Kazuary

Kazuary (Casuariidae) to rodzina dużych ptaków z rzędu kazuarowatych. Rodzina ta liczy dziś 1 rodzaj z 3 gatunkami.

Są to duże nieloty o masywnej sylwetce, z silnymi nogami, dość długą szyją. Upierzenie jest gładkie, opadające w dół, brązowe lub czarne, przypominające włosy. Na głowie znajduje się twór przypominający kask. Skóra na szyi jest barwna (zwykle niebieska) i ozdobiona kolorowymi koralami (czerwonymi).

Występowanie i środowisko

Kazuary żyją w Australii, Nowej Gwinei i na niektórych okolicznych wyspach. Zamieszkują gęste i wilgotne lasy równikowe.

Poniższa tabela zawiera dane na temat występowania opisanych tu gatunków z tej rodziny na różnych kontynentach. Jeżeli jeden gatunek występuje na kilku kontynentach, to jest ujęty we wszystkich tych miejscach.

KontynentLiczba gatunków
Europa0
Azja0
Afryka0
Ameryka Północna0
Ameryka Południowa0
Australia3
Antarktyda0

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą dość skryty tryb życia. Trudno obserwować życie kazuarów w gęstym lesie równikowym. Żyją samotnie. W pary łączą się tylko w okresie godowym. Są bardzo agresywne i niebezpieczne także dla człowieka.

Morfologia i anatomia

Stosiny piór na skrzydłach są przekształcone w długie i ostre kolce. Stopy są zaopatrzone w trzy palce, zakończone długimi i ostrymi pazurami. Narośl na głowie (hełm, kask) zbudowany jest z kości ażurowej lub zwapniałe chrzęści, która jet pokryta skórą. Kask połączony jest trwale z kośćmi czaszki.

Rozmnażanie

Samiec buduje gniazdo w postaci płytkiego dołka w ziemi, które jest wyścielone trawą i liśćmi. Jaja (4-8 sztuk) wysiaduje samiec przez 50 dni. Przez rok ojciec opiekuje się młodymi.

Pożywienie

Zjadają głównie owoce, ale także grzyby, owady i inne bezkręgowce.

Ochrona i zagrożenia

Kazuar mniejszy ma status bliskiego zagrożenia wyginięciem, pozostałe dwa gatunki są zakwalifikowane jako narażone na wyginięcie. Przetrwanie kazuarów jest uzależnione od przetrwania lasów tropikalnych.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Jacek Twardowski, Kamila Twardowska — Ptaki Świata, 978-83-8059-276-6, SBM 2016
  • pod red. Przemysława Busse — Mały Słownik Zoologiczny - PTAKI t.I i II, ISBN 83-214-0043-4, Wiedza Powszechna 1990
  • Christopher Perrins — Wielka Encyklopedia Ptaki, wszystkie rodziny świata, ISBN 978-83-7670-263-6, Buchmann 2012
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Największe jaja na świecie
Jaki ptak znosi największe jaja na świecie, a jaki najmniejsze? Ile jaj kurzych mieści się w takim jaju. Czy takie jajo jest jadalne?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2014-01-06, RODZ-162Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.