Gundie
Gundie (Ctenodactylidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 8 gatunków w 4 rodzajach. W Polsce nie żyją gatunki z tej rodziny ssaków.
Wygląd
Są to aktywne w dzień afrykańskie ssaki o krępej budowie ciała, krótkim ogonie. Wewnętrzne palce stopy są zaopatrzone w sztywne włosy, tworzące szczoteczkę, które służą do utrzymywania czystości. Futro jest miękkie i chroni zwierzęta przed działaniem promieni słonecznych.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Ctenodactylus gundi
Gundia to ssak z rodziny gundii, nieco podobny do chomika, ale dużo większy od niego. Zamieszkuje Afrykę. Świetnie wspina się po skałach. Gundia przejawia zachowania terytorialne.
Inne gatunki
- Ctenodactylus vali
- Felovia vae
- Massoutiera mzabi
- Pectinator spekei
Występowanie i środowisko
Zamieszkują górzyste obszary północnej i północno-wschodniej Afryki.
Tryb życia i zachowanie
Są bardzo zwinne, świetnie wspinają się po skałach. Są aktywne w dzień. Żyją w grupach rodzinnych. Gdy czują się zagrożone, udają martwe.
Rozmnażanie
Samice rodzą młode owłosione, z otwartymi oczami.
Pożywienie
Zjadają wyłącznie pokarm roślinny.
© medianauka.pl, 2014-01-08, RODZ-139