Kanczyle
Kanczyle (Tragulidae) to rodzina ssaków z rzędu parzystokopytnych. To najbardziej prymitywna rodzina z tego rzędu. To przeżuwacze.
Wygląd
Ssaki te przypominają niewielkie jelenie, choć są również podobne do świniowatych. Charakterystyczne są ostre kły wystające z pyska.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Tragulus nigricans
Kanczyl filipiński to gatunek endemicznego ssaka z rodziny kanczyli. Ma niewielkie rozmiary, przypomina miniaturowego jelenia. Cechą charakterystyczną są ostre kły.

Tragulus napu
Kanczyl okazały (Tragulus napu) to gatunek ssaka z rodziny kanczyli. Ubarwienie rude. Od nosa do dużych oczu biegnie ciemna smuga.

Tragulus kanchil
Kanczyl orientalny (Tragulus kanchil) to gatunek ssaka parzystokopytnego z rodziny kanczyli. Znanych jest 30 podgatunków tego ssaka. Ma niewielkie rozmiary. Ubarwienie brązowo-oliwkowe z białymi obszarami na szyi i spodzie.

Tragulus versicolor
Kanczyl srebrnogrzbiety (Tragulus versicolor) to wyjątkowo rzadki gatunek ssaka z rodziny kanczyli. Ubarwienie grzbietu jest szarawe. Przód jest brązowy. Białe pasy biegną od podbródka w kierunku pachwin.
Inne gatunki
- kanczyl afrykański (Hyaemoschus aquaticus)
- Hyemoschus aquaticus
- Moschiola indica
- Moschiola kathygre
- Moschiola meminna
- kanczyl malajski (Tragulus javanicus)
- kanczyl indyjski (Tragulus meminna)
- Tragulus williamsoni
Występowanie i środowisko
To tropikalne zwierzęta. Jeden gatunek żyje w Afryce, pozostałe spotyka się w Indiach, na Półwyspie Indochińskim i na Archipelagu Sundajskim.
Tryb życia i zachowanie
Kanczyle są terytorialne i są aktywne w nocy.
Morfologia i anatomia
Długość ciała osiąga 75 cm, a wysokość w kłębie do 35 cm. Maksymalny ciężar to 10 kg. Żołądek złożony jest z trzech komór.
Rozmnażanie
Samica rodzi zwykle 1-2 młode.
Pożywienie
Kanczyle przyjmują bardzo różnorodny pokarm.
Ciekawostki
To najmniejsze przeżuwacze na świecie.
© medianauka.pl, 2017-12-10, RODZ-843