
Kornik drukarz
Kornik drukarz (Ips typographus) to owad do niedawna klasyfikowany w rodzinie kornikowatych (Scolytidae), obecnie zaliczany do ryjkowcowatych. Ciało tego owada jest krępe, ciemnobrązowe, wyposażone w bardzo duże przedplecze, ma niewielką głowę, w odróżnieniu od większości ryjkowcowatych nie posiada ryjka. Czułki również odróżniają kornika od większości pozostałych owadów z tej rodziny, gdyż są krótkie, proste i zakończone buławką. Odnóża są krótkie, bieżne. Charakterystyczne są także włoski czuciowe, które występują obficie na całym ciele, nawet na pokrywach skrzydłowych.
Występowanie i środowisko PL
Owad ten występuje w środowisku leśnym, szczególnie w lasach świerkowych, także sosnowych. Jest pospolity w całym kraju.
Tryb życia i zachowanie
Larwy kornika drążą w drzewie korytarze, które przypominają misterny wzór, stąd nazwa tego owada.
Pożywienie
Korniki drukarze odżywiają się drewnem.
Rozmnażanie
Wiosną samce przegryzają się przez korę drzewa, zazwyczaj chorego i wygryzają w nim komorę godową, do której wabią do trzech samic, z którymi samiec kopuluje. Samice zaczynają drążyć korytarze. Każdy chodnik ma od dwóch do czterech komór wentylacyjnych. Z tych korytarzy odchodzą komory lęgowe, w których samica składa po jednym jaju. Jedna samica składa 30-60 jaj. W Polsce występują nawet 3 pokolenia w ciągu roku, choć najczęściej dwa.
Ochrona i zagrożenia
To jeden z największych szkodników upraw leśnych. Leśnicy łapią osobniki dorosłe w pułapki feromonowe.
Ciekawostki
Inwazja korników może doprowadzić do obumarcia drzewa.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2015-02-11, GAT-693 OpisKalendarz przyrody
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ● ● ● ● Okres występowania owadów dorosłych kornika drukarza.
Pokrewne gatunki owadów
Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czasem można się spotkać z przekonaniem u ludzi, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane i powiedziane. Jak bardzo poznaliśmy rodzime gatunki zwierząt? Czy można w Polsce jeszcze coś odkryć?