Jeżozwierzowate

Jeżozwierzowate (Hystricidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 11 gatunków. W Polsce nie żyją przedstawiciele z tej rodziny gryzoni w naturalnym środowisku.

Są to duże gryzonie o krótkim ogonie, ciele pokrytym kolcami, będącymi przekształconymi włosami. Niektóre jeżatki mają dłuższy ogon zakończony kitą, który grzechocze podczas wykonywanych nim ruchów.

Występowanie i środowisko

Jeżozwierzowate żyją w Afryce, Europie i Azji. Znane są szczątki kopalne z Polski. Jeżatki zamieszkują lasy, inne pustynie i stepy. Są aktywne w nocy. Kopią nory, w których przebywają ze swoim potomstwem.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą naziemny tryb życia. Zaatakowane jeżozwierze stroszą kolce i atakują tyłem lub bokiem, próbując wbić kolce w ciało napastnika.

Pożywienie

Są roślinożerne. Zjadają bulwy, korzenie i owoce.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunkiPowiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.48 / 64.93%
2024-01-20
Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

© medianauka.pl, 2014-01-08, RODZ-48
Data aktualizacji artykułu: 2022-09-26Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.