Logo Media Nauka

Facebook


Góralki

Góralki (Hyracoidea) to rząd małych ssaków kopytnych, które mają wiele prymitywnych cech, obejmujących tylko 4 gatunki w 1 rodzinie. W Polsce nie żyje żaden przedstawiciel tego rzędu. Rząd góralków wcześnie oddzielił się od prakopytnych. Najstarsze kopalne gatunki pochodzą z oligocenu.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.

Góralek abisyński, góralek górskiGóralek abisyński, góralek górski

Procavia capensis

Góralek abisyński to ssak z rodziny góralkowatych. Ciało pokryte szaro-kremową sierścią, z ciemnymi plamami. Aktywny w dzień. Lubi wygrzewać się na słońcu. Tworzy kolonie liczące do 50 osobników.


Góralek drzewnyGóralek drzewny

Dendrohyrax arboreus

Góralek drzewny (Dendrohyrax arboreus) to gatunek ssaka z rodziny góralkowatych. Tułów jest walcowaty. Ma krótki ogon, dużą głowę, górną wargę rozdwojoną.Inne gatunki

  • Dendrohyrax dorsalis
  • Dendrohyrax validus
  • Heterohyrax brucei

Występowanie i środowisko

Dziś góralkowate żyją w Afryce i zachodniej Azji. Zamieszkują obszary klimatu zwrotnikowego i podzwrotnikowego.

Tryb życia i zachowanie

Żyją w gromadach liczących do 80 osobników. Kolonia składa się z kilku rodzin i przewodzi jej zazwyczaj dorosły samiec. Kolonii pilnują strażnicy, ostrzegający głosem przed niebezpieczeństwem. Nie kopią nor. Kryjówek szukają pośród skał, w norach mangust i mrówników.

Są aktywne zwykle rano i wieczorem. Mają zwyczaj stania w miejscu i wpatrywania się w jeden punkt.

Morfologia i anatomia

Góralki przypominają z wyglądu świstaka. Tułów jest walcowaty. Ich wielkość waha się od 30 do 60 cm. Mają krótki ogon. Ich ciężar wynosi do 20 kg. Na grzbiecie znajduje się ubarwiony inaczej niż reszta gruczoł. Ma dużą głowę, górną wargę rozdwojoną. Są stopochodne.

Palce są zaopatrzone w prymitywne kopytka. Jeden palec tylnej stopy ma pazur. W uzębieniu nie występują kły. W górnej szczęce znajduje się para siekaczy, które stale rosną.

Rozmnażanie

Samica po ciąży trwającej 7 miesięcy rodzi 1-6 młodych, które są dość samodzielne.

Pożywienie

Góralki są roślinożerne. Rzadko jedzą także bezkręgowce.

Ochrona i zagrożenia

Zagrożony wyginięciem jest cały rodzaj Dendrohyrax.

Ciekawostki

Potrafią skoczyć na wysokość 3 m.

Zdjęcia - galeria


© Media Nauka, 2014-01-08, ART-RZAD41
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.