Logo Media Nauka

PL

Zimnica

Zimnica (Limanda limanda) to gatunek ryby kostnoszkieletowej z rodziny flądrowatych. Ciało zimnicy pokryte jest bardzo drobną łuską ktenoidalną. Wyraźnie widoczna jest linia boczna, która nad płetwami piersiowymi tworzy charakterystyczny łuk. Ciało, jak u wszystkich fląder, jest niesymetryczne, mocno spłaszczone, a płetwy grzbietowa i odbytowa okalają cało. Oczy znajdują się po prawej stronie głowy. Z wierzchu zimnica ma zmienną barwę, zwykle szarobrunatną, zielonkawą, żółtawą. Od spodu ryba jest biała. Skóra jest szorstka w dotyku.

Zimnica (Limanda limanda)
© Andy Lidstone - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Występuje w rejonach zachodnich i północnych europejskich wód, od Zatoki Biskajskiej po Islandię. W Bałtyku i Morzu Północnym jest dość pospolita. Lubi wody słone, płytkie, do głębokości 40 metrów. Dobrze znosi niskie temperatury wody.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi denny tryb życia.

Morfologia i anatomia

W Bałtyku osiąga rozmiary do 20 cm, poza nim nawet 40 cm.

Pożywienie

Dorosłe osobniki żywią się fauną denną, w tym małżami i skorupiakami.

Rozmnażanie

Okres tarła w Bałtyku trwa od kwietnia do sierpnia, w Morzu Północnym od lutego do lipca. Samica składa do 150 tysięcy ziaren ikry. Larwy i narybek prowadzą pelagiczny tryb życia. Z jak wylęgają się larwy o symetrycznej budowie ciała. Dopiero podczas wzrostu następuje znaczna transformacja ciała.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Ryba ta ma znaczenie gospodarcze w rybołówstwie. W Polsce nie podlega ochronie.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2016-06-11, GAT-1017

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Zimnica
       

Okres tarła w Bałtyku zimnicy.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaPokrewne gatunki ryb

ikonaGładzica
Pleuronectes platessa
ikonaStornia
Platichthys flesus
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.