Kanczyl ciemny

Kanczyl filipiński (Tragulus nigricans) to gatunek endemicznego ssaka z rodziny kanczyli. Ma niewielkie rozmiary, przypomina miniaturowego jelenia. Cechą charakterystyczną są ostre kły, które szczególnie dobrze widoczne są u samców i cienkie nogi.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Kanczyl ciemny (Tragulus nigricans)

© Zdjęcie udostępnione przez ZOO Wrocław


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Występuje tylko na Filipinach. Zamieszkuje wyspy Balabac, Bugsuc i Ramos.

Tryb życia i zachowanie

Kanczyle filipińskie żyją 11 lat.

Morfologia i anatomia

Samiec osiąga masę 1200 g.

Ochrona i zagrożenia EN

Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem - przypisuje się mu bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości. Ma status EN w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

To najmniejszy przeżuwacz na świecie i jednocześnie jeden z najmniejszych ssaków kopytnych.


Pokrewne gatunki ssaków


Wiadomości

Mamy małego myszojelenia!

Mamy małego myszojelenia!

To nie udało się jeszcze nikomu. We wrocławskim zoo przyszedł na świat kanczyl filipiński, jeden z gatunków myszojeleni, a pracownikom udało się nagrać jego narodziny. To bardzo ważne wydarzenie, bo narodzin tego rzadkiego zwierzęcia jeszcze nikt nie uwiecznił. Teraz z kolei wszyscy trzymają kciuki, aby maluch okazał się chłopcem, bo wśród 12 osobników w Europie jest tylko jeden samiec!

Czworonożny Dracula na skraju wymarcia

Czworonożny Dracula na skraju wymarcia

Czworonożnym Draculą nazwano kanczyle filipińskie ze względu na niewielkie, „wampirze” kły występujące u samców tego endemicznego gatunku. Jest to zwierzę zagrożone wyginięciem w środowisku naturalnym i hodowla zachowawcza już dzisiaj jest koniecznością dla przetrwania gatunku. Wrocławskie zoo hoduje kanczyle z sukcesem od 2009 r. zasilając światową i europejską populację. W październiku przyszedł na świat już 19 maluch.

Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Powiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.4 / 64.67%
2024-01-20



© medianauka.pl, 2017-12-10, GAT-5114




©® Media Nauka 2008-2023 r.