnięte brązowymi włoskami. Odnóża i głowa gąsienicy są czerwone. samiec jest bardzo podobny do samicy.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Niedźwiedziówka włodarka, włodarka chorągiewka (Arctia villica)

© Nature Today - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Motyl ten występuje na obszarze od Europy Zachodniej po Indie oraz od wysp Brytyjskich po północną część Afryki. To rzadko występujący w Polsce gatunek. Występuje tylko wyspowo i stopniowo u nas zanika. Preferuje lasy liściaste, parki, ogrody, tereny ruderalne.

Tryb życia i zachowanie

Motyl pojawia się w okresie od czerwca do lipca. To motyl o nocnej aktywności. Za dnia ukrywa się miedzy roślinami i jest trudny do zaobserwowania. Gąsienica po wylęgu żeruje do połowy lata. Wpada następnie w stan diapauzy letniej, która kończy się we wrześniu. Zimuje gąsienica.

Morfologia i anatomia

Osiąga rozpiętość skrzydeł od 4,5 do 6 cm.

Pożywienie

Roślinami żywicielkami są: babka, jasnota, mniszek, krwawnik, pokrzywa, malina i inne rośliny zielne.

Rozmnażanie

Jaja są kuliste, żółtawe. Samica składa skupiska jaj na spodzie liści roślin pokarmowych. Przepoczwarzenie odbywa się w niewielkiej jamce pod oprzędem w ziemi lub pośród opadłej roślinności. Tylko jedno pokolenie w roku.

Ochrona i zagrożenia

W Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt ma status VU, czyli wysokiego ryzyka.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres lotu niedźwiedziówki włodarki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.29 / 63.29%
2024-01-22



© medianauka.pl, 2016-10-02, GAT-4263




©® Media Nauka 2008-2023 r.