Logo Media Nauka

FacebookKazuary

Kazuary (Casuariidae) to rodzina dużych ptaków z rzędu kazuarowatych. Rodzina ta liczy dziś 1 rodzaj z 3 gatunkami.

Wygląd

Są to duże nieloty o masywnej sylwetce, z silnymi nogami, dość długą szyją. Upierzenie jest gładkie, opadające w dół, brązowe lub czarne, przypominające włosy. Na głowie znajduje się twór przypominający kask. Skóra na szyi jest barwna (zwykle niebieska) i ozdobiona kolorowymi koralami (czerwonymi).

Gatunki

Wykaz gatunków.

Kazuar hełmiastyKazuar hełmiasty

Casuarius casuarius

Kazuar hełmiasty to jeden z największych i najniebezpieczniejszych ptaków świata. Zarówno głowa jak i szyja nie są upierzone. Z szyi zwisają czerwone korale. Szyja ma niebieski kolor. Samice są większe od samców.


Kazuar jednokoralowyKazuar jednokoralowy

Casuarius unappendiculatus

Kazuar jednokoralowy (Casuarius unappendiculatus) to gatunek dużego ptaka nielotnego z rodziny kazuarów. Ptak ten występuje na wyspie Papua Nowa Gwinea. Zamieszkuje gęste lasy tropikalne.


Kazuar mniejszyKazuar mniejszy

Casuarius bennetti

Kazuar mniejszy (Casuarius bennetti) to gatunek dużego nielota z rodziny kazuarów. Upierzenie gładkie, opadające, ciemne. Na skrzydłach ostre kolce. Ma długie i silne nogi. Na głowie kask.

Występowanie i środowisko

Kazuary żyją w Australii, Nowej Gwinei i na niektórych okolicznych wyspach. Zamieszkują gęste i wilgotne lasy równikowe.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą dość skryty tryb życia. Trudno obserwować życie kazuarów w gęstym lesie równikowym. Żyją samotnie. W pary łączą się tylko w okresie godowym. Są bardzo agresywne i niebezpieczne także dla człowieka.

Morfologia i anatomia

Stosiny piór na skrzydłach są przekształcone w długie i ostre kolce. Stopy są zaopatrzone w trzy palce, zakończone długimi i ostrymi pazurami. Narośl na głowie (hełm, kask) zbudowany jest z kości ażurowej lub zwapniałe chrzęści, która jet pokryta skórą. Kask połączony jest trwale z kośćmi czaszki.

Rozmnażanie

Samiec buduje gniazdo w postaci płytkiego dołka w ziemi, które jest wyścielone trawą i liśćmi. Jaja (4-8 sztuk) wysiaduje samiec przez 50 dni. Przez rok ojciec opiekuje się młodymi.

Pożywienie

Zjadają głównie owoce, ale także grzyby, owady i inne bezkręgowce.

Ochrona i zagrożenia

Kazuar mniejszy ma status bliskiego zagrożenia wyginięciem, pozostałe dwa gatunki są zakwalifikowane jako narażone na wyginięcie. Przetrwanie kazuarów jest uzależnione od przetrwania lasów tropikalnych.
© medianauka.pl, 2014-01-06, RODZ-162


Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki strusie
Kubek zwierzęta Bałtyku
Kubek sowy
Paw Puzzle
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.