Osa dachowa

Osa dachowa (Paravespula germanica) to błonkówka z rodziny osowatych, podobna do osy pospolitej, od której jest nieco większa. Osa dachowa ma na nadustku rysunek złożony z trzech czarnych kropek (bardzo rzadko z jednej) a skronie są żółte. Ciało czarne z żółtymi pasami i wzorami, pokryte włoskami.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Osa dachowa (Paravespula germanica)

© als - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Osa dachowa występuje w Europie, Azji i Afryce (północne obszary). U nas wszędzie jest pospolita. Występuje w lasach, ogrodach i na otwartych terenach. Gatunek introdukowano w Ameryce Północnej i Australii.

Tryb życia i zachowanie

Zimuje tylko zapłodniona samica. Wszystkie inne osobniki giną. Okres lotu osobników dorosłych od kwietnia do października. Jeżeli owady te są niepokojone w pobliżu gniazda, stają się niezwykle agresywne.

Morfologia i anatomia

Robotnice osiągają długość ciała 11-14 mm, królowa dorasta do 18 mm.

Pożywienie

To drapieżnik polujący na inne owady, najczęściej pszczoły i mrówki. Zjada też dojrzałe owoce, sok z drzew, nektar kwiatowy i pyłek.

Rozmnażanie

Osa dachowa zakłada gniazda w ziemi, najczęściej w norach gryzoni, w budynkach, dziuplach. Gniazda os dachowych są szare. W jednym gnieździe może zamieszkać nawet 3000 os.

Ochrona i zagrożenia

To bardzo pospolita osa w Polsce.

Ciekawostki

Użądlenie osy dachowej jest mniej bolesne od użądlenia pszczoły miodnej. Jej jad może jednak wywołać silne reakcje alergiczne, prowadzące nawet do śmierci człowieka.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     Okres lotu osy dachowej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Gniazdo os
Gniazda os, w tym szerszeni, budowane są z delikatnego papieru. Ma białawy, szary lub żółtawy kolor. Osa produkuje ów papier z nadpróchniałego, przeżutego przez siebie drewna, mieszając go ze śliną.
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2018-08-30, GAT-1530




©® Media Nauka 2008-2023 r.