logo

Zimnica

Zimnica (Limanda limanda) to gatunek ryby kostnoszkieletowej z rodziny flądrowatych. Ciało zimnicy pokryte jest bardzo drobną łuską ktenoidalną. Wyraźnie widoczna jest linia boczna, która nad płetwami piersiowymi tworzy charakterystyczny łuk. Ciało, jak u wszystkich fląder, jest niesymetryczne, mocno spłaszczone, a płetwy grzbietowa i odbytowa okalają cało. Oczy znajdują się po prawej stronie głowy. Z wierzchu zimnica ma zmienną barwę, zwykle szarobrunatną, zielonkawą, żółtawą. Od spodu ryba jest biała. Skóra jest szorstka w dotyku.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Występuje w rejonach zachodnich i północnych europejskich wód, od Zatoki Biskajskiej po Islandię. W Bałtyku i Morzu Północnym jest dość pospolita. Lubi wody słone, płytkie, do głębokości 40 metrów. Dobrze znosi niskie temperatury wody.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi denny tryb życia.

Morfologia i anatomia

W Bałtyku osiąga rozmiary do 20 cm, poza nim nawet 40 cm.

Pożywienie

Dorosłe osobniki żywią się fauną denną, w tym małżami i skorupiakami.

Rozmnażanie

Okres tarła w Bałtyku trwa od kwietnia do sierpnia, w Morzu Północnym od lutego do lipca. Samica składa do 150 tysięcy ziaren ikry. Larwy i narybek prowadzą pelagiczny tryb życia. Z jak wylęgają się larwy o symetrycznej budowie ciała. Dopiero podczas wzrostu następuje znaczna transformacja ciała.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Ryba ta ma znaczenie gospodarcze w rybołówstwie. W Polsce nie podlega ochronie.© medianauka.pl, 2016-06-11, GAT-1017


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Okres tarła w Bałtyku zimnicy.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki ryb

ikonaGładzica
Pleuronectes platessa
ikonaStornia
Platichthys flesus
Flądrowate
Flądrowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki Miasto
Pakiet Zwierzęta Polski - Rośliny Polski
Montessori - Zwierzęta
Kubek wędkarza
Zoologia Szkarłupnie-płazy
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.