Jeżozwierzowate

Jeżozwierzowate (Hystricidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 11 gatunków. W Polsce nie żyją przedstawiciele z tej rodziny gryzoni w naturalnym środowisku.

Wygląd

Są to duże gryzonie o krótkim ogonie, ciele pokrytym kolcami, będącymi przekształconymi włosami. Niektóre jeżatki mają dłuższy ogon zakończony kitą, który grzechocze podczas wykonywanych nim ruchów.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Jeżatka afrykańskaJeżatka afrykańska

Atherurus africanus

Jeżatka afrykańska (Atherurus africanus) to gatunek ssaka z rodziny jeżozwierzy. Znaczną część ciała pokrywają spłaszczone nieco i krótsze niż u jeżozwierza kolce. Ciało z wierzchu ma brązowe ubarwienie, spód jest jasny.


Jeżatka azjatyckaJeżatka azjatycka

Atherurus macrourus

Jeżatka azjatycka (Atherurus macrourus) to gatunek ssaka z rodziny jeżozwierzowatych. Głowa jeżatki jest podobna do głowy szczura. Ciało pokryte kolcami.


Jeżozwierz afrykańskiJeżozwierz afrykański

Hystrix cristata

Jeżozwierz to gryzoń z rodziny jeżozwierzy. Tylna część grzbietu i ogon pokryte są długimi na 40 cm kolcami, ubarwionymi w jasne i ciemne paski na przemian. Zaatakowany grzechocze kolcami i stroszy się.


Jeżozwierz indyjskiJeżozwierz indyjski

Hystrix indica

Jeżozwierz indyjski (Hystrix indica) to gatunek ssaka z rodziny jeżozwierzowatych. Ciało pokryte brunatnymi włosami i długimi kolcami. Kolce pokrywają głównie tylną część ciała i ogon.


Jeżozwierz malajskiJeżozwierz malajski

Hystrix brachyura

Jeżozwierz malajski (Hystrix brachyura) to gatunek ssaka z rodziny jeżozwierzowatych. Ciało pokryte szczeciniastymi włosami i długimi, kruchymi, czarno-białymi kolcami.


Jeżozwierz południowoafrykańskiJeżozwierz południowoafrykański

Hystrix africaeaustralis

Jeżozwierz południowoafrykański (Hystrix africaeaustralis) to gatunek ssaka z rodziny jeżozwierzowatych. Ciało pokryte szczeciniastymi włosami i długimi, kruchymi, czarno-białymi kolcami.





Inne gatunki

  • jeżozwierz grubokolcy (Hystrix crassispinis)
  • jeżozwierz jawajski (Hystrix javanica)
  • jeżozwierz palawański (Hystrix pumila)
  • jeżozwierz sumatrzański (Hystrix sumatrae)
  • skapokolec malajski (Trichys fasciculata)

Występowanie i środowisko

Jeżozwierzowate żyją w Afryce, Europie i Azji. Znane są szczątki kopalne z Polski. Jeżatki zamieszkują lasy, inne pustynie i stepy. Są aktywne w nocy. Kopią nory, w których przebywają ze swoim potomstwem.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą naziemny tryb życia. Zaatakowane jeżozwierze stroszą kolce i atakują tyłem lub bokiem, próbując wbić kolce w ciało napastnika.

Pożywienie

Są roślinożerne. Zjadają bulwy, korzenie i owoce.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.




Ile śpią ssaki?

Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?

Najmniejszy ssak

Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?

Największy ssak

Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2014-01-08, RODZ-48
Data aktualizacji artykułu: 2022-09-26



Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.