Kretoszczury

Kretoszczury (Bathyergidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 22 gatunki w 5 rodzajach. W Polsce nie żyją żadne gatunki z tej rodziny ssaków.

Wygląd

Są to niewielkie ssaki żyjące pod ziemią, ryjąc tunele i korytarze. Mają cylindryczne ciało, krótkie kończyny i ogon, małe oczy i zredukowane małżowiny uszne.

FILTRY
Ukryj obce gatunki
Ukryj polskie gatunki

Sortuj według:


Status IUCN


Obszar występowania


Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


GolecGolec

Heterocephalus glaber

Golec to niewielki ssak z rodziny kretoszczurów żyjący w Afryce. Przebywa cały czas pod ziemią. Tworzą kolonie złożone z 40 lub większej liczby osobników. W kolonii golców praca dzielona jest między różne osobniki.


KretoszczurKretoszczur

Georychus capensis

Kretoszczur (Georychus capensis) to gatunek ssaka z rodziny kretoszczurów, należący do rzędu gryzoni. Ssak ten ma gęste i dość długie futerko, żółtawe z wierzchu, jasne od spodu.

Występowanie i środowisko

Możemy je spotkać w Afryce.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą podziemny tryb życia. Większość swojego życia spędzają w podziemnych korytarzach. Nierzadko żyją w koloniach.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

U golców rozrodem zajmuje się "królowa" w jednej kolonii. W ciągu roku samica wydaje 1-4 miotów po przeciętnie 12 (a nawet po 27) młodych. Młode karmi tylko "królowa", którą karmą inne osobniki.

Pożywienie

Odżywiają się podziemnymi częściami roślin.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Brak danych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2014-01-08, RODZ-138Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.