Gładzica

Gładzica (Pleuronectes platessa) to gatunek ryby morskiej z rodziny flądrowatych. Jej ciało jest silnie spłaszczone, owalne. Oczy są wyłupiaste i usadowione z prawej strony głowy. Lewy bok, blado ubarwiony, znajduje się zawsze od spodniej strony. Bok prawy, ubarwiony jest brązowo, oliwkowo, z pomarańczowymi lub czerwonymi plamami, które u starszych osobników mają jasną obwódkę. Ciało jest pokryte drobnymi łuskami. Za oczami znajduje się kilka wyrostków kostnych, tworzący niewielki grzebień. Zęby są gęsto ułożone i ostre, umożliwiając miażdżenie muszli mięczaków.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Gładzica występuje w Atlantyku u wybrzeży Europy, także w Bałtyku. Jest obecna także w zachodniej części Morza Śródziemnego. Występuje do 200 metrów głębokości. Lubi zamulone, piaszczyste dno. Czasem wchodzi do rzek i przymorskich zalewów.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi denny tryb życia. Najczęściej zagrzebuje się w piasku wystawiając wyłupiaste oczy i czekając na ofiarę. Gładzica może przeżyć nawet 50 lat. Zwykle jej długość życia wynosi 4-20 lat. Gładzica potrafi także dostosować kolor barwy skóry do otoczenia.

Pożywienie

Poluje na denne bezkręgowce (wieloszczety, skorupiaki i mięczaki).

Rozmnażanie

Aby się rozmnażać, gładzica potrzebuje chłodnych wód o dużym zasoleniu. Jej tarliska znajdują się w zachodniej części Bałtyku. Tarło trwa od maja do lipca. Samica składa od 50 do 300 tysięcy jajeczek (maksymalnie pół miliona). Ikra prowadzi pelagiczny tryb życia. Larwy również z początku unoszą się w toni wodnej, później jednak opadają na dno. Larwa przechodzi rozwój z metamorfozą. Początkowo jej ciało jest symetryczne, wraz ze wzrostem oko wraz z kośćmi czaszki wędrują na drugi bok głowy. W wieku 3-5 lat młode ryby są już zdolne do rozrodu.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Ryba ta nie jest objęta żadną formą ochrony.

Ciekawostki

To ceniona przez rybaków ryba ze względu na bardzo smaczne mięso.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:

  • Platessa latus Cuvier, 1829
  • Platessa platessa (Linnaeus, 1758)
  • Platessa vulgaris Cloquet, 1826
  • Pleuronectes borealis Faber, 1828

Pokrewne gatunki ryb

ikonaStornia
Platichthys flesus
ikonaZimnica
Limanda limanda
Flądrowate
Flądrowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2015-12-05, GAT-1018


Polecamy w naszym sklepie

Ilustrowana encyklopedia ryb Polski - Atlas
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Ryby labiryntowe
Kolorowe skarpetki Kostka
kolorowe skarpetki ryby akwarium
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.