Gnu pręgowane
Gnu pręgowane, gnu pasiaste (Connochaetes taurinus) to ssak z rodziny krętorogich, zaliczany do antylop. Sierść ma kolor srebrzysto-biały. Na szyi i na bokach tułowia występują ciemne pręgi. Ma brodę i grzywę z dłuższego włosia w kolorze ciemnobrunatnym. Ogon zakończony również długim włosiem. Jest cenionym zwierzęciem łownym. Przypomina nieco bydło domowe. Rogi ma zarówno samiec, jak i samica.
Zdjęcia – galeria
W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

© dennisjacobsen - Fotolia.com
Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.
Występowanie i środowisko
Ta antylopa gnu zamieszkuje wschodnią i południową część Afryki. Zamieszkuje otwarte tereny.
Tryb życia i zachowanie
Tworzy ogromne stada. Odbywa sezonowe wędrówki w ogromnych stadach. Podczas wędrówki stado składa się z samców i samic i liczy setki lub tysiące sztuk. Podczas stacjonowania na żerowiskach antylopy te żyją w stadach złożonych z samych samców lub samic (30-500 osobników).
Morfologia i anatomia
Gnu dorasta do 2 m długości ciała, 140 cm wysokości w kłębie i 160 kg ciężaru w przypadku samic oraz 260 kg w przypadku samców.
Pożywienie
Zjada głównie niskie trawy. Za pożywieniem bogatym w minerały (fosfor) antylopy gnu odbywają dalekie wędrówki w dużych stadach.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
Podgatunki:
C. t. taurinus
C. t. cooksoni
C. t. johnstoni
C. t. albojubatus
C. t. mearnsi
Pokrewne gatunki ssaków
Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?
© medianauka.pl, 2013-02-08, GAT-324