Pawica głogówka

Pawica głogówka (Saturnia pavoniella) to gatunek motyla z rodziny pawicowatych. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec ma pierzaste czułki, samica grzebykowate. Głowa ma brunatną barwę. Tułów częściowo biały, reszta brunatna (samiec) lub szara (samica). Samiec ma brunatny odwłok, samica - szary. Na skrzydłach występują pawie oka w otoczce z białym tłem po bokach. Przy wierzchołku skrzydeł pierwszej pary wyraźnie widoczne czarna, owalna plama, a poniżej czerwonawa. Skrzydła drugiej pary u samca mają żółtawe tło, u samicy zaś białawe.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Pawica głogówka (Saturnia pavoniella)

© Marco Uliana - stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

W Polsce motyl występuje na kilku stanowiskach na południu kraju (Pieniny i Bieszczady). Ostatnie obserwacje pochodzą sprzed 1975 roku. Preferuje dobrze nasłonecznione stoki na skrajach lasów.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu od końca kwietnia do początku czerwca. Samica lata w nocy, samce za dnia. Zimuje poczwarka, zdarza się, że kilka sezonów.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 55-65 mm w przypadku samicy i 65-85 w przypadku samca.

Pożywienie

Gąsienica żeruje na śliwie, borówce czarnej, głogu, jeżynie.

Rozmnażanie

Występuje tylko jedno pokolenie w roku.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres lotu pawicy głogówki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.29 / 63.29%
2024-01-22



© medianauka.pl, 2019-04-09, GAT-1229




©® Media Nauka 2008-2023 r.