Spis treści:
Gundiowate
Gundiowate (Ctenodactylidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 5 gatunków w 4 rodzajach. W Polsce nie żyją gatunki z tej rodziny ssaków.
Wygląd
Są to aktywne w dzień afrykańskie ssaki o krępej budowie ciała, krótkim ogonie. Wewnętrzne palce stopy są zaopatrzone w sztywne włosy, tworzące szczoteczkę, które służą do utrzymywania czystości. Futro jest miękkie i chroni zwierzęta przed działaniem promieni słonecznych.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Ctenodactylus gundi
Gundia to ssak z rodziny gundii, nieco podobny do chomika, ale dużo większy od niego. Zamieszkuje Afrykę. Świetnie wspina się po skałach. Gundia przejawia zachowania terytorialne.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.

Inne gatunki
- gundia berberyjska (Ctenodactylus vali)
- felowia szczelinowa (Felovia vae)
- gundiarka górska (Massoutiera mzabi)
- gundianowiec somalijski (Pectinator spekei)
Występowanie i środowisko
Zamieszkują górzyste obszary północnej i północno-wschodniej Afryki.
Tryb życia i zachowanie
Są bardzo zwinne, świetnie wspinają się po skałach. Są aktywne w dzień. Żyją w grupach rodzinnych. Gdy czują się zagrożone, udają martwe.
Morfologia i anatomia
Masa ciała do 180 g.
Rozmnażanie
Samice rodzą młode owłosione, z otwartymi oczami.
Pożywienie
Zjadają wyłącznie pokarm roślinny.
Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.
Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)
Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)
Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
- pod red. Kazimierza Kowalskiego - Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
- Praca zbiorowa - Encyklopedia zwierząt Ssaki, ISBN 83-85-85152-05-9, Elipsa 1991
Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?
© medianauka.pl, 2014-01-08, RODZ-139
Data aktualizacji artykułu: 2022-09-25