Potrzos (zwyczajny)

Potrzos (Schoeniclus schoeniclus) to gatunek ptaka z rodziny trznadlowatych, wielkości wróbla. Samiec ma charakterystyczną , czarną głowę w szacie godowej. Występuje u niego także biały wąs oraz obroża na karku. Z wierzchu jest brązowy z ciemnymi paskami, od spodu jest szary z delikatnym kreskowaniem. W szacie spoczynkowej brzegi piór są jasne. Samica zaś ma w okresie godowym brązową głowę, szarą szyję, jasną brew oraz gardło, pod dziobem występuje czarny pasek. Poza tym okresem kolory te szarzeją.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Potrzos (zwyczajny) (Schoeniclus schoeniclus)

© Erni - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten występuje w Europie, Azji oraz w północnym obszarze Afryki. W Polsce występuje na terenie całego kraju, rzadziej w górach. Związany jest ze środowiskiem podmokłym, co jest dość wyjątkowe u trznadli. Zajmuje wilgotne łąki na nizinach, doliny rzek, zarośla trzcin i turzyc.

Tryb życia i zachowanie

Ptaki z północy migrują na zimowiska na południe. Pozostałe osobniki nie migrują. W Polsce ptaki te zwykle zimują. Tworzą stada, choć w okresie lęgów żyją w parach i bronią swojego terytorium lęgowego.

Pożywienie

Zjada przede wszystkim nasiona i pędy roślin. W okresie rozrodu zjada też owady i pajęczaki.

Rozmnażanie

Wyprowadza 1-2 lęgi w roku. Jaja składane są od kwietnia do połowy lipca. Gniazduje w kępach traw, na ziemi. Gniazdo buduje samica, sama wysiaduje też jaja przez 12-14 dni. Samica składa od 3 do 5 (wyjątkowo 7) jaj. Pisklętami zajmuje się też ojciec. Po 10-13 dniach od wyklucia pisklęta są już zdolne do lotu. Kolejne trzy tygodnie to okres usamodzielniania się.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce podlega ochronie ścisłej.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

W naszym kraju w tym okresie można obserwować potrzosa.
        Okres składania jaj przez potrzosa.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.76 / 69.2%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-05-04, GAT-788




©® Media Nauka 2008-2023 r.