logo

Golec

Golec (Heterocephalus glaber) to mały ssak z rodziny kretoszczurów. Ciało, pokryte czerwonawą skórą, jest prawie nagie. Rosną tylko pojedyncze włosy i na pysku włosy zatokowe. Nie posiadają małżowin usznych, oczy bardzo małe.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Afryka. Preferuje tereny suche i piaszczyste.

Tryb życia i zachowanie

Przebywa cały czas pod ziemią. Tworzą kolonie złożone z 40 lub większej liczby osobników. W kolonii golców praca dzielona jest między różne osobniki. Kopanie odbywa się kolektywnie. Osobniki kopiące są mniejsze. Jedna samica specjalizuje się w rodzeniu młodych. Cześć osobników zajmująca się rozrodem jest większa od robotników.

Pożywienie

Zjada podziemne części roślin.

Rozmnażanie

W kolonii jedna samica jest zapładniana i rodzi młode. Liczba młodych w roku od 1 do 4. W miocie znajduje się przeciętnie 12 młodych (wyjątkowo do 27). Karmi tylko matka. Matkę karmią inne osobniki kolonii. Część młodych dołącza do osobników pracujących, część do osobników nie pracujących. Królowa wydziela feromony, które hamują u innych samic ruję i poziom hormonów męskich u samców.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

To bardzo ciekawe zwierzęta, które tworzą społeczności podobne do tych, jakie tworzą mrówki, pszczoły czy osy.© medianauka.pl, 2013-03-14, GAT-349
Pokrewne gatunki ssaków

ikonaKretoszczur
Georychus capensis
Kretoszczury
Kretoszczury

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Pakiet Zwierzęta Polski - Rośliny Polski
Kolorowe skarpetki Miasto
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Kolorowe skarpetki Kostka
Kolorowe skarpetki - forest animals
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.