Góralkowate

Góralkowate (Procaviidae) to rodzina małych ssaków, która obejmuje 12 gatunków. W Polsce nie żyje żaden przedstawiciel tego rzędu.

Wygląd

Góralki przypominają z wyglądu świstaki. Tułów jest walcowaty. Mają krótki ogon. Na grzbiecie znajduje się ubarwiony inaczej niż reszta gruczoł. Ma dużą głowę, górną wargę rozdwojoną. Są stopochodne.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Arbogóralek szaryArbogóralek szary

Dendrohyrax dorsalis

Arbogóralek szary (Dendrohyrax dorsalis) to gatunek ssaka z rodziny góralkowatych.


Góralek drzewnyGóralek drzewny

Dendrohyrax arboreus

Góralek drzewny (Dendrohyrax arboreus) to gatunek ssaka z rodziny góralkowatych. Tułów jest walcowaty. Ma krótki ogon, dużą głowę, górną wargę rozdwojoną.


Góralek skalnyGóralek skalny

Procavia capensis

Góralek abisyński to ssak z rodziny góralkowatych. Ciało pokryte szaro-kremową sierścią, z ciemnymi plamami. Aktywny w dzień. Lubi wygrzewać się na słońcu. Tworzy kolonie liczące do 50 osobników.


Stepogóralek cętkowanyStepogóralek cętkowany

Heterohyrax brucei

Stepogóralek cętkowany (Heterohyrax brucei) to gatunek ssaka z rodziny góralkowatych. Futro brunatno-popielate, jaśniejsze od spodu. Nad okiem jasna brew.

Inne gatunki

 • arbogóralek leśny (Dendrohyrax validus)
 • stepogóralek żółtoplamy (Heterohyrax chapini)
 • góralek etiopski (Procavia habessinicus)
 • góralek kenijski (Procavia johnstoni)
 • góralek rudogłowy (Procavia ruficeps)
 • góralek syryjski (Procavia syriacus)
 • góralek wyżynny (Procavia welwitschii)

Morfologia i anatomia

Ich wielkość waha się od 30 do 60 cm, a ciężar wynosi do 20 kg.

Pożywienie

Góralki są roślinożerne. Rzadko jedzą także bezkręgowce.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

 • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
 • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
 • pod red. Kazimierza Kowalskiego - Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
 • Praca zbiorowa - Encyklopedia zwierząt Ssaki, ISBN 83-85-85152-05-9, Elipsa 1991

Ile śpią ssaki?

Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?

Najmniejszy ssak

Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?

Największy ssak

Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2022-07-28, RODZ-128Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.